Členstvo Slovenska v Európskej únii, od ktorého uplynulo sedemnásť rokov, patrí medzi najúspešnejšie obdobia v našej novodobej histórii. Úspešne sme sa integrovali do spoločenstva založeného na princípoch slobody, demokracie a právneho štátu. Nikto netvrdí, že by sme my, či naši partneri boli dokonalí a zložito fungujúca EÚ už vôbec nie. Je to však to najlepšie, čo aktuálne máme a nič lepšie, čo by nám ponúkalo bezpečnosť, stabilitu a prosperitu sa nám nateraz ani zďaleka nerysuje. O to viac, že vďaka Únii máme istotu, že sa nebude rozhodovať o nás bez nás. EÚ nie sú „oni“, tam niekde v Bruseli, ale sme to my všetci.

Dnes však Európa stojí na križovatke, kam sa dostala po rokoch riešenia rôznorodých výziev, čeliac pritom odchodu kľúčového člena, Spojeného kráľovstva, aj pandémii Covid-19, ktorá ešte viac obnažila dávno známe problémy. Na dreň sa ukázalo, v čom Európa zaostáva. A preto je najvyšší čas začať hovoriť o tom, kam chceme, aby sa EÚ posunula.

KK46 Paríž - Na archívnej snímke z 15. marca 2021 ampulka s vakcínou proti ochoreniu covid-19 od spoločnosti AstraZeneca v Paríži. Údaje z tretej fázy klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v USA ukazujú, že očkovacia látka má účinnosť 79 percent. Výsledky zverejnila spoločnosť v pondelok 22. marca 2021, informovali tlačové agentúry AP a AFP. FOTO TASR/AP
FILE - In this Monday, March 15, 2021 file photo a vial of AstraZeneca vaccine is pictured in a pharmac
Neprehliadnite

Hry o vakcíny treba okamžite stopnúť, inak bude mať koronavírus prevahu

Príležitosť pre potrebnú reflexiu prináša Konferencia o budúcnosti Európy, ktorá na európskej úrovni aj na Slovensku odštartuje symbolicky na Deň Európy, v nedeľu 9. mája. My na rezorte diplomacie máme silný záujem na tom, aby sa do podujatí zapojilo čo najviac občanov, zástupcov samospráv, predstaviteľov podnikateľskej a akademickej obce, ako aj médií. Nadiktovať kľúčové zmeny zvrchu, bez dialógu s občanmi, by nebolo správnou cestou. Vždy je dobré, keď reformy vychádzajú z aktívnej diskusie širokej verejnosti. Ak chceme vybudovať „Európu zajtrajška“, musíme poznať názory tých, ktorí v nej budú žiť.

A keďže Slovensku veľmi záleží na tom, aby sa spoločný priestor slobody a demokracie, ktorý predstavuje EÚ, rozrastal o ďalšie štáty, súčasťou Konferencie o budúcnosti Európy musia byť aj naši partneri na západnom Balkáne. Bez nich nebude projekt „európskej rodiny“ nikdy úplný, čo som  jasne tlmočil aj počas mojej nedávnej návštevy Severného Macedónska a Albánska.

Schröder: Zasadá v dozornej rade Nord Streamu aj ruského energetického koncernu Rosnefť.
Neprehliadnite

Nord Streamu 2 nedali do vienka len biznis, ale aj politiku

Obe krajiny už splnili požiadavky na začatie prístupových rokovaní, preto by sme v otázke rozširovania mali prejsť ku konkrétnym aktivitám v podobe prístupových rokovaní. Je to naliehavé z hľadiska stability a bezpečnosti regiónu, kde majú svoje záujmy nielen európske štáty, ale tiež pre zachovanie kredibility Únie, ktorá integráciu tomuto regiónu v nejakej podobe sľubuje už desaťročia. Dynamický, transparentný a predvídateľný prístupový proces je v záujme nás všetkých, lebo je najlepším riešením pre zmeny v regióne, ktorú budú prospešné pre všetkých. Vrátane Slovenska. Aj preto musíme ďalej aktívne pomáhať svojim partnerom v regióne západného Balkánu na ich ceste do EÚ. Som si istý, že sa nám to už čoskoro viacnásobne vráti.