Afganistan dotlačili k dohode
Druhé kolo prezidentských volieb v Afganistane sa konalo v polovici júna. Kto však naozaj získal prezidentský úrad, sa potvrdilo až v nedeľu 21. septembra. Súperi — exminister financií Ašraf Ghaní (na snímke) a bývalý šéf diplomacie Abdulláh Abdulláh sa tri mesiace tvrdo sporili. Abdulláh tvrdil, že jeho rival získal predbežné vedenie vďaka podvodom a hrozil dvojvládím.
Ašraf Ghaní Zdroj: SITA / AP
Situáciu riešil americký minister zahraničných vecí John Kerry — výsledkom je dohoda o rozdelení moci, po ktorej afganská volebná komisia vyhlásila A. Ghaního za prezidenta a Abdulláh sa stane premiérom s rozšírenými právomocami. Problém podvodov mal urovnať veľký audit ôsmich miliónov hlasov v réžii OSN, aký však bol jeho výsledok, nie je jasné.(fil)
Teflónový John prebrodil špinu
Bývalý burzový obchodník s cudzími menami John Key má prezývku Teflónový John. Vo funkcii novozélandského premiéra mu táto schopnosť pomohla striasať sa škandálov a držať si moc od roku 2008. Nič na tom nezmenila ani kniha investigatívneho novinára Nickyho Hagera Špinavá politika. Vyšla v auguste, mesiac pred tým, než 20. septembra Novozélanďania rozhodli o zložení parlamentu.
John Key Zdroj: SITA / AP
Premiérovi ľudia a spriaznený bloger podľa N. Hagera zneužívali údaje tajnej služby, databázu e-mailov opozičných labouristov a pomocou nich viedli útoky proti oponentom. Premiérova Národná strana si však oproti roku 2011 polepšila. Získala vyše 48 percent hlasov, čo môže znamenať samostatnú väčšinu. Labouristov podporila štvrtina voličov. (fil)
USA udreli na horúcej sýrskej pôde
Spojené štáty uskutočnili na začiatku týždňa nálety na pozície džihádistov z Islamského štátu v Sýrii. Do akcie sa podľa Pentagónu zapojili aj arabské štáty – Jordánsko, Saudská Arábia, Katar, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Doteraz Američania útočili na Islamský štát len v Iraku, od augusta išlo o desiatky úderov. V Sýrii je však situácia odlišná. Iracká politická reprezentácia s americkou pomocou súhlasí, zatiaľ čo sýrsky prezident Baššár Asad nie, v čom ho v minulosti podporil aj jeho ruský spojenec. Washington začal s vojenskou akciou po tom, čo sa islamistom na severe Sýrie podarilo ovládnuť časti územia pri meste Ajn al-Arab, v dôsledku čoho do susedného Turecka utieklo stotisíc Kurdov. Napätie podčiarkuje aj izraelské zostrelenie sýrskeho vojenského lietadla nad Golanskými výšinami.(fil)