Podľa mediánu prognóz Wall Streetu by sa mal aj na prelome mesiacov americký trh práce tešiť menej než 600-tisícovému prírastku nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nad touto okrúhlou hranicou sa štatistika pohybovala každý týždeň od konca januára do konca júna. Predtým len počas recesie z úvodu 80. rokov.
Európska centrálna banka by mala potvrdiť svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 1 %, hoci po júlovom rozhodnutí šéf ECB Jean-Claude Trichet pre Euronews poznamenal, že „nerozhodli sme, že táto úroveň bude najnižšou, neustále treba analyzovať nové dáta“.
Priemyselná produkcia v Taliansku (očistená o rozdiel v počte pracovných dní) by si mala v júni zapísať štvrtý po sebe nasledujúci medziročný pokles o približne pätinu. Objem nových priemyselných objednávok v Nemecku by mal v júni ukázať ôsmy mesiac medziročného prepadu o viac než štvrtinu (-26,5 %), hoci najmiernejší od marca.
7. august
Ak by sa splnili očakávania amerických ekonómov, môže byť pravidelná prvopiatková štatistika ministerstva práce dôležitým znakom blížiaceho sa dna zámorskej recesie. Mesačný úbytok pracovných miest, ktorý v januári kulminoval na -741 tisícoch, by sa mal v júni zmierniť na -328-tisíc, čo by bol druhý najmiernejší výsledok od vlaňajšieho septembra. Znova treba pripomenúť, že hoci pomalšie, no situácia na trhu práce sa stále ešte zhoršuje. Čaká sa zvýšenie miery nezamestnanosti na 9,6 %, najviac od júna 1983.
Medziročný reálny pokles talianskeho HDP by sa mal v druhom štvrťroku prehĺbiť na -6,1 %. Bude to piaty po sebe nasledujúci medziročný pokles talianskeho HDP.
Nemecká priemyselná produkcia by mala v júni zaznamenať medziročný pokles o 17,5 % – o najmiernejšie tohtoročné číslo.
(vv, bloomberg)