Vlaňajšok bol z pohľadu IT eurofondov ako na horskej dráhe. Začiatkom roka sa zdalo, že informatizácia formou veľkých IT projektov sa rozbehne a nič jej nestojí v ceste. Lenže prišli voľby a s nimi nová vládna garnitúra, ktorá projekty stopla, aby potom niekoľko mesiacov prehodnocovala ich opodstatnenosť. A pod drobnohľad sa dostali i zmluvy s dodávateľmi. Výsledkom bolo verejné pranierovanie IT stratégie predchádzajúcej vlády, ktorá podľa súčasného ministra financií Ivana Mikloša vyústila v eldorádo korupcie. No a najnovšie sa zdá, že pozastavené projekty sa opäť rozbiehajú.
Šéfovia slovenských IT spoločností hodnotia desaťmesačnú prestávku zväčša ostrým tónom. Pravda, časť kritiky možno pripísať tomu, že mnohé firmy mali na eurofondových projektoch dodávateľsky participovať. Fakt je, že s narastajúcou prestávkou v realizácii Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) sa zvyšuje riziko, že peniaze z neho nestihne Slovensko včas vyčerpať. „Tvrdenie, že je o päť minút dvanásť, možno, bohužiaľ, považovať za veľmi optimistické,“ hovorí napríklad Richard Tannhauser z Gama.
Rado Majeský z PosAmu mieni, že nová vláda nevyužila naplno potenciál času, ktorý mala na reštart eurofondových IT projektov: „Zatiaľ sa jej nepodarilo jasne definovať cestovnú mapu ďalšieho postupu, ktorý by odkomunikovala odbornej i laickej verejnosti.“ Jozef Klein z Asseca dodáva, že nielenže OPIS sa omeškáva, ale i bežné IT rozpočty štátnych organizácií sa drasticky krátia: „IT sa stalo sprofanovanou témou. Zdá sa, že je na okraji záujmu tejto vlády.“
Jednou z firiem, ktorá uspela v súťaži o eurofondový IT projekt, je Softec. „Podarilo sa nám presvedčiť aj novú vládnu garnitúru o našich znalostiach, kvalite navrhovaných riešení a ich výhodnosti pre budovanie eGovernmentu na Slovensku,“ tvrdí šéf firmy Aleš Mičovský. Dodáva, že momentálne sa sústreďujú na minimalizáciu sklzu, hoci ho sami nezavinili. (ja)