Slovinskí voliči zverili 4. decembra kormidlo riadenia krajiny do rúk podnikateľa a primátora hlavného mesta Ľubľany Zorana Jankoviča. Ten vedie stranu, ktorá nechce byť ani pravá, ani ľavá, ale konštruktívna a pozitívna. Založil ju tesne pred voľbami pod názvom Kandidátka Zorana Jankoviča – Pozitívne Slovinsko. V 90-člennom Národnom zhromaždení získala 28 kresiel na základe 28,5 percenta odovzdaných hlasov. O málo viac než druhí najúspešnejší stredopraví demokrati a takmer trikrát viac ako dosiaľ vládnuci sociálni demokrati. Tí prišli v septembri v parlamente o dôveru pri presadzovaní programu úsporných opatrení.
„Je zrejmé, že občania chcú efektívny štát,“ komentoval Z. Jankovič svoj nečakaný úspech. Od koaličných partnerov očakáva porozumenie pre manažérsky prístup k vedeniu štátu a ekonomiky. Slovinci, ktorým po svetovej finančnej kríze 2008 – 2009 narastá verejný dlh (v súčasnosti 63 percent HDP) a nezamestnanosť, dúfajú, že zužitkuje svoje celoživotné skúsenosti. Vyrastal v chudobe a vypracoval sa na milionára.
Päťdesiatdeväťročný podnikateľ vyštudoval ekonómiu a prebudoval slovinský pôvodne štátny hypermarketový reťazec Mercator na najväčší v postjuhoslovanskom priestore. V roku 2005 ho odvolali z funkcie predsedu predstavenstva.
Z. Jankovič presunul podnikateľskú činnosť do iných spoločností svojho rodinného impéria a vrhol sa do komunálnej politiky. V októbri 2006 ho zvolili za primátora Ľubľany a po štyroch rokoch znovu. Je extrovertný, charizmatický a nebojácne odráža obviňovania zo zneužívania právomocí v prospech rodinného podnikateľského klanu. Po otcovi je Srb a možno horúcou srbskou krvou imponuje zdržanlivým podalpským Slovincom. Nemálo z nich usudzuje, že keď už im má niekto predpisovať, ako sporiť, bude lepšie zveriť zodpovednosť do rúk muža s reálnou manažérskou praxou než nejakému finančnému technokratovi alebo akademikovi.