Plamene občianskej vojny a výboje islamistických radikálov v Sýrii a Iraku nútia Západ a medzinárodné spoločenstvo stanoviť si priority postupu pri deeskalácii napätia v oblasti. Prvou úlohou nebude výmena režimu v Damasku, ale zastavenie územného rozpínania teroristického hnutia Islamský štát.

Cez prizmu utečencov

Spoločnými silami, čo rámcovo zahŕňa aj vojenský potenciál sýrskej armády pod velením prezidenta Bašára Asada. Má mocných spojencov – Rusko a Irán, pričom druhý z menovaných práve vychádza z medzinárodnej izolácie. Autokrat z Damasku tak neodchádza zo scény, ktorá hustne a núti zainteresovaných aktérov skúsiť hľadať s Asadom spoločnú reč v otázkach spoločného záujmu. Nemecko, Švédsko, Rakúsko, ale aj stredoeurópska V4 taký záujem majú. Ide o utečencov.

Do Európy zatiaľ dorazila iba desatina z celkového počtu migrantov, ktorí sa na starý svetadiel vyberajú z vojnou rozvrátenej Sýrie a Iraku. Upozornil na to nemecký minister pre miestny rozvoj Gerd Müller.

Európska komisia, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a viaceré medzinárodné inštitúcie pripomínajú európskym metropolám, aby sa pripravili na nový nápor, možno ešte väčší ako vlaňajší. Hlavným „dodávateľom“ má byť znovu Sýria, prípadne susedné Turecko, Jordánsko a Libanon, kde sa v dezolátnych podmienkach tiesnia v utečeneckých táboroch okolo tri milióny Sýrčanov.

Európski štátnici majú eminentný záujem na zlepšení komunikácie so sýrskou vládou, ktorá neprestáva niesť zodpovednosť za životy a bezpečnosť občanov. Prezident B. Asad bude musieť skôr či neskôr skladať účty z eskalácie občianskych konfliktov a nepokojov, pokiaľ sa objavia dôkazy o jeho vedomej vine. Svojvoľne nesmie postupovať ani pri vedení vojny proti Islamskému štátu a povinnosť ho viaže, aby vždy prednostne zohľadňoval ochranu životov civilného obyvateľstva.

V objatí medveďa

Po tom, čo koncom októbra ako hlava republiky pozval ruské vojská ničiť zo vzduchu postavenia, muničné sklady a infraštruktúru Islamského štátu, prevzal zodpovednosť aj za následky takýchto leteckých úderov. Ak sa Moskva chváli, že sú účinnejšie ako tie od západnej aliančnej „konkurencie“, môže tým privodiť povahou i takému ostýchavému Asadovi veľa nepríjemností.

Tento pôvodným povolaním očný lekár vedie ako vrchný veliteľ sýrskych ozbrojených síl dve vojny. Prvú proti širokej plejáde domácich povstalcov, ktorí ho chcú zvrhnúť ako tyrana, a druhú proti militantným islamistom, ktorí ustanovujú na dobytých územiach islamský kalifát. Predel medzi oboma vojnami býva pohyblivý a často nejasný, čo komplikuje sýrskemu generálnemu štábu operačné plánovanie a výkon bojových akcií.

Ruská vojenská intervencia celkovo zvrátila rozloženie síl na bojiskách v prospech sýrskej vlády, no za cenu obmedzenia zvrchovanosti Sýrskej republiky. B. Asad má síce pravdepodobne právo veta pri schvaľovaní plánovaných akcií ruského spojenca, no zatiaľ ho podľa dostupných informácií nepoužil. Zmieruje sa tak s postavením bábkového prezidenta klientskeho štátu, akým býval pred pádom železnej opony jeho otec Hafíz al-Asad.

Ako ďalej s Asadom

Zdroj: Profimedia.cz

Autokrat z Damasku neodchádza zo scény. Tá hustne a núti aktérov skúsiť hľadať s Asadom spoločnú reč v otázkach spoločného záujmu

Nechcený dar

Ten absolvoval v niekdajšom Sovietskom zväze desaťmesačný

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa