Postupne sa štandardizoval full HD, teraz jeho miesto chce nahradiť UHD 4K a rožky pomaly vystrkuje aj 8K. No čoraz jemnejší obraz nie je výsadou iba televízorov. Magickú skratku 4K si na seba už môže prilepiť množstvo čiernej techniky. Či už pri zázname alebo premietaní.
Dell XPS 12 Zdroj: Dell
Na trhu je však aj veľa ďalšej techniky, ktorá prešla na rozlíšenie 3 840 x 2 160 bodov. A bude jej viac. Podľa analytickej spoločnosti IHS sa tržby z predaja 4K displejov na notebookoch, televízoroch, mobiloch a tabletoch vyšplhajú tento rok na úroveň takmer tridsať miliárd dolárov. Do roku 2020 to má byť 52 miliárd dolárov.
Silný vietor do plachiet prinesú aj 4K Blu-ray filmy, ktoré sa začali predávať počas Vianoc. Už je na trhu viac ako štyridsať titulov. A v podstate všetky ďalšie sa už budú distribuovať aj v tejto podobe. Rozšíriť by sa mala aj ponuka 4K obsahu v streamovacích službách ako Netflix.
Panasonic UB900 Zdroj: Panasonic
4K sa stáva bežné
Na trhu je už veľa druhov techniky, ktorá dovoľuje vytvárať alebo si užívať 4K obsah. Je potrebné pripomenúť, že 4K Blu-ray filmy si vyžadujú aj nový Blu-ray prehrávač. Prvý bol Samsung UBD-K8500 na vlaňajšom veľtrhu IFA v Berlíne.
Tento rok sa k nemu pridajú konkurenti, napríklad BDP7501 UHD od Philipsu alebo UB900 od Panasonicu. Samozrejmosťou sú rôzne smart funkcie, medzi inými bezdrôtové prehrávanie 4K Blu-ray filmov na iných zariadeniach, ako sú televízory. Pokojne aj na Xperii Z5 Premium. Alebo na poslednej generácii Dell XPS 12. Ide o hybridné spojenie Windows laptopu a tabletu. Rozdiel je len v tom, či je k obrazovke pripojená aj klávesnica.
XPS 12 bude dostupný vo viacerých konfiguráciách, na výber bude aj 4K rozlíšenie 12,5-palcového displeja. Je obdivuhodné, že takto prepracovaný displej s hrúbkou len osem milimetrov v sebe ešte schováva procesor Intel Core M5, osem gigabajtov operačnej pamäte a 256 GB SSD disk.
Sony VPL-VW300ES Zdroj: Sony
Ak by to nemal byť tablet, ale klasický notebook, na výber sú už tucty modelov so 4K rozlíšením displeja. Presnejšie, takmer každý výrobca pridal k svojmu doterajšiemu laptopu možnosť nakonfigurovať si ho s bežnou, ale aj so 4K obrazovkou. Napríklad 15-palcové kúsky ako Asus Zenbook Pre UX501 alebo profesionálny ThinkPad P50 od Lenova alebo 17-palcové, väčšinou na hráčov orientované modely.
Spomeňme nový Acer Predator 17, ktorý okrem 4K obrazovky v šasi schováva veľa dobrôt ako najnovší Intel Core i7 procesor, 64 GB operačnej pamäte, Nvidiu GeForce GTX980 alebo polterabajtový SSD disk. Samozrejme, výrobca si vypýta prémiových tritisíc eur. Ale už ani v notebookoch nie je 4K výhrada len tých najdrahších kúskov. Napríklad Dell Inspiron 15 Touch sa dodáva so 4K dotykovým displejom, 16 GB operačnej pamäte a terabajtovým diskom. A to už za tisíc eur.
