Politik predstavuje nejaký smer a ten by nemal byť v rozpore s jeho vystupovaním. „Ak politik používa direktívne gestá, pedagogický ukazovák, tak to nie je prosociálne. A tak ako sa speváci učia popri speve aj vystupovať, politici sa učia mať svoju neverbalitu pod kontrolou a majú na to svojich poradcov,“ približuje psychologička Barbora Kuchárová.

To naučené u politikov bolo podľa nej dobre vidieť pri nedávnych predvolebných politických besedách, keď sa uvoľnili tí, ktorí práve neboli v centre kamier, nerozprávali. „Uvoľnili sa a rozmýšľali nad ďalším príhovorom. Napríklad preložené ruky cez prsia nie sú len prejavom odporu, uzatvorenia sa, ale aj prejavom oddychu, uvoľnenia,“ opisuje a dodáva, že samotná neverbalita má asi 16 faktorov.

Nielen gestá, mimiku, ale aj postavenie tela, akú vzdialenosť má dotyčný od spoludiskutujúceho. „Naučiť sa len významy jednotlivých gest a myslieť si, že som odborníkom na neverbalitu, je mylný názor,“ upozorňuje psychologička.

Dôležitou súčasťou neverbálneho prejavu je napríklad oblečenie. Práve pri týchto voľbách bol viditeľný odklon od prísneho biznis odevu s oblekom a kravatou. Zrazu viacero politikov chodilo na oficiálne akcie bez kravaty aj bez saka. „Len pripomínam, že toto sme už raz v Európe videli. U istého nemeckého vodcu, ktorý tiež chodil len v košeli a bez kravaty. Následne vyhral voľby a pretrpeli sme si celá Európa svoje,“ zdôrazňuje B. Kuchárová.

Umenie manipulácie

Aj gestami a oblečením sa získavajú body

Barbora Kuchárová

Typickou situáciou je, že ak sa človeku nedarí zaspať, začne sa ešte viac do spánku nútiť. Tým si však privoláva stres a posiela spánok ďaleko od seba.

Treba prestať myslieť na to, koľko hodín ostáva ešte do vstávania a že sa musím dobre vyspať. Situáciu si treba zľahčiť, upokojiť sa. Napríklad už aj uspokojením sa „len“ s oddychom.

Dostať človeka, kam chceme, možno aj tak, že mu tvrdíme čistý opak: Ja od vás naozaj nič nechcem, ale neboli by ste taká dobrá a nepodali mi kávu?

Pomôckou pri strese, napríklad pri prejave, je začať opisovať svoje emócie. Pretože v psychológii platí, že ak začnete hovoriť, ako sa máte, už sa tak nemáte. Ide o takzvaný emočný žeriav, keď pomenovaním pocitu sa zrazu z neho vytiahnete.

Univerzálny politik

Slovenskí komunikační poradcovia politikov však podľa B. Kuchárovej akoby klonujú jeden univerzálny model neverbálnej komunikácie. Úprimný, vrelý, otvorený, múdry, transparentný. A to môže podvedome mnoho voličov iritovať. Pretože nie je prirodzené, aby predstavitelia odlišných programov a názorov robili tie isté gestá.

Ľudia majú skrátka radi do detailu prepracované veci – či ide o filmy alebo politikov. „Ak sa gestá odtrhnú od ostatných častí neverbality, tak je to čistý chaos,“ vysvetľuje zmätené pocity voličov z predvolebných diskusií psychologička.

Tak napríklad v poslednom čase boli až neprirodzene častým gestom v televíznych diskusiách rozpažené ruky smerujúce dopredu od tela. Znamenajú otvorenosť, vnímanie divákov a protivníkov okolo seba. Možno to odôvodniť hlavne „malosťou“ Slovenska. Politici sú v podstate pre očakávaný úspech nútení osloviť čo najviac ľudí. Preto už samotná filozofia, program niektorých politikov a strán nie sú úplne konkrétne, aby sa priveľmi nevyhraňovali.

Aj gestami a oblečením sa získavajú body

Zdroj: Maňo Štrauch

„Na toto potom ťažko našijete neverbálnu stratégiu. Budem taký, ako dopadnú voľby. Alebo taký, aby som nachytal čo najviac voličov.“ Pretože aj neverbalita si vyžaduje rozhodnúť sa, akým smerom sa ide. Kto chce osloviť najväčších extrovertov, musí byť v podstate ako najväčšia operná diva. Na hipsterov zasa platí „strašný“ intelektuál s podopretou hlavou o prsty. Na široké masy z ľudu musíte byť hlučný, v podstate akýmsi Talianom.

No prečo sa napríklad pred voľbami staronový premiér Robert Fico snažil robiť práve opak komunikácie pre široké masy? V diskusiách bol tichší ako protikandidáti, držal svoju neverbalitu na uzde, často mal ruky položené na stole a počas príhovoru vôbec negestikuloval. „To možno vysvetliť tým, že on je veľkým mužom s veľkým temperamentom. Po tom, čo bol so svojimi emóciami menej úspešný, sa ich teraz snažil držať na uzde,“ vysvetľuje psychologička.

Aj gestami a oblečením sa získavajú body

Radšej viac ako menej

Marta Kowalska-Marrodán

Aj pri uvoľnení nárokov na biznis odev radí túto oblasť nepodceňovať, pretože prvý dojem je vždy len jeden.

Ak sa človek nevie rozhodnúť, radšej nech to s formálnosťou oblečenia preženie, ako byť na danú udalosť oblečený príliš neformálne.

Biznis neverbalita

Neverbálna komunikácia hrá stále veľmi dôležitú úlohu aj v biznise. Začína sa už dress codom. „Aj keď sa v súčasnosti ľudia vo všeobecnosti zvyknú obliekať menej formálne ako pred desiatimi rokmi, stále možno podľa oblečenia odlíšiť bankového manažéra od IT odborníka,“ opisuje Marta Kowalska-Marrodán, partnerka firmy Egon Zehnder.

Prehnaná elegancia, prehnané oblečenie na určitú príležitosť nevysielajú pozitívny signál. Ale podcenenie oblečenia je ešte horšie riešenie. „Preto pri pochybnostiach treba 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa