Alternatívne investície boli kedysi výsadou najmä bohatých ľudí. Dnes sa o ich popularizáciu snažia aj viacerí obchodníci s cennými papiermi – napríklad spoločnosť Across Private Investments. Hodnota alternatívnych investícií, ktoré sú súčasťou investičných riešení Acrossu, vlani vzrástla o pätnásť percent, čo bolo zhruba na úrovni akciového indexu spoločnosti. Išlo o kombináciu správne zvolenej stratégie a slabšieho roku 2022, po ktorom tento druh investícií dobiehal zameškané, hovorí Chief Investment Officer spoločnosti Across Private Investments Andrej Rajčány.
Aký by mal byť podiel alternatívnych investícií v portfóliu investora?
Ak hovoríme o vyváženom investorovi s dlhším horizontom investovania, z nášho pohľadu by malo byť optimálne portfólio tvorené zo 40 percent akciami, rovnaký podiel by mali mať dlhopisy a zvyšných 20 percent alternatívne investície. Všetky tieto zložky by mali byť, samozrejme, diverzifikované. Investičná stratégia závisí od konkrétneho klienta a od jeho rizikového profilu, ktorý má viacero zložiek. Od veľkosti rizika, ktoré je ochotný podstúpiť, cez investičný horizont, podiel investícií na majetku až po ciele, ktoré svojím investovaním sleduje. Platí, že vždy, keď sa zmení klientova životná situácia, treba prehodnotiť aj portfólio.
Alternatívne investície majú vo vyváženom portfóliu najmenší, len pätinový podiel. Je ich funkciou vyvažovať výkyvy akcií a dlhopisov?
My nazývame alternatívne investície tretím pilierom investovania. Alebo treťou nohou stola. Alternatívne investície slúžia primárne na vyrovnávanie možných strát z akcií či dlhopisov, pretože zvyšujú výnos, čím znižujú volatilitu portfólia. Dôvod je ten, že alternatívne investície často nekorelujú s akciami a dlhopismi. Ale zaradením alternatívnych investícií do portfólia prinášame dodatočné percentá zhodnotenia a znižujeme volatilitu, teda rozkolísanie výnosu. Je to korenie, ktoré portfólio dochutí, ale aj ochranca pred infláciou.
Hodnota alternatívnych investícií v rámci riešenia Acrossu vlani vzrástla o pätnásť percent. Ako sa pod to podpísali jednotlivé položky?
Vlani sa v rámci našich alternatívnych riešení darilo najmä kryptomenám, ktoré vzrástli o 130 percent. Boli síce ťahúňom, ale v našej stratégii netvorili veľkú váhu. Private equity išlo v našom investičnom portfóliu hore o 40 percent a zviezlo sa na akciovom trende. Zlato išlo hore o desať percent a ťahúňom bol aj realitný fond Vonovia s 30-percentným nárastom. Jediné, čo zaostávalo, boli komodity, ktoré klesli o deväť percent, ale ostatné triedy aktív túto stratu svojím zhodnotením vykryli.
Čo sa podpísalo pod pokles komodít?
Až polovicu komoditného indexu tvoria energie, zvyšok sú nerastné suroviny, kovy vrátane zlata, ale aj poľnohospodárske plodiny. Dôvodom poklesu bolo najmä to, že rok 2022 priniesol vysoký rast cien komodít, takže z nášho pohľadu išlo len o korekciu. Rok 2022 v dôsledku vojny na Ukrajine zdvihol ceny kukurice, pšenice, ale aj ropy a energií. Vlani zase rástli ceny kávy a kakaa ako výsledok extrémneho počasia v Latinskej Amerike a chorôb, ktoré sa podpísali pod pokles ich produkcie. Ak medzi sebou porovnáme roky 2021 a 2023, evidujeme rast komoditného indexu zhruba o 20 percent.
