Aké drahé je vstúpiť na burzu pomocou emisie dlhopisov či akcií? Aj na túto otázku o financovaní firiem hovorí pre TREND Marek Šubrt zo spoločnosti Versute Investments, ktorá bola investičným poradcom slovenskej firmy Gevorkyan v procese jej vstupu na pražskú burzu. 

Financovanie firiem na burze

Viac o téme nájdete tu: 

Kedy vznikla vaša spolupráca s firmou Gevorkyan?

Náš tím spolupracuje s firmou od roku 2014. Historicky sa táto spolupráca začínala na príprave dlhopisových emisií v roku 2016 a potom cez private equity fond BHS, ktorého manažérom je spoločnosť Versute Investments.  

Najprv ste realizovali dlhopisové emisie. Akú majú výhodu?

Existuje niekoľko variantov. Môžeme sa baviť o verejnej ponuke dlhopisov alebo o privátnom umiestnení. Verejná ponuka je, v prípade dlhopisovej emisie vyššej než jeden milión eur, spojená s prospektom a môže sa ponúkať širokej verejnosti. Ak sa bavíme o privátnom umiestnení, tak zjednodušene stačí vyhotoviť emisné podmienky a ďalšie náležitosti a dlhopisy sa môžu ponúkať obmedzenému okruhu 149 osôb. Tu sa väčšinou cieli na kvalifikovaných investorov. Dlhopisy netrieštia vlastnícku štruktúru, ale treba počítať s tým, že dlhy sa na rozdiel od ekvitného financovania musia splatiť. Pri dlhopise splácate investorom istinu až na konci toho obdobia. To znamená, že pokiaľ máte nejaký projekt, o ktorom viete, že začne generovať prostriedky v priebehu životnosti investície a viete, že prídu o tri alebo štyri roky, tak je v tomto prípade vhodnejšie zvoliť dlhopis.

Kto by mal siahnuť po dlhopisoch?

Dlhopisy by som odporúčal spoločnostiam, ktoré sú stabilnejšie a generujú pozitívny a predvídateľný cash flow. Spoločnosti, ktoré emitujú dlhopisy, by určite nemali byť startupmi. Zároveň by som dlhopisy odporučil spoločnostiam s väčšími investičnými zámermi v dlhšom časovom horizonte.

Pre emitenta aj investorov je dôležitá výška kupónu. Od čoho závisí?

Väčšinou sa stanovuje ako kreditná prirážka k bezrizikovej úrokovej sadzbe. K základnej trhovej sadzbe sa pripočíta kreditné riziko, ktoré zohľadňuje rizikovosť spoločnosti. Tá je vyššia pre malé firmy, ktorých budúcnosť je menej istá ako pri veľkých stabilných konglomerátoch. To je jeden faktor, ktorý vstupuje do rizikovej marže. Môžu doň vstupovať aj rôzne kovenanty, ktoré spoločnosť musí dodržiavať, a mnoho ďalších faktorov, vyššie zadlženie spoločnosti alebo či je dlhopis kvalitne zaistený záložným práve ku konkrétnemu aktívu. Vo všeobecnosti je to aktuálne situácia na trhu v zmysle bezrizikovej sadzby plus kreditná prirážka.

Viete klientovi povedať, akú prirážku môže očakávať?

Áno, dá sa dopredu predikovať. Bežne sa stanovia tieto dve zložky a povie sa napríklad, že dátum emisie je na konci augusta a finálnu sadzbu budeme fixovať týždeň alebo dva predtým. V priebehu prípravy emisie sa tiež bavíte s investormi o kreditnej prirážke, pretože oni si porovnávajú príležitosti, ktoré by mali inde. To je ďalší faktor, ktorý do konečnej výšky kupónu môže vstupovať.

Aký je minimálny či bežný objem, s ktorým má zmysel ísť do emisie dlhopisov?

Každá firma ma inú veľkosť a je v rôznej životnej fáze a tak potrebuje iný obnos prostriedkov. Nechcel by som presne stanovovať minimálnu čiastku, která dává zmysel. Spoločnosť si však musí zvážit ekonomický výhodnosť takejto emisie dlhopisov – teda to, čo ju emisia bude stáť s ohľadom na to, koľko prostriedkov v rámci nej upíše. Celý proces vydania emisie dlhopisov je relatívne náročný, preto je lepšie využiť služeb skúsených poradcov, ktorí spolu so spoločnosťou dokážu emisiu správne nastaviť a zaistiť, aby bola úspěšná a spoločnosť získala prostriedky, ktoré potrebuje.

Keď sa firma rozhoduje, či pôjde s emisiou dlhopisov na burzu, aké faktory hrajú rolu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa