Zmien v priemyselných odvetviach je v ostatnom období neúrekom. Podstatná línia súvisí so zavádzaním stratégie Priemysel 4.0. V prvom kroku prináša automatizáciu a robotizáciu výroby, ako aj výrazné zmeny v organizácii práce. To podľa viacerých ekonómov spôsobí, že počet ľudí potrebných na prácu v priemysle bude neustále klesať. Pôjde najmä o úbytok tradičných robotníckych profesií vo výrobách, ktoré sa dajú rozložiť na jednotlivé pracovné úkony. To je jedna strana mince, tá bolestivejšia.
Na druhej strane však vznikne dopyt po odborníkoch, ktorí budú musieť automaty a roboty vo fabrikách servisovať, a ďalší, ešte sofistikovanejší, programovať. A určite budú onedlho potrební aj špecialisti, dohliadajúci na kybernetickú bezpečnosť celého chodu moderných podnikov. Zmenu v profesijnom zameraní si bude vyžadovať aj masovejší nástup 3D tlačiarní, ktoré sa využívajú predovšetkým pri individualizovanej kusovej výrobe. A to nehovorím o potenciálnom zavádzaní takzvaných replikátorov, ktoré si budú na základe nanočastíc samy vyrábať aj vstupnú surovinu. To je hudba budúcnosti. Netvrdím však, že príliš vzdialenej.
Všetky články z ročenky TREND TOP v priemysle
Čo však potrebujeme na Slovensku riešiť okamžite, je príprava kvalifikovaných ľudí, ktorí zvládnu nový charakter výroby. Určite na to nebude stačiť iba znovuzavedenie duálneho vzdelávania na stredných odborných školách. Podstatná bude spolupráca vysokých škôl, vedeckých inštitúcií a špičkových firiem na modernizácii celého systému vyššieho vzdelávania. Na druhej strane tiež ochota ľudí celoživotne sa vzdelávať. A byť pripravení na to, že ich profesijná náplň počas aktívneho života môže aj viackrát výraznejšie zmeniť charakter.
Nie som si istý, či si ľudia tieto zmeny uvedomujú a či sú na ne dostatočne pripravení a pripravovaní. Už dnes totiž podniky hlásia nedostatok pracovníkov aj v klasických priemyselných výrobách. Niet div. Na Slovensku síce čaká tristotisíc nezamestnaných, z nich však skoro 90-tisíc má len základné či nedokončené základné vzdelanie. Takmer rovnako veľká skupina má stredné vzdelanie bez maturity. Aj preto dnes personalisti otvorene vyhlasujú, že veľká časť ľudí bez práce je nezamestnateľná.
Okamžité riešenie vidia priemyselníci v prísune robotníkov z niektorých menej bohatých krajín Únie, napríklad z Rumunska a Bulharska, ale aj z Ukrajiny. V poriadku. Takýto krok by sme však mali považovať len za dočasný. Najmä preto, že až 40 percent nezamestnaných tvoria ľudia do 35 rokov. Aby na Slovensku nevznikla stratená generácia veľkej skupiny mladých ľudí bez akejkoľvek perspektívy.