Úspešný finančník prepadol padelu, v Španielsku spoluvlastní klub, doma stavia národné centrum
Realitám sa aktuálne veľmi nedarí. Akú stratégiu pri nich dnes odporúčate?
V problémoch bol vlani najmä rezidenčný biznis, pričom aktuálne čísla nevyzerajú dobre ani pre ten kancelársky. Problémov, ktoré majú vplyv na kancelársky biznis, je viacero. Jedným je fluktuácia nájomníkov, ďalším je to, že investori si na svoje investície brali úvery, následne však vzrástli úrokové sadzby, pričom nie všetky komerčné nehnuteľnosti boli schopné generovať výnosy, ktoré by rast úrokových sadzieb pokryli. Na druhej strane máme priemyselné nehnuteľnosti, ako sú napríklad logistické centrá, ktoré dokážu pôsobiť protiinflačne, napríklad vtedy, keď ich nájomné rastie o inflačnú doložku.
Kedy očakávate zvrat na trhu s realitami?
S poklesom sadzieb očakávame rozmrazenie realitného trhu. Zvýšenie aktivity očakávame v druhom polroku 2024, čo by malo postupne pokračovať a akcelerovať v rokoch 2025 a 2026. Rozdiel je aj v jednotlivých sektoroch realít. Kým priemyselné nehnuteľnosti stále prežívajú priaznivé obdobie a investície do logistických centier a priemyselných parkov rastú, sektor kancelárskych priestorov je pod výrazne vyšším tlakom, ktorý môže pomôcť ku konsolidácii trhu a k zreálneniu očakávaní.
Vlani sa výrazne darilo segmentu private equity. Zvykajú si Slováci na túto možnosť investovania?
Záujem klientov o vstup do private equity, a teda aj do rôznych startupov, postupne rastie. Naša investičná komisia pravidelne skúma rôzne zaujímavé projekty a firmy nielen na Slovensku či v širšom regióne, ale na celom svete. Už dávnejšie sme klientom umožnili priamo investovať do technologických firiem InoBat či Tachyum, ktoré sú už verejne známe. Ďalej klienti majú možnosť vstúpiť do nášho fondu privátnych investícií, kde je celá paleta alternatívnych investícií vo vyše desiatich spoločnostiach. Klienti majú možnosť investovať do private equity aj cez náš novovytvorený index alternatívnych investícií, kde majú private equity 20-percentný podiel.
Ako sa rozhodujete, do ktorých firiem vstúpite?
Pre investora je okrem iných vecí veľmi dôležité poznať celý životný cyklus investície, ktorý v sebe zahŕňa nielen vstup a precenenie investície v čase, ale aj to, kedy je možné zo spoločnosti vystúpiť a akou formou. Preto pri nových firmách skúmame, či investor bude vedieť svoj podiel v rozumnom čase zlikvidniť. Veľmi dôležitý je aj výnos. Ak investícia nemá potenciál priniesť niekoľkonásobok vkladu, nejdeme do nej.
Koľkonásobok?
Optimum je viac ako 20-percentný ročný výnos, čo by po piatich rokoch mohlo priniesť zhodnotenie zhruba o jeden a pol násobok vkladu.
Aký dlhý investičný horizont v prípade alternatívnych investícií odporúčate?
Ten by sa mal pohybovať v rozmedzí päť až sedem rokov. To je optimum, ktoré nám umožňuje vylaďovať možné výkyvy cien komodít. Ak za nami príde investor, ktorého časový horizont investovania je nižší než päť rokov, vtedy mu zaradiť do port-fólia alternatívne investície skôr neodporúčame. Ale záleží na investičnom cieli. Horizont zotavenia z možnej krízy sa pri jednotlivých druhoch investičných aktív líši. Napríklad realitám na Slovensku trvalo po veľkej kríze z obdobia rokov 2008 a 2009 až desať rokov, kým sa dostali na pôvodnú úroveň. Iné alternatívne investície sa stihli zotaviť rýchlejšie. Optimálne zhodnotenie alternatívneho indexu je šesť percent ročne, zhruba štyridsať percent za šesť rokov.
