„Chceme konsolidovať a centralizovať všetky firmy skupiny okrem Poľska a Izraela do Asseco International s centrálou pre všetky štáty v Bratislave, čo bude aj ocenením našej doterajšej práce,“ hovorí J. Klein o budúcnosti firmy. V súčasnosti riadi slovenskú či skôr stredoeurópsku časť skupiny s názvom Asseco Central Europe a podnikateľská porota jeho doterajšie úspechy ocenila titulom EY Podnikateľ roka 2016.
Poľské spojenectvo
Asseco začínalo na slovenskom trhu ako Asset Soft a vyrástlo na vývoji softvéru pre bankový sektor. V roku 2004 vedenie firmy spojilo sily s poľským podnikateľom Adamom Góralom a jeho IT firmou Comp Rzeszów a pod spoločnou značkou Asseco vstúpili na burzu vo Varšave.
Predaj akcií priniesol podnikateľom zdroje na expanziu a neskôr aj na akvizície v štátoch strednej a juhovýchodnej Európy či Izraela. Z poľsko-slovenského zoskupenia postupne vyrástol šiesty najväčší producent softvéru v Európe. Skupina má zastúpenie vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta, medzi zamestnancov si počíta vyše dvadsaťtisíc ľudí a jej tržby presahujú 1,8 miliardy eur. Slovenská časť skupiny predvlani vyprodukovala tržby prevyšujúce šesťdesiat miliónov eur, z veľkej časti pri realizácii zákaziek od štátnej správy na Slovensku a v Českej republike. Išlo napríklad o veľké projekty pre Najvyšší kontrolný úrad SR, Štátny inštitút odborného vzdelávania, Českú správu sociálneho zabezpečenia či Finančnú správu SR.
Ján Lunter mladší Zdroj: Maňo Štrauch
Burza po druhýkrát
Ďalší vývoj IT skupiny by mal ovplyvniť odchod jej členských firiem vrátane tej slovenskej z varšavskej burzy. Skupina podľa J. Kleina už skúpila z burzy akcie Asseco Central Europe a pripravuje akcionársku konsolidáciu. „Potom pôjdeme opäť na burzu, ale na atraktívnejšiu v Londýne, vo Frankfurte alebo v Štokholme. Hodnota firmy na burze vo Varšave je podľa nás relatívne nízka a na iných burzách by mal byť náš titul atraktívnejší,“ konštatuje.
Nové IPO, teda prvá verejná ponuka akcií, je podľa neho naplánované na rok 2018. Popritom chce firma ďalej expandovať na nové trhy v Ázii a najmä Afrike. „Angola, Etiópia, Nigéria, Juhoafrická republika, tam všade vidíme veľký potenciál. Je to ako v deväťdesiatych rokoch na Slovensku: veľkí dodávatelia tam dotiahli hardvér a operačné systémy a teraz potrebujú riešenia a aplikácie. Máme tam svoje pobočky a partnerov a chceme predávať,“ hovorí J. Klein. Asseco Poland v súčasnosti vlastní zhruba 99 percent akcií Asseco Central Europe.
Martin Adámek Zdroj: Maňo Štrauch
Warp zo Žiliny
Na svete existuje len 27 firiem, ktorým dal Google certifikát za excelentnú prácu pri vývoji mobilných aplikácií pre Android. Žilinská firma Inloop patrí medzi ne. Slovenská jednotka vo vývoji mobilných aplikácií spolupracuje s inžiniermi amerického Intelu na vývoji softvéru pre „wearables“. Dodávajú pre Mercedes, Microsoft, Škodu či Epson. Slováci ich aplikáciu poznajú, napríklad ak používajú internet banking Tatra banky.
Firma generuje polovicu tržieb v Spojených štátoch amerických a napreduje, akoby išla na warpový pohon. Úžasný príbeh mladých programátorov prerozprávaný do čísiel:
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?