Do polovice 21. storočia sa má podiel starších ľudí nad 65 rokov na celkovej populácii v Európe zvýšiť skoro na tretinu. „Alarmisti“ pred starnutím populácie varujú. Podnikatelia v nej vidia príležitosť, ako zarobiť
Ako sa dá zarábať na dôchodcoch? Určite nie neférovým predajom predražených hrncov. Seriózni podnikatelia, ako sú aj veľké investičné fondy, stavili na technologické startupy, ktoré ponúkajú služby pre penzistov.
Čo chýba starému človeku najviac? Nielen v časoch korony je to kontakt s rodinou či blízkym človekom. Sociálne médiá tento deficit nahradia len čiastočne. Napriek tomu im investori veria. Preto naliali milióny eur do nórskeho startupu, ktorý dôchodcom ponúka spoločnosť v podobe virtuálneho robota. Francúzska firma zasa spája starých osamelých ľudí s náhradnou rodinou.
Starnutie obyvateľstva začína byť zaujímavým biznisom. Slovensko ho ešte len objavuje
Chorľavejším penzistom chýba kvalitná zdravotná starostlivosť. Preto vznikajú technologické startupy, ktoré sa zameriavajú na prevenciu aj samotnú starostlivosť – od systémov na monitorovanie pohybu a stavu zdravia seniorov až po náramky s umelou inteligenciou.
Ak už penzista nemôže byť doma sám, čaká ho domov dôchodcov. Súkromné firmy už stavajú domovy seniorov s nadštandardnou starostlivosťou, a to aj v našej republike. Nie každý si ich môže dovoliť, ale aspoň nastavia a zvýšia latku kvality pre štátne zariadenia sociálnej starostlivosti.
Skeptici by mohli tvrdiť, že pri „kvalite“ slovenského zdravotníctva sa dôchodcom ani nepodarí užiť si na penzii viac rokov. Vek dožitia sa však napriek marazmu v zdravotníctve zvyšuje a dôchodcov bude pribúdať.
Otázna nie je dĺžka času v dôchodku, ale skôr to, či slovenskí penzisti budú mať dosť veľkú penziu, aby si ho mohli užiť. Aj preto by sa budúci dôchodcovia nemali spoliehať len na štátne dôchodky. Môžu byť veľmi sklamaní. Preto treba myslieť na budúcnosť a priebežne investovať.
Sporiť si v druhom a treťom dôchodkovom pilieri je dnes už nutnosť, nie voľba. Ak má človek ešte zvyšné peniaze, šup s nimi do akcií firiem, ktoré sa zameriavajú na striebornú ekonomiku. Človek tak investuje do svojej budúcnosti, aj do tej, keď už pre dosiahnutie dôchodkového veku nebude aktívny v pracovnom procese.