Kto sú klienti Acrossu?
Primárne cielime na investorov, ktorí majú k dispozícii sumy vyššie než stotisíc eur. Samozrejme, pracujeme aj s klientmi s nižšími sumami. V súčasnosti máme vyše 1 500 klientov. Zastrešujeme ich prostredníctvom siete našich pätnástich privátnych bankárov, ktorých máme v Bratislave, Košiciach, Žiline či Banskej Bystrici. Nevylučujeme ani rast do ďalších častí Slovenska či za hranice.
V minulosti Across ako obchodník s cennými papiermi riadil portfóliá klientov individuálne, ale vlani prešiel na indexový spôsob riadenia. Prečo?
Od januára 2023 sme vymenili manažované stratégie za indexované produkty. Jeden z dôvodov bol ten, že sa oveľa ľahšie a efektívnejšie riadia. Pre klienta je to navyše lacnejšie a v súčasnom nastavení aj daňovo výhodnejšie. Výhodou indexov je, že sa dokážu vyhnúť aj menovému riziku. Vlani sme preto všetkým klientom, ktorí s tým súhlasili, konvertovali akciové a dlhopisové produkty do akciových a dlhopisových indexov. Tento rok to urobíme s alternatívnymi investíciami. Kto konverziu nechcel, mohol svoje portfólio bez poplatku predať. Vďaka indexom sme však získali množstvo nových klientov. Priemerné zhodnotenie nášho Across akciového indexu bolo vlani trinásť percent a dlhopisového tri a pol percenta.
Viackrát sme spomenuli index alternatívnych investícií. Čo ho tvorí?
Across Alternative Index je veľmi širokospektrálny. Hovoríme až o desiatkach rôznych titulov. Je zložený z piatich tried, aby bolo riziko diverzifikované. Ide o investície do komodít, realít, globálnej infraštruktúry, private equity a poslednou zložkou sú fondy zamerané na získavanie absolútneho výnosu. Na začiatku investovania je podiel každej triedy dvadsať percent. Tieto váhy budeme postupne meniť podľa toho, čo sa bude diať na trhu jednotlivých aktív. Správna diverzifikácia alternatívnych investícií dokáže priniesť od sedem do desať percent výnosu ročne.
Ako často budete index prehodnocovať?
Ak sa vo svete nič významné neudeje, portfólio stačí rebalansovať raz ročne. My však k tomu pristupujeme častejšie, minimálne štyrikrát ročne. Vývoj na trhoch sledujeme nepretržite, takže v konečnom dôsledku vieme urobiť zmeny veľmi flexibilne vždy, keď si to situácia na trhu vyžiada. Náš akciový a dlhopisový index sme vlani rebalansovali na mesačnej báze. Drahé tituly sme predávali a lacné sme nakupovali. Našou filozofiou je ísť do likvidných aktív, aby sme klientovi umožnili rýchlo a výhodne predať a nakúpiť.
V indexe chýbajú digitálne meny? Prečo?
I keď sa digitálne meny postupne prepracúvajú do investorského mainstreamu, keď je možné do nich investovať prostredníctvom ETF v Európe aj USA, stále sú príliš nevyspytateľné a pre náš index by mohli predstavovať významné riziko. Preto sme spolu s naším švajčiarskym partnerom, s ktorým sme produkt vyvinuli, takýto druh investícií z indexu vynechali. Naši klienti však môžu cez nás investovať do digitálnych mien individuálne mimo indexov.
- Andrej Rajčány
- V Across Private Investments pôsobí od roku 2017. Zastáva funkciu Chief Investment Officera a podpredsedu predstavenstva. Je zodpovedný za portfóliový manažment, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave a tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, v Londýne a New Yorku. Riadil luxemburský privátny investičný fond, obchodovanie s cennými papiermi na globálnych trhoch, ako aj obchod s energetickými derivátmi a komoditami.