Keďže show car umiestnili do vstupnej haly Slovenského národného divadla, kde sa Startup Awards odohrávali, prechádzali okolo neho všetci adepti na tohtoročného start-upového Oscara. Dalo sa to vidieť aj symbolicky – ako motivácia a vzor, kam to so svojím projektom môžu dotiahnuť. Startup Awards už po siedmykrát ukázali to najsľubnejšie z inovačného potenciálu Slovenska.

Čo start-upy (ne)robia

Je to paradox, ale ani jeden z finalistov súťaže nebol z automobilového alebo automotive prostredia. Zvláštne, najmä keď štatisticky je Slovensko najväčším producentom áut na svete v prepočte na jedného obyvateľa. A keď dnes už väčšina automobiliek uznáva, že ich sektor v nadchádzajúcich piatich až desiatich rokoch čaká viac zmien než za celé uplynulé polstoročie.

Nielen lietajúce autá, ale najmä autonómne samojazdiace vozidlá a elektrický pohon sa stávajú zásadnými disruptívnymi inováciami, ktoré rozvrátia existujúce biznis modely a vytvoria priestor pre nové.

Osmička finalistov Startup Awards (v abecednom poradí)

  • Kontentino (nástroje na riadenie kampaní na sociálnych sieťach)
  • Matsuko (3D hologramy v pokročilej rozšírenej realite)
  • Minty (prezentačná a predajná platforma pre ilustrátorov)
  • Neseda (ergonomická stolička)
  • Unimus (zálohovanie a manažment sieťových zariadení)
  • Poetic Studio (nový formát príbehových videohier)
  • Saftra Photonics – víťazný tím (testovanie výskytu škodlivín vo vode a v potravinách)
  • Virtual Medicine (aplikácia pre výučbu anatómie vo virtuálnej realite)

3D hologramy, tester vody. Aké inovácie prinášajú slovenské start-upy?

Startup Awards 2017 Zdroj: Startup Awards

Mobilita rezonovala aj v keynotoch zahraničných spíkrov, ktorých na StartupAwards a súvisiacu konferenciu FutureNow pozvali organizátori.

„Mladí ľudia chcú žiť v meste. A mať v meste auto, to je otrava. V skutočnosti počet žiadostí o vodičské preukazy v New Yorku kulminoval v roku 2015,“ vysvetľoval zmeny v životnom štýle Ariel Sella z izraelského start-upového akcelerátora Capsula, ktorý sa zameriava na podporu mladých firiem.

V samotnom Izraeli podľa neho pôsobí takmer šesťsto start-upov v oblasti mobility a automotive. Práve z tejto blízkovýchodnej krajiny vzišli úspešné projekty, ako je mobilná navigačná aplikácia Waze, asistenčný systém na báze strojového videnia Mobileye a platforma pre taxíky Gett (podobne ako Uber alebo slovenský Hopin).

3D hologramy, tester vody. Aké inovácie prinášajú slovenské start-upy?

Startup Awards 2017: Ariel Sella z izraelského start-upového akcelerátora Capsula Zdroj: Startup Awards

Pri pohľade na Startp Awards (jeho aktuálny ročník i niekoľko ročníkov predtým) sa zdá, že inovatívnych Slovákov zatiaľ viac zaujímajú výzvy v iných brandžiach.

Napríklad Saftra Photonics, tím vedcov z prostredia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý si napokon zo súťaže tento rok odniesol víťazstvo, vyvíja efektívny spôsob, ako vo vode a v potravinách detegovať perzistentné organické znečisťujúce látky, a tak testovať ich kvalitu a zdravotnú bezchybnosť.

Základom je unikátny čip, ktorý podľa šéfa projektu profesora Pavla Miškovského vznikol kombináciou nanotechnológie, fotoniky, organickej chémie a digitálnej technológie.

3D hologramy, tester vody. Aké inovácie prinášajú slovenské start-upy?

Startup Awards 2017: Miroslav Konečný zo Saftra Photonics Zdroj: Startup Awards

Projekt ergonomickej stoličky Neseda zasa hľadá odpoveď na otázku, ako zvládnuť životný štýl, v rámci ktorého človek bežne presedí dvanásť hodín denne. „Zdravotné problémy z nesprávneho sedenia zabijú ročne milióny ľudí,“ glosuje CEO Nesedy Michal Duchoň.

Start-up Kontentino pracuje na nástrojoch, ktoré marketérom uľahčujú komunikáciu so zákazníkmi a spotrebiteľmi na sociálnych sieťach. Virtual Medicine zlepšuje štúdium medicíny pomocou VR aplikácie, ktorá je kombináciou anatomického atlasu a učebnice.

Unimus poskytuje prostriedky na správu sieťových zariadení, ktorých v jednej stredne veľkej kancelárskej budove môže byť i niekoľko stoviek. „Pomáhame svetu, aby ostal pripojený,“ mieni šéf projektu Tomáš Kirňák.

Startup Awards aj tento rok potvrdili rastúcu kvalitu mladých projektov

No a napríklad start-up Minty sa pokúša o vytvorenie platformového biznisu. Spája profesionálnych ilustrátorov a fanúšikov umenia, ktorí si ich diela chcú kúpiť. Podobne ako to robí Airbnb s majiteľmi bytov a záujemcami o ubytovanie.

Minty umožňuje umelcom predstaviť svoje portfólio a ponúknuť ho na predaj, kým kupujúci si takto môžu zadať aj objednávku na vytvorenie diela na mieru. Ilustrátori sa na prvý pohľad zdajú iba ako malý segment, v skutočnosti celkové výnosy týchto freelancerov dosahujú niekoľko desiatok miliárd dolárov ročne.

3D hologramy, tester vody. Aké inovácie prinášajú slovenské start-upy?

Startup Awards 2017: Petra Kemková, Minty Zdroj: Startup Awards

Čo už majú za sebou

Startup Awards aj tento rok potvrdili rastúcu kvalitatívnu úroveň mladých projektov. Iste, do záverečného súboja súťaže sa ani nemohli dostať nápady v skorom štádiu. No mnohí finalisti nemali v rukách len funkčný prototyp, ale aj reálny produkt a na konte platiacich zákazníkov.

Napríklad Kontentino už tento rok očakáva tržby na úrovni 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa