Bolo to obdobie Steva Jobsa, Steva Wozniaka a Billa Gatesa, vtedy ešte takmer tínedžerov. Odborná verejnosť osobným počítačom neprorokovala zásadné rozšírenie a už vonkoncom nie využitie v domácnostiach. Trvalo to síce približne dve dekády, ale mať doma počítač je také bežné, ako vlastniť práčku či automobil. Presne takú istú chronológiu zažívajú 3D tlačiarne. Veľké spoločnosti a univerzity ich vlastnia už dlhšie, ale medzi laickú verejnosť sa začala táto technológia predierať len nedávno.

Za pár stoviek

Svoj podiel má na tom britský profesor z Univerzity v Bathe a popularizátor 3D tlače Adrian Bowyer. Jeho projekt RepRap bol prelomový v tom, že vo forme open source ponúkal komukoľvek návod na zostrojenie domácej 3D tlačiarne. Z bežne dostupných materiálov a súčiastok. Verejnosť si ho všimla v roku 2008, keď jeho 3D tlačiareň vytlačila súčasti na zostavenie seba samej. Domáci majstri začali v garážach vytvárať a vylepšovať svoje vlastné tlačiarne. Podobne ako S. Wozniak so S. Jobsom zostrojili počítač Apple I . A tak ako oni začali svoje počítače predávať, podobne sa do portfólia obchodov s elektronikou dostávajú aj 3D tlačiarne. Tento segment už nie je o nadšencoch so spájkovačkou.

Analýza spoločnosti Wohler pred dvoma rokmi odhadovala globálne tržby biznisu trojrozmernej tlače na 3,5 miliardy dolárov v roku 2015, necelých sedem miliárd o tri roky neskôr a deväť miliárd dolárov v roku 2020. Koncom vlaňajška už ale svoje predpovede zvýšili. Tento rok na 5,2 miliardy a o päť rokov to už majú byť 21-miliardové tržby. Samozrejme, nejde len o predaj domácich tlačiarní. Bežní používatelia však na rozširovaní tohto segmentu budú mať veľký vplyv. Uvedomujú si to nielen rôzne malé firmy a start-upy vyrábajúce 3D tlačiarne, ale napríklad aj ostrieľaný Hewlett-Packard. Vstup do tejto sféry ohlásila spoločnosť minulú jeseň.

Záujemca o zhmotňovanie vlastných predstáv tak nemusí byť ako MacGyver, v ponuke sú tucty kompletných 3D tlačiarní vrátane intuitívneho softvéru. Stačí vložiť stavebný materiál, zadať 3D súbor a stlačiť tlačidlo „Print“. A nemusí byť ani Donald Trump. Cena za posledné roky klesla niekoľkonásobne. Jeden zo známych e-shopov na Slovensku má v ponuke pätnásť modelov 3D tlačiarní s cenou od tisíc eur. A kilogram materiálu (tlačových strún) stojí okolo 25 eur. Na Amazone sú tucty modelov tlačiarní už od 400 dolárov.

Veľkým hitom sú all-in-one 3D tlačiarne aj na crowdfundingových portáloch ako Kickstarter. Napríklad minuloročná kampaň tlačiarne The Micro, ktorá z požadovaných 50-tisíc dolárov vyzbierala takmer 3,5 milióna. Prví „investori“ sa k tejto tlačiarni dostali za 200 dolárov. 3D tlač tak už nie je žiadna ťažko dostupná rekvizita zo sci-fi poviedky. Ale spotrebná elektronika v cene porovnateľnej s lepšou farebnou laserovou tlačiarňou.

3D do každej domácnosti

Plastová pištoľ vytlačená doma v 3D dokáže vystreliť ostré náboje. Zdroj: Profimedia.cz

Kto chce vlastné Lego

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa