Je koniec februára, streda večer. Vonku je pár stupňov nad nulou. Sneh sa síce prednedávnom roztopil, no pôda ešte nestihla celkom preschnúť. Po Veľkej Mači sa už po šiesty raz v priebehu necelého mesiaca pohybujú dve anonymné SIM karty. Lepšie povedané, to, že karty sú anonymné, si myslia ich majitelia.
Zahalený muž, majiteľ jednej z domnelo anonymných SIM kariet, prejde od dedinského futbalového ihriska k domu mladého novinára a jeho snúbenice. Ukryje sa v prítmí a dlhé minúty čaká. Napokon vnikne do domu a ozvú sa tlmené výstrely. O chvíľu neskôr prebehne medzi SIM kartami, ktoré sa vo Veľkej Mači pred februárom 2017 nikdy nepohybovali, krátky telefonát.
Následne sa obe karty spolu odoberú z dediny preč a nikdy sa do nej nevrátia. Dvojnásobný vrah aj jeho šofér si SIM karty zabezpečili od gangu, ktorý sa dlhodobo obchodovaním s takzvanými anonymnými SIM kartami zaoberá. Navyše, kúpili si tlačidlové telefóny, ktoré nie sú vybavené GPS lokátorom. Mysleli si, že takéto zariadenie je v podstate nevystopovateľné. Čoskoro sa ukázalo, ako veľmi sa mýlili.
Kľúčom sú metadáta
Dvojica Roman Marček a Tomáš Szabó, ktorí podľa textu obžaloby v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vystupujú vo vyššie uvedenom príbehu, už viac ako rok sedí vo väzbe. Spolu s ďalšími troma obvinenými, údajnými sprostredkovateľmi Zoltánom Andruskóom, Alenou Zsuzsovou a údajným objednávateľom, mafiánom Marianom Kočnerom čakajú na to, či súd prijme obžalobu a vytýči riadne pojednávanie.
Do veľkej miery je to možné vďaka tomu, že hoci si to človek na prvý pohľad neuvedomuje, existujú možnosti, ako monitorovať jeho pohyb a aktivity, a to dokonca aj spätne. Detailný opis toho, čo sa dialo pred vraždou a krátko po nej, dnes poznáme najmä vďaka telefónnym operátorom a takzvaným metadátam.
„Sú to napríklad údaje o polohe zariadenia, respektíve údaje o sile signálu, z ktorých sa dá vyrátať poloha. Potom sú to dáta o tom, kedy ste s kým telefonovali, kedy ste komu zavolali, či vám ten druhý zdvihol, koľko ste si vymenili esemesiek a podobne,“ vysvetľuje etický hacker a riaditeľ firmy Citadelo Tomáš Zaťko
Čo sú metadáta
Od roku 2014 európsky súdny dvor zakázal plošné zhromažďovanie metadát. Údaje mobilní operátori napriek tomu zbierajú, najmä na účely policajného vyšetrovania. Nearchivujú ich už pol roka, ale spravidla 90 dní. Metadáta sú najmä:
- poloha mobilného zariadenia, teda SIM karty,
- počet a dĺžka telefonátov či odoslaných esemesiek,
- údaje o tom, s kým používateľ telefonuje a komu posiela esemesky,
- informácie o navštívených webstránkach,
- IP adresa používateľa.
Hoci ešte v roku 2014 európsky súdny dvor zakázal plošné zhromažďovanie takýchto údajov, v praxi pretrvalo. Operátori dnes metadáta štandardne uchovávajú približne 90 dní. Nedá sa z nich síce vyčítať obsah komunikácie, ale to často ani nie je potrebné.
Ak totiž niekto pozná miesto, na ktorom sa mobilný telefón, respektíve SIM karta, pravidelne nachádza v noci, veľmi pravdepodobne na tom mieste bude majiteľ telefónu bývať. Ak na iné miesto chodí cez pracovný týždeň a trávi tam čas od deviatej do piatej, takmer s istotou sa dá povedať, že na danom mieste človek pracuje.
Ak nejaké telefónne číslo dostáva každý deň desiatky krátkych telefonátov a následne sa s telefonujúcimi na pár sekúnd stretne, veľmi pravdepodobne pôjde o drogového dílera.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?