Stalo sa tak po tom, čo počas prvej Ficovej vlády generálny manažér Smeru-SD Ján Richter odporučil starostom a primátorom svojej strany, nech na eurofondy využívajú túto firmu.

Ibaže prípad Star EU nie je ojedinelý, ale javí sa ako dokonalá šablóna. Obce si na manažovanie eurofondov najmú zrejme vopred vybranú firmu tak, že formálne splnia literu zákona o verejnom obstarávaní. Cez prieskum trhu oslovia iba tri spoločnosti, pričom spravidla sa opakujú rovnaké, naprieč celým Slovenskom. Cenové ponuky uchádzačov sú na maxime, ktoré dovoľujú pravidlá únie. V niektorých prípadoch pritom obstarávanie v mene obcí robí firma personálne prepojená na víťazného uchádzača.

Podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní už v prípade Star EU vyšetrovala polícia, na nič neprišla. Teraz sa objavil nový prípad s tieňom inej politickej strany.

Ide o spoločnosť Sensim zo Žiliny, ktorá bola rovnako ako Star EU nadpriemerne úspešná v „súťaži“ o zabezpečovanie externého manažmentu projektov EÚ pre samosprávy. Zo 68 sledovaných obstarávaní vyhrala 67, v jednom jedinom neúspešnom získala namiesto Sensimu zákazku Star EU.

Projekty Sensimu zmapoval analytik Konzervatívneho inštitútu Ivan Kuhn s podporou Nadácie Zastavme korupciu. I. Kuhn v minulosti upozornil aj na pôsobenie Star EU.

Za prvej vlády Roberta Fica sa z Regionálneho operačného programu (ROP) rekonštruovali námestia a verejné budovy v obciach. Dopyt po prostriedkoch z eurofondov bol veľký, s čerpaním nebol problém ako pri iných programoch, práve naopak, starostovia sa museli obracať, aby peniaze získali.

Eurofondy pod kuratelou SNS

ROP patril pod ministerstvo výstavby, ktoré väčšinu času riadili ministri za SNS. Národniari o rezort prišli až po veľkých eurofondových kauzách, ako bol nástenkový tender.

Programovacie obdobie ROP sa datuje do obdobia 2007 až 2013. V tom istom roku, ako operačný program štartoval, vznikla podľa obchodného registra aj firma Sensim. Zaoberala sa „prípravou projektov pre štrukturálne fondy EÚ, strategických programových dokumentov, tvorbou analýz, štúdií a stratégií“. Sídlom Sensimu bola Žilina, bašta národniarov. Jedinou konateľkou bola Katarína Stašíková z Lietavskej Lúčky. Zhodou okolností ide o rodisko bývalého šéfa SNS Jána Slotu.

Na čo firma Sensim siahla, to sa jej darilo. Mestám a obciam poskytovala poradenstvo, ako viesť dokumentáciu pri projektoch EÚ, a niektorým aj pripravovala žiadosti o nenávratný finančný príspevok. To všetko za odplatu, ktorá dosahovala desiatky tisíc eur.

Chýr o tejto firme bez dlhej histórie bol taký dobrý, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa