Avšak ani Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa už roky na Slovensku pochybne delia eurofondy. Bol totiž pri tom, keď sa vytvárali pravidlá a dosadzovali kľúčoví ľudia.
Prečo odišiel Erik Tomáš
Bitka o eurofondy v školstve medzi SNS a Smerom sa začala takmer v ten istý deň, ako koaličné strany zložili vládu. SNS síce dostala rezort školstva, ale Smer si mal vplyv udržať cez svojho štátneho tajomníka. Stal sa ním Erik Tomáš, ktorý v kresle dlho nevydržal. Tvrdil, že dôvodom, pre ktorý odchádza, bolo neschválenie jeho koncepcie pre sekciu vedy a techniky. „To bola pre mňa povestná posledná kvapka,“ povedal.
Minister mu podľa medializovaných správ odobral kľúčové kompetencie v oblasti eurofondov. Zároveň sa vplyvným mužom na ministerstve stal niekdajší človek Smeru Vladimír Kováčik, ktorý je šéfom kancelárie ministra Petra Plavčana. Na ministerstvo ho dosadil pôvodne Smer ešte za ministrovania Dušana Čaploviča. Na verejnosti pomerne neznámy a nenápadný odborník bol roky sivou eminenciou riadenia eurofondov a podľa zdrojov z ministerských kuloárov je ňou dodnes.
Komu by sa zdalo, že sa Smer cez neho poistil, aby mal u Plavčana svojho informátora, je na omyle. Podľa zdroja z Úradu vlády SR bolo vedenie Ficovej strany zaskočené, keď krátko po voľbách V. Kováčik prebehol k SNS. Ministerstvo školstva neodpovedalo na mailovú otázku, ako v súčasnosti ovplyvňuje eurofondy a či má nejaké právomoci v tejto oblasti.
Aj s ďalšou kľúčovou postavou pri delení eurofondov má Smer skúsenosti. Riaditeľom Výskumnej agentúry, ktorá patrí pod P. Plavčana a má na starosti hodnotenie eurofondových projektov, je Rastislav Beliansky. Predtým ako ho do funkcie vymenoval minister za SNS, pôsobil ako šéf sekcie IT na ministerstve zdravotníctva, ktoré ovládal Smer. Jeho sekcia riešila napríklad kontroverzný projekt eHealth financovaný z eurofondov. SNS si tak adoptovala viacerých úradníkov, ktorí predtým pracovali pre rezorty Smeru.
S Pellegrinim vypiekli
Ficova strana si chcela moc nad eurofondmi udržať prostredníctvom zmeny kompetenčného zákona. Úrad vicepremiéra Petra Pellegriniho má dozerať na čerpanie, môže zasahovať do výziev a v krajnom prípade aj prevziať nútenú správu nad eurofondmi, ak príslušné ministerstvá nezvládnu svoju úlohu.
P. Pellegrini hovorí, že Smeru nešlo o ovládnutie eurofondových balíkov, ale historické skúsenosti so slabým čerpaním si vyžiadali silnejšie právomoci pre podpredsedu vlády. „Už môj predchodca Ľubomír Vážny hovoril, že je síce pekné, ak máte na starosti euforondy, ale bez reálnych nástrojov je to nanič,“ dodal.
SNS však vypiekla aj s P. Pellegrinim. Zákon, ktorý ho
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?