Potvrdzuje to aj vo svojej rodinnej firme Biatec Group. Jeho najpodstatnejším obchodom z posledných rokov je kúpa lučeneckej drevárskej firmy Quercus, ktorá je navyše unikátom domáceho spracovania dreva. Na Slovensku je totiž jediným väčším spracovateľom dubového dreva a vyrába z neho jeden z najluxusnejších drevárskych produktov. Masívne dubové parkety.

Hatinovci sa tak zaradili nielen medzi smotánku domáceho spracovania dreva, ale navyše v ňom vidia oveľa širší progres ako samotné parkety. „Popri Quercuse pracujeme aj na vývoji nových technológií na presnejšie pílenie dreva. Viac zatiaľ nespresním. Ale ak sa to skutočne podarí, môže to pre nás byť ďalší biznis. Nové technológie by sme potom využívali nielen v samotnom Quercuse, ale vyrábali by sme aj pre iné drevárske spoločnosti,“ plánuje S. Hatina.

Ako Hatinovcom učaroval dub

Zdroj: Maňo Štrauch

Cesta pod Biatec

Quercus nasmerovali do rúk rodiny Hatinovcov finančné problémy jeho dvoch pôvodných zakladateľov Miroslava Halma a Jána Košku. Po nástupe krízy totiž klesli ceny stavebných produktov z dreva a oni len veľmi ťažko dokázali splácať úvery, ktoré si na modernizáciu výroby zobrali z bánk tesne pred jej rozhorením. Už koncom roku 2009 museli zakladatelia podniku požiadať o súdnu ochranu pred veriteľmi. Tí firme dali odobrením reštrukturalizácie druhú šancu, ale z dlhov ju dostali až o pár rokov neskôr novými finančnými injekciami Hatinovci.

Hneď po kúpe píly vyrovnali všetky staršie dlhy, aby mala firma väčšiu dôveru dodávateľov. Istý čas si pôvodní majitelia v Quercuse zachovali menšie podiely, ale od začiatku tohto roku je Biatec jeho jediným vlastníkom. Zakladatelia s ním ďalej nedokázali ťahať prudký investičný rozvoj podniku. Nový vlastník už zmodernizoval hlavné výrobné uzly fabriky a postupne jeho produkciu rozširuje. „Do rozvoja Quercusu vkladáme až okolo desať miliónov eur,“ hovorí S. Hatina.

Istá kontinuita sa však zachováva. Hatinovci uznávajú dlhoročné skúsenosti bývalých majiteľov. Výrobe Quercusu šéfuje aj naďalej M. Halm a jeho synovi Lukášovi zverili noví vlastníci pozíciu vrchného riaditeľa podniku. Na firmu však ako jej jediný konateľ dohliada pravá ruka S. Hatinu a generálny riaditeľ spoločnosti Biatec Group – jeho synovec Bohumil Neštrák. Ten po vyštudovaní Materiálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity nastúpil do Slovnaftu, kde zostal istý čas pracovať aj po vstupe MOL-u. Maďari mu v rafinérii zverili riadenie oddelenia toku hotovosti. Odtiaľ prešiel do Biatecu, kde spravuje rozširujúci sa rodinný biznis Hatinovcov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa