Rýchlosť a efektivita, ktoré sú najväčšími výhodami pásovej výroby, sú však zároveň aj jej najväčšou slabinou. Na chyby priestor nie je, proces je naprogramovaný na sekundy. Aj maličkosť, napríklad opačne otočená časť, dokáže celú výrobu zastaviť.
Aby sa táto závislosť strojov od presnosti znížila, jedným z riešení je dodať im zrak. To je cieľom slovenského start-upu Photoneo, ktorý už dva roky vyvíja nový druh 3D kamery schopnej snímať priestor v troch dimenziách. „Jednoducho povedané, snažíme sa vytvoriť oko pre robotov. Aby mali šancu chápať okolité prostredie, rozpoznávať ho, všímať si defekty,“ vysvetľuje Ján Žižka, jeden zo zakladateľov a riaditeľ Photonea.
V praxi takéto kamery dokážu zlepšiť fungovanie výroby v takmer všetkých priemyselných odvetviach. Roboty by totiž samy dokázali povyberať a správne naukladať dovezený tovar, vytriediť poškodené kusy a automaticky reagovať na vzniknuté situácie.
Tím Photonea má s 3D skenerom a 3D kamerou veľké plány. Zdroj: Maňo Štrauch
Skener ako základ
Kamera z dielne Photonea nie je klasickou 3D technológiou. „Ľudia si 3D kamery často mýlia so stereo vision využívajúcou sa vo filmoch. Ide o klasické stereo, dve kamery, ktorých obraz je spojený do jedného. S tým, čo robíme my, to súvisí naozaj len okrajovo,“ hovorí J. Žižka.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?