Keď ten dokument príde, určite na seba strhne pozornosť, lebo na Slovensku máme radi pravdu hotovú a myslíme si, že sa dá nájsť v špeciálnych zoznamoch. Pritom sa o ňu denne potkýname alebo sa v nej brodíme.

Medzinárodné konzorcium investigatívnej žurnalistiky preskúmalo obrovský počet transakcií švajčiarskej pobočky britskej banky v rokoch 2005 až 2007. Investigatívci upozornili, že meno v databáze HSBC automaticky neznamená, že ten človek je zločinec. Pre poriadok dodajme, že nie každý, kto sa v zozname nenájde, je slušný a bezúhonný človek.

Zamestnanci pobočky banky získavali klientov sľubmi, že im pomôžu vyhnúť sa plateniu daní. Podľa českého týždenníka Respekt „ponúkali napríklad zakladanie anonymných firiem v daňových rajoch s účtami v ich banke a sľubovali mlčanlivosť a istotu, že sa domáce finančné úrady o ich čiernych fondoch vo Švajčiarsku nič nedozvedia“. Takéto praktiky sú odsúdeniahodné. Lenže švajčiarska pobočka ponúkala iba to, čo sa na Slovensku bežne robí aj bez pomoci HSBC. A tieto praktiky sa ani zďaleka neodsudzujú tak, ako by sa mali.

Aj bez pomoci HSBC

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Zakladanie anonymných firiem v daňových rajoch je slovenskou obľúbenou praxou. Naši prominenti nepotrebovali pomoc HSBC, aby si založili Lemikon známy z kauzy Tipos. Alebo SkyToll z mýtneho tendra, Interblue Group z emisnej kauzy či Prefto z poisťovne Dôvera. Že ide o nezaujímavú minulosť? Stačí spomenúť, ako sa pred pár mesiacmi Fleetpay zmenil na Paywell, alebo ako sa v závere minulého roka preslávila spoločnosť Medical Group z Belize. Ako ku stravovaniu v štátnych nemocniciach prišla luxemburská Kanebo Investments, prípadne ako sa bit-Studio po získaní štátnej zákazky za 174 miliónov eur stalo majetkom Gerabelie Limited.

„Naši“ ľudia sa sami obslúžili lepšie, ako by ich obslúžili švajčiarski zamestnanci HSBC. Mená na francúzskom zozname, nech už sú akokoľvek zaujímavé, nemôžu prekryť skutočnosť, na ktorú upozornil poslanec Daniel Lipšic. Aj také stavebné spoločnosti, akými sú Váhostav, Doprastav či Dúha, sú kontrolované schránkovými firmami na Novom Zélande či na Cypre.

Firmy či osoby z francúzskeho zoznamu sú iba kvapkou v mori toho, v čom sa brodíme už dlhé roky. More špiny by nás malo pohoršovať viac ako dobre zdokumentovaná nová kvapka v ňom.

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu. Poisťovňa Dôvera i vydavateľ TRENDU sú súčasťou portfólia skupiny Penta.