Do súťaže sa prihlásili tri firmy, ktorých sľuby v súvislosti s recykláciou sa diametrálne odlišovali. Nakoniec ju vyhrala dvojica firiem Metrostav – Mrozek, ktorá sľúbila recykláciu na úrovni sto percent, čo sa však mnohým odborníkom zdalo nereálne.

„Reálnych je zhruba 90 až 99 percent,“ hovorí špecialista zo spoločnosti Strabag Radoslav Zajac. Existujú totiž materiály, ktoré sa recyklovať nedajú.

Rázsochy sa začali búrať už v auguste minulého roka a ich posledná časť definitívne zmizla v polovici februára. Z pôvodných desiatich stavebných objektov už nestojí ani jeden, všetky vrátane najväčšieho bloku nemocnice koncom februára zbúrali. Na mieste má vyrásť nová nemocnica. Podľa bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej by sa to malo stať do roku 2024. Odhadované náklady na novú nemocnicu vrátane búracích prác sa môžu vyšplhať na 263 miliónov eur.

Koľko odpadu sa recykluje

Presné štatistiky o recyklácii stavebného odpadu u nás neexistujú a názory odborníkov a ľudí z praxe na jeho objem sa značne líšia.

„So súčasnými kapacitami a informačnými zdrojmi je takmer nemožné presne monitorovať životný cyklus každého odpadu a zaviesť účinný systém stimulov,“ uvádza Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP).

To by sa malo zmeniť po zavedení informačného systému odpadového hospodárstva. Ten sa podľa Martina Haluša z Inštitútu environmentálnej politiky na MŽP zrealizuje do apríla tohto roka, jeho cena je zhruba šestnásť miliónov eur.

„Na Slovensku sa stavebný odpad nerecykluje dostatočne, až 90 percent končí na skládkach, niektorý aj na čiernych skládkach,“ tvrdí Peter Kohan, riaditeľ spoločnosti Rolta, ktorá sa zaoberá aj recykláciou stavebného odpadu.

Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov na Slovensku Pavla Kováčika sa u nás recykluje iba 20 až 30 percent materiálu. Možnosti sú však podľa neho oveľa vyššie.

Riešeniu by pomohlo nastavenie podmienok na recykláciu vo verejnom obstarávaní. Napríklad stanovením minimálneho objemu recyklácie, ktorý musí firma pre úspech v súťaži splniť, ale aj hodnotenie odborníkov, či je sľúbená úroveň recyklácie technicky možná.

Bez súhlasov niet štatistiky

Dostupnosť údajov o recyklácii stavebného odpadu sa na celom Slovensku pohybuje okolo 50 percent. Špecialista spoločnosti Strabag R. Zajac si myslí, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa