Európska centrálna banka (ECB) by mala potvrdiť základné úroky (1,00 %). Viac než ich nastavenie bude trh zaujímať, či sa pripojí k Bank of England, ktorá rozhodla o zvýšení objemu nástrojov na kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Bezproblémový vývoj a vyhliadky inflácie, aktívne refinancovanie bánk i jednodňová sterilizačná sadzba na úrovni 0,25 % prispeli k tomu, že prebytok krátkodobej likvidity stlačil úročenie na peňažnom trhu pri splatnostiach až do piatich mesiacov pod sedemdňovú refinančnú sadzbu ECB. Jedno- a dvojtýždňové splatnosti sa už ocitli pod 0,38 %. Priblíženie sa 12-mesačného EURIBOR k 1,30 %, najnižšie v histórii menovej únie, potvrdilo, že ECB je úspešná v plnení odhodlania viesť menovú politiku spôsobom, ktorý by priblížil aj dlhšie splatnosti k jej kľúčovému úroku.
Revízia augustového indexu aktivity v nemeckých službách by mala potvrdiť najlepší výsledok od lanského apríla (54,1 bodu). Ukazovateľ zostavovaný na základe prieskumu medzi nákupnými manažérmi sa v auguste prekvapivo vyšvihol po prvý raz od septembra späť nad 50 bodov, nazad do teritória signalizujúceho expanziu. Revízia by mala potvrdiť, že na úrovni deliacej obdobie kontrakcie a rastu sa v auguste po prvý raz od lanského mája ocitol aj celkový index hospodárskej aktivity v eurozóne.
4. september
Prvý piatok v septembri by mal potvrdiť, že americký trh práce sa pozvoľna vynára z hlbín recesie, hoci je stále pod hladinou. Augustový úbytok počtu pracovných miest o 230-tisíc (-247-tisíc v júli) by mohol byť najlepším výsledkom od vlaňajšieho augusta. Aj tak však prispeje k prehĺbeniu doