Lisabon aj Madrid však budú pravdepodobne žiadať Európsku komisiu o zhovievavosť pri určení sankcie a z vyhlásenia eurokomisárov pre ekonomické a finančné otázky Pierra Moscoviciho či podpredsedu komisie pre euro Valdisa Dombrovskisa sa zdá celkom pravdepodobné, že sankcia v nulovej výške nie je nemožná.
Oba štáty by pritom teoreticky mohli byť postihnuté pokutou až do výšky 0,2 percenta HDP. V španielskom prípade sú to asi dve miliardy eur, pri Portugalsku 360 miliónov. Teoretickou možnosťou je aj pozastavenie peňazí z európskych fondov, avšak zrejme až od budúceho roka a obaja previnilci by tak mali dosť času na to, aby sa podobnému vývoju pokúsili zabrániť.
Konkrétnu podobu sankcií odsúhlasia členské krajiny, navrhne ju však práve Európska komisia, ktorá na to má čas dvadsať dní, teda prakticky zrejme do konca mesiaca. Polovičné obdobie majú Madrid a Lisabon na prezentáciu svojich argumentov a snahu pokutu znížiť.
Niektorí ministri financií krajín EÚ im odporučili „agresívny prístup“, teda oznámenie, čo chcú urobiť, aby situáciu zmenili namiesto sťažností a výhovoriek. Aj V. Dombrovskis hovoril o tom, že by Portugalci a Španieli mali prísť s „motivovanou požiadavkou na zníženie možných sankcií, prípadne až na nulu“.
Minister financií Peter Kažimír a španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos hľadajú „chytré“ riešenie. Zdroj: Gettyimages.com
Je nesporný fakt, že vlani Španielsko ani Portugalsko nedostali svoje schodky pod vytúžené tri percentá HDP – v španielskom prípade to bolo 5,1, v Portugalsku 4,4 percenta. Pravda však tiež je, že tieto hospodárske ukazovatele oba štáty
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?