Acer Predator 17 Zdroj: Acer
Dá sa aj improvizovať
Do sveta 4K sa však dá dostať ešte lacnejšie a možno aj praktickejšie. Aj bežný kancelársky počítač alebo notebook, ktorý nie je starší ako dekádu, by mal bez problémov podporovať aj 4K rozlíšenie. Jediné, čo je potrebné mať, je pripojený 4K monitor. Ten sa dá pozháňať už za tri stovky. Samozrejme, sú to základné modely s uhlopriečkou 24 palcov.
Do obchodov dorazili aj zaujímavejšie novinky. Jednou z nich je IIYama ProLite X4071UHSU-B1. Názov ako keby išlo o vesmírnu loď. Ale v skutočnosti ide o 40-palcový 4K monitor s MVA panelom a odozvou 3 ms. Takže je vhodný do kancelárie a aj na hranie. Mnohí sa zľaknú, že takú veľkú obrazovku predsa nemôžu mať na stole. No nie je to také hrozné, v podstate sú to štyri dvadsaťpalcové full HD displeje uložené na seba. Pri práci s viacerými oknami je veľká pracovná plocha na nezaplatenie.
Samsung UBD-K8500 Zdroj: Samsung
Nie je však všetko len o práci. Namiesto služobného notebooku sa k 4K monitoru dá pripojiť aj úplne čerstvý mediálny prehrávač a herná konzola v jednom Nvidia Shield TV 4K. Známa firma to skúšala s herným tabletom Shield, teraz na to ide trochu inak. Miniatúrny prehrávač s polterabajtovým diskom je stavaný na prehrávanie 4K obsahu z domáceho servera, mobilu, YouTube alebo Netflixu. V podstate z akéhokoľvek média okrem Blu-ray diskov. V balení je aj gamepad.
Shield TV podporuje aj streamovanie hier v extra vysokom rozlíšení GeForce Now. A to je len niekoľko technologických hračiek, ktoré sú od výroby pripravené poskytovať oku zas o krok vernejší obraz. Je sa na čo tešiť, veď o dva-tri roky sa posunieme na 8K. A to už bude ako pozerať sa nie na displej, ale cez okno.
Nvidia Shield TV Zdroj: Nvidia
4K pre fajnšmekrov
Sony je jedna z firiem, ktorá sa ultra vysokému rozlíšeniu venuje naozaj intenzívne. Okrem iného je jednou z prvých, ktoré začali predávať 4K filmové projektory pre bežných spotrebiteľov. Presnejšie povedané pre tých, ktorí boli ochotní investovať 20-tisíc eur za už legendárny VPL-VW1100ES.
Ale časy sa menia a len nedávno do portfólia pribudol aj model VPL-VW300ES, ktorý sa predáva „už len“ za približne šesťtisíc eur. Stále je to vysoká suma. Ale porovnateľná s 80-palcovými 4K televízormi. Lenže tento projektor vie vyčariť takmer dvojnásobne väčšiu uhlopriečku. Zážitok z domáceho 4K kina je o level vyšší než pri najlepšom televízore. So svietivosťou 1 500 lumenov a kontrastom 200 000 : 1 ani nevyžaduje nejakú špeciálnu úpravu miestnosti.
Go Pro Hero 4 Black Zdroj: Go Pro
Ultra vysoké rozlíšenie aj pri adrenalíne
Záznam 4K videa je funkciou smartfónov už viac ako rok. Pri domácej oslave alebo prechádzke parkom to môže stačiť. Pre aktívnejších používateľov by však hrozilo poškodenie alebo strata mobilu. Do 4K sa dostali aj výrobcovia odolných kamier, medzi inými aj známe Go Pro.
Ich posledný model Hero 4 Black je zároveň prvý, ktorý zvláda aj 4K rozlíšenie. A robí to na snehu, v pieskových dunách alebo štyridsať metrov pod hladinou vody. No pri akčných kamerách je niekedy dôležitejšia rýchlosť. Preto je možné zvoliť bežné full HD s rýchlosťou 60 fps. Nevýhodou môže byť cena. Za bezpečné 4K video niekde zo splavu alebo lezenia po útesoch si výrobca pýta okolo 380 eur.
IIYama ProLite Zdroj: IIYama