Samsung zakrivuje displeje, Sony to skúša so 4K rozlíšením a Huawei spolupracuje pri vývoji fotoaparátov s legendárnou Leicou. Ani Lenovo v tejto oblasti nezaostáva. Ako jediný výrobca sa naplno pustil do takzvaných modulárnych smartfónov s ich Moto Mods. Podporuje ich aj Moto Z2 Play a vďaka nim je dobrý mobil ešte o riadny kus zaujímavejší.

Ako to je s Motorolou a Lenovom

Aby ste neboli domotaní ako my, najprv krátka exkurzia do minulosti a hranie sa s pomenovaním. Ikonická americká komunikačná spoločnosť Motorola predala svoju mobilnú divíziu Motorola Mobility Googlu pred piatimi rokmi, ale nejako im to nefungovalo. Google ju po dvoch rokoch zasa ďalej predal čínskej spoločnosti Lenovo, ktorej oficiálne patrí od roku 2015. No v tom čase už Lenovo vyvíjalo a predávalo smartfóny pod vlastnou značkou. Takže sa k nim pridali aj novinky s označením Lenovo Moto.

Postupne túto filozofiu prehodnotili a smartfóny s logom Lenovo sa nenápadne odsúvajú na okraj a prím začínajú hrať modely s označením Motorola Moto vrátane starého známeho loga.

Ako sa z dobrého smartfónu dá postaviť ešte lepší

Zdroj: Motorola

Nezameniteľný vzhľad

Nejde o úplnú novinku a v obchodoch je už od leta. Ale počkali sme si a pozbierali viacero najnovších Moto Mods, ktoré z tohto kúska robia omnoho zaujímavejšiu mašinku. Najprv sa pozrime na mobil samotný.

Dizajn je pri Motorolách ľahko rozoznateľný. Od príchodu Moto Mods pred dvoma rokmi sa však dizajnéri dostali do úzkej uličky. Tieto doplnky majú presne definovanú šírku a výšku, navyše s otvorom pre časť s objektívom zadnej kamery. Takže s rozmermi mobilu sa prakticky nedá nič zásadné robiť. To však neznamená, že by to bolo nejaké negatívum. Motorola sa zatiaľ nepustila na trendovú vlnu bezrámčekových smartfónov, takže Moto Z2 Play s 5,5-palcovým displejom nepatrí k najkompaktnejším.

Supluje to však v danej triede jednou z najnižších hmotností a tiež extra malou hrúbkou. Je pravda, že po pripojení aj toho najtenšieho Moto Modu – obyčajného krytu sa hrúbka dostane na úroveň konkurentov. Ale Z2 Play je plne funkčná a použiteľná aj sama osebe. Len potom je vyčnievanie časti so zadnou kamerou naozaj výrazné.

Na prednej strane je pod displejom čítačka odtlačkov prstov. Nad displejom je reproduktor pre hovory aj hudbu a okrem prednej kamery aj duálny blesk. To sa tak často nevidí.

Vrchná hrana schováva slot pre SIM karty. Aj ten je pomerne unikátny. Má trochu masívnejšiu konštrukciu a dajú sa doň vložiť dve nano SIM karty a súčasne ešte aj tretia pamäťová micro SD karta. A na spodnej hrane je ďalšia, už pomaly tiež nevšednosť – 3,5 mm jack konektor. Celkovo je to tak na pohľad príjemný, extra tenký smartfón, ktorý sa dobre drží v ruke s a aj bez Moto Mods. Vyčítať sa konštrukcii dá len to, že Z2 Play nie je úplne odolná voči vode. Oficiálne zvládne len ošpliechanie, ponorenie by nerozbehala.

Zlatá stredná cesta

Motorola Moto Z2 Play je vybavená 5,5-palcovým full HD displejom. Na takú uhlopriečku je to stále dosť, hoci konkurenti prechádzajú na väčšie čísla. Ale napríklad na Galaxy Note 8 sme schválne znížili rozlíšenie z 2K na full HD, pretože to trochu pomohlo batérii a vizuálne je rozdiel úplne minimálny. Rovnako ako Note 8, aj Motorola používa Amoled displej. Takže perfektný kontrast, živé farby a zobrazenie základných informácií aj na vypnutom displeji. Potešil by trochu vyšší maximálny jas. Počas letných dní to niekedy bolo cítiť. No na vyššiu strednú triedu je to viac ako dobrý displej.

Rovnako je úplne dostačujúci aj Snapdragon 626 so 4 GB operačnej pamäte. Papierovo ide o slabší procesor ako Snapdragony osmičkového radu, ale v reálnom živote by sme len aktívne, a aj to s komplikáciami, hľadali aplikáciu, ktorá by bola nejako pomalšia. Do istej miery bleskovej rýchlosti pomáha aj fakt, že Motorola používa čistý Android. Pár drobností z vlastnej kuchyne pridali, ale ide skôr o malé aplikácie zakomponované do systému než nejakú ucelenú nadstavbu. Na ukladanie je dostupných 64 GB, čo je tiež veľmi zdravý základ. Konektivita je na štandardnej úrovni a nič zásadné nechýba. Dokonca aj staré dobré FM rádio pribalili.

Fotoaparát je hodný segmentu, v ktorom sa nachádza. Z2 Play má štandardný „len“ jeden objektív 12 Mpix fotoaparátu, ktorý sa nestratí. Počas dňa a pri dobrých svetelných podmienkach určite. Vtedy sú zábery detailné, s vernými farbami a dá sa pohrať aj s hĺbkou. So znižovaním svetla už ide kvalita dole a šumu sa nevyhnete. Bolo to nemilé prekvapenie, pretože papierovo to mal s clonou f/1.7 zvládať lepšie.

Bez optickej stabilizácie je potrebná veľmi pevná ruka. Naopak, musíme pochváliť zaostrovanie, ktoré sa v rýchlosti vyrovná tým najlepším fotomobilom na trhu. Podobne je na tom veľmi dobre aj nahrávanie videa s výborným ostrením a farbami. Len je lepšie mať vtedy mobil na statíve.