Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby nie je jediná vládna inštitúcia, ktorej leží na srdci rozšírenie rýchleho internetu v regiónoch, kde o ňom momentálne obyvatelia môžu len snívať. Obdobný cieľ deklaroval Telekomunikačný úrad (TÚ) SR pri tendri na frekvencie uvoľnené po digitalizácii TV vysielania, z ktorého by mohol vzísť štvrtý mobilný operátor. V minulosti sa vyjadril, že pokrytie bielych miest bude v podmienkach výberového konania.

Aj v tomto prípade zatiaľ ostáva pri víziách. Frekvenčný tender chcel úrad vyhlásiť už koncom roka 2011. Potom náhle zistil, že ak ho chce uskutočniť formou elektronickej aukcie, potrebuje viac času. Dosiaľ si verejne obstaral len poradcu, konzultačku Arthur D. Little, na prípravu aukcie po formálnej stránke. Tú momentálne TÚ SR plánuje stihnúť do konca tohto roka.

Internetizačné ambície má tiež ministerstvo pôdohospodárstva. V rámci Programu rozvoja vidieka začiatkom marca vyčlenilo 6,7 milióna eur pre obce v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, ktoré Operačný program Informatizácia spoločnosti označil za biele miesta. Obce musia mať najviac päťsto obyvateľov, na jeden projekt vybudovania miestnej telekomunikačnej infraštruktúry môžu dostať maximálne 151,5 tisíca eur.

Rozmach broadbandu na dedinách, nielen v bielych miestach a bez eurofondov, by vedela podporiť aj zmena vyhlášky ministerstva životného prostredia č. 532/2002 Z.z., ktorá striktne vyžaduje, aby sa telekomunikačné rozvody v zastavaných častiach obcí zakopávali do zeme. Otázka je, prečo by sa miestna samospráva nemohla sama rozhodovať, či a do akej miery operátorom umožní, aby si vedenia vešali na stĺpy verejného osvetlenia alebo miestneho rozhlasu, ktoré sú – a zrejme ešte dlho budú – koloritom veľkej časti slovenských obcí. Ak by provideri mohli využívať vzdušné vedenia, zbavili by sa 50 až 80 percent nákladov na výstavbu fixných sietí, ktoré si vyžadujú zemné práce.