Myslí tým to, že verejné zdroje na výstavbu infraštruktúry sú obmedzené, a ak sa míňajú na predimenzované a poloprázdne diaľnice, nezostávajú potom napríklad na potrebnú rekonštrukciu ciest 1. triedy či mnohých schátraných mostov.

Problém sliepky a vajca

Infraštruktúra je pritom len jedným z viacerých faktorov rozvoja regiónov Slovenska. Podľa ešte nezverejnenej štúdie rezortu financií analytici dokonca ani nedokázali preukázať príčinný vzťah medzi budovaním diaľnic a rýchlostných ciest a následným hospodárskym rastom. Štatistický súvis totiž mohol vzniknúť aj opačne: teda tak, že diaľnice sa stavajú najmä v už rozvinutých regiónoch, ktoré potrebujú zvýšiť kapacitu a priepustnosť ciest.

Téme znižovania zaostávania niektorých regiónov sa minulý týždeň venovala konferencia Zastúpenia Európskej komisie a Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Prvý panel sa sústredil na rozvoj prostredníctvom lepšieho využívania existujúcich verejných prostriedkov, druhý možnostiam skvalitnenia dopravných prepojení. Podľa OECD patrí SR ku krajinám s najväčšími rozdielmi medzi regiónmi.

Našťastie, v niektorých ukazovateľoch, napríklad v miere nezamestnanosti, sa rozdiely postupne znižujú, ukázal Peter Goliaš z INEKO. Príkladom je Nitriansky kraj, ktorý sa zo skupiny VÚC s najvyšším podielom ľudí bez práce posunul medzi regióny s najnižšou nezamestnanosťou.

Na podporu najmenej rozvinutých okresov bol ešte predvlani schválený osobitný zákon, ktorý im zvýhodňuje niektoré investície. Nevyzerá to však tak, že by dvanástim vybraným okresom takáto podpora veľmi pomáhala. Ich miera nezamestnanosti totiž klesá pomalšie ako celoslovenský priemer. Navyše, uznesenia z výjazdových zasadaní kabinetu Roberta Fica v týchto okresoch sa veľmi nedodržiavajú.

Pozitívna diskriminácia

Nielen cesty, aj mnoho mostov je v kritickom stave

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák z okresu so štvrtou najvyššou mierou nezamestnanosti v krajine hovorí o nevyhnutnosti pozitívnej diskriminácie pre znevýhodnené regióny. „Nemali by platiť rovnaké pravidlá pre všetkých, pretože niekde sú lepšie dispozície a inde horšie,“ myslí si. Osobne by preferoval viac decentralizácie kompetencií na nižšie administratívne úrovne vrátane kompetencií finančných. „Potom by už regióny dokázali investične rozvíjať samy seba,“ myslí si primátor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa