Známy advokát nemohol pre podozrenia dlhý čas vykonávať advokátsku prax. Napriek tomu v čase, keď pre neho platil zákaz, poskytoval právne rady. A jeho meno sa opäť spája s prípadom, ktorý prešetrovala polícia. Jedna klientka totiž tvrdí, že sa stala obeťou obchodovania s ľuďmi a v prípade, ktorý zastupoval, aj obeťou podvodu.

Obálka pod stolom

P. Polakovič bol veľkou témou pre médiá v roku 2004. Podľa obvinení, obžaloby a neskôr zrušených rozsudkov mal sľúbiť inej obhajkyni Márii Mešencovej stotisíc korún (3 320 eur) za to, aby presvedčila svojho klienta na zmenu výpovede v kauze ľahkých vykurovacích olejov, pri ktorých štát prišiel o stovky miliónov korún.

Advokátku ponuka zaskočila, ale neskôr začala spolupracovať s políciou a stala sa agentkou. Peniaze od P. Polakoviča prevzala v piešťanskom hoteli Eden. V reštaurácii pod stolom dostala v obálke spomínanú sumu. Zdanlivo jasný prípad mal veľmi skoro nepríjemnú dohru. Pre advokátku M. Mešencovú. Advokátska komora ju vylúčila spomedzi svojich radov, aby už nemohla vykonávať svoje povolanie. Dôvodila tým, že spoluprácou s políciou porušila zákon o advokácii.

Advokátka sa kvôli rozhodnutiu komory súdila. Súdy jej dali za pravdu len čiastočne. Zrušili zákaz činnosti, ktorým ju potrestala komora. Na druhej strane potvrdili, že advokát nesmie prijať úlohu policajného agenta.

Kauza sa stala symbolom toho, ako v systéme slovenskej justície dopadnú oznamovatelia korupcie. O advokátskej etike viedli diskusiu nielen právnici, ale aj politici. Takmer sa zabudlo na samotného P. Polakoviča. Aj ten v obhajobe namietal, že na výpoveď jeho kolegyne by súdy nemali prihliadať, lebo postupovala nezákonne.

Samotnú skutočnosť, že jej v obálke odovzdal peniaze, vysvetľoval tak, že išlo sponzorský dar, pretože jej klient nemohol za obhajobu zaplatiť. Pre obžalovaného advokáta situácia najskôr nevyzerala priaznivo. Špecializovaný súd ho pred viac ako desiatimi rokmi odsúdil za korupciu. Dvojročný podmienečný trest potvrdil neskôr aj Najvyšší súd. Súčasťou trestu bol aj doživotný zákaz advokátskej činnosti.

Advokát známy z korupcie stále „pomáha“

Súd potvrdil, že advokát nesmie prijať úlohu policajného agenta a nemohol tak na výpoveď Márie Mešencovej prihliadať Zdroj: Andrej Balco

Nový príbeh

Práve v čase, keď platil zákaz, zastupoval P. Polakovič v rozvodovom konaní cudzinku pôvodom z Ázie. Jej pravé meno sa redakcia rozhodla nezverejniť z dôvodu ochrany, pretože ide o obeť obchodovania s ľuďmi. Na účely tohto materiálu ju budeme volať pani Te.

Na Slovensko priviedol pani Te Slovák pochádzajúci pôvodne tiež z Ázie. Starala sa mu o domácnosť a dieťa. Jej domácu prácu zakrýval fiktívnym manželstvom. Sám pritom fungoval s družkou, s ktoru mal už v tom čase spoločnú dcéru.

Pani Te mala žiť v otrockých a vykorisťujúcich podmienkach. Odobrali jej cestovný pas, nedostávala za svoju prácu žiadne peniaze, hoci jej ich na začiatku sľúbili. Pod hrozbou deportácie z krajiny nesmela nikam chodiť, okrem vodenia dcéry do škôlky.

„Po niekoľkých rokoch sa rozhodol, že sa jej zbaví,“ hovorí Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva, ktorá zastupuje obete obchodovania s ľuďmi. Manžel mal pani Te odviesť k advokátovi P. Polakovičovi. Tomu podpísala plnú moc pri rozvode, ktorý údajne sama navrhla.

Pani Te však tvrdí, že ju u advokáta podviedli, keďže nerozumie po slovensky. A to tak, aby si údajne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa