Svetové ceny ropy nemusí znížiť ani prípadná recesia
Celosvetový dopyt po rope podľa odhadov dosiahne v roku 2023 objem 101,6 milióna barelov denne, čím prekoná úrovne spred pandémie. Zatiaľ čo vyššie ceny a slabší ekonomický výhľad zmierňujú rast spotreby, naopak, podporovať ho bude ožívajúca aktivita Číny.
I keď prudko stúpajúca inflácia a pomalý rast vyvolávajú príznaky recesie, je nepravdepodobné, že by svetový dopyt po rope klesol natoľko, aby spôsobil pokles cien, ako to bolo v roku 2008, upozornil finančný analytik spoločnosti Haberl Wealth Management Martin Krištoff.
„V súčasnosti je problém na strane ponuky a v prípade skĺznutia do recesie by sme nemuseli zaznamenať výraznejšie zníženie cien,“ myslí si.
Globálna ponuka ropy môže mať podľa analytika v budúcom roku problémy s udržaním kroku s dopytom, keďže prísnejšie sankcie prinútia Rusko uzavrieť viac vrtov a množstvo producentov narazí na kapacitné obmedzenia. Zásoby ropných destilátov v priemysle v krajinách OECD pritom klesli od januára 2021 o štvrtinu, na najnižšiu úroveň od roku 2004.
Azerbajdžan a Európska únia o energetike
Európska únia chce v najbližších rokoch zdvojnásobiť dovoz plynu z Azerbajdžanu, keďže pre inváziu Ruska na Ukrajinu naliehavo hľadá alternatívnych dodávateľov.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová preto v Baku podpísala memorandum o „strategickom partnerstve v oblasti energetiky“.
Jadrové palivo chceme brať od Američanov
Jadrová energia, európska taxonómia a nové jadrové technológie boli hlavnou témou zasadnutia štátnych tajomníkov z V4 v Mochovciach v rámci predsedníctva SR.
Venovali sa aj problematike dodávok jadrového paliva, ktorých jediným dodávateľom pre Slovensko a ďalšie krajiny je ruská spoločnosť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?