Ak je objem pripísaných príspevkov nula, prípadne chýbajú odvody za niektoré mesiace, treba začať hľadať príčinu. V minulosti mávali takéto problémy hlavne mamičky na materskej, za ktoré platí odvody do Sociálnej poisťovne štát. Chýbať však môžu aj peniaze bežným zamestnancom. Na rozdiel od bankového účtu, ku ktorému majú milióny Slovákov nielen mesačné výpisy, ale aj internetový prístup, sú účty v DSS a odvody v Sociálnej poisťovni pre klientov zväčša čiernou skrinkou.

A ročný výpis je okienkom, ktorý umožňuje sledovať, či všetko funguje, ako má. O tom, že výpis je pre ľudí hlavnou cestou, ktorou vidia na penzijné úspory, svedčia i skúsenosti v DSS: úplne najväčší nápor zažívajú ich call centrá v januári a vo februári, keď ľudia výpisy dostávajú.

Poplatky sú nízke

Popri výške pripísaných príspevkov posielajú DSS klientovi aj základné údaje o všetkých operáciách na účte: aké objemy poplatkov si uplatnili, koľko stálo vedenie účtu a koľko si odrátala DSS za správu aktív. Osobitne je ešte uvedená aj odplata za zhodnotenie. Každý poplatok sa počíta z iného základu.

Poplatok za vedenie účtu je pol percenta z každého príspevku. Priemerný Slovák tento rok odvedie do druhého piliera zhruba 400 eur ročne – za vedenie účtu tak zaplatí zhruba dve eurá. Vo výpise chýba poplatok pre Sociálnu poisťovňu za spracovanie platby. Ten je jedným percentom z posielanej sumy, teda ročne v priemere štyri eurá za každého klienta.

Správa aktív sa už odvíja od celkového objemu nasporenej sumy. Štát po novom požaduje od DSS, aby klientom posielali aj objemy poplatkov za celé obdobie sporenia, celková suma (býva uvedená za výpisom transakcií) tak môže prekvapiť svojou výškou rádovo v stovkách eur. Treba však brať do úvahy, že druhý pilier funguje už jedenásť rokov a uvedené odplaty sú kumulatívne. Na porovnanie, len poplatok za vládou odobrený trojeurový sociálny účet v banke dosiahne za desať rokov takmer štyristo eur.

Poplatky navyše reformy posledných rokov zásadne zredukovali: prvá Ficova vláda okresala ich výšku, vláda Ivety Radičovej ich v rámci vlastných zmien len potvrdila. Druhým krokom k poklesu poplatkov bolo zníženie odvodu do druhého piliera druhou Ficovou vládou: keďže odplata za vedenie účtu sa odvíja od mesačného príspevku, jeho skresanie o viac ako polovicu automaticky znížilo poplatok. Prejavilo sa to i na výraznom prepade v hospodárení DSS. Po poklese odvodov pomalšie stúpajú aj aktíva, a teda aj poplatky za ich správu.

Zhodnotenie je špeciálne

Tretí druh poplatkov – za výnosy – predstavil za krátkej vlády Ivety Radičovej minister práce Jozef Mihál. Tento poplatok mal čiastočne nahradiť výpadky spôsobené znížením sadzieb a mal motivovať DSS na lepšiu správu aktív. Zároveň J. Mihál odstránil takzvaný

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa