Najskôr dobrovoľníkov bez bližšieho vysvetlenia nechali subjektívne na škále od jeden do sedem ohodnotiť, ako rozumejú fungovaniu spomínaného splachovacieho záchoda. Potom ich požiadali, aby písomne a čo najdetailnejšie opísali, ako záchod funguje. To znamená, že vedcov nezaujímalo, ako toaletu spláchnuť, ale ako je zariadenie skonštruované, kam voda odteká a prečo sa voda v nádržke opäť naplní do vopred stanovenej hladiny.
Potom nasleduje tretia a kľúčová časť testu – respondenti mali znova subjektívne posúdiť, ako sú na tom s porozumením princípu toalety.
Výsledky boli jednoznačné. Ľudia zo začiatku prekypovali sebavedomím, ale keď mali problém vysvetliť, zistili, že to nie je až také jednoduché. Ich vedomosti boli nedostatočné a čudovali sa, prečo to nevedia, keď ide o triviálnu vec, ktorú používajú každý deň. Na záver to rozpačito priznali a sami si znížili hodnotenie.
Toto vytriezvenie sa u ďalších dobrovoľníkov zopakovalo aj v prípade princípu fungovania zipsu, tachometra či kávovaru. Na tento slávny príklad sa odvoláva psychológ Steven Sloman a marketingový špecialista Philip Fernbach v knihe The Knowledge Illusion (Ilúzia vedomostí).
„Príklad, ako funguje zips alebo toaleta, je demonštráciou toho, že ľudia žijú v akejsi ilúzii. Myslia si, že fungovaniu zipsu rozumejú lepšie než v skutočnosti. A je až neuveriteľne ľahké ich vyviesť z tohto omylu,“ píšu autori.
Skreslenie vedomosti
Viete, ako funguje bicykel? Tak si skúste zobrať pero a papier a bicykel nakresliť. Zakreslite kolesá, reťaz, rámy bicykla, a to takým spôsobom, aby boli jednotlivé súčiastky pospájané na správnych miestach. Psychologička Rebecca Lawson z University of Liverpool to otestovala na vysokoškolákoch. Zistila, že až polovica študentov nedokázala správne dokresliť do kresby bicykla jednoduché komponenty ako reťaz či riadidlá. To isté spozorovala dokonca aj pri respondentoch, ktorí bicykel používajú takmer každý deň. Na bicykli pritom vieme zájsť do obchodu či každé ráno si v kuchyni z kávovaru prichystať kávu, ale to ešte neznamená, že rozumieme, ako tieto vecičky fungujú.
Kniha upozorňuje na naše limity rozmýšľania a vedomostí. Trpíme podľa autorov predstavou, že niektorým veciam rozumieme lepšie, než to v skutočnosti je.
Zdroj: Amazon
Vedomosti celku
Už v minulosti vedci či behaviorálni ekonómovia upozornili, že človek sa nespráva racionálne, ale často sa riadi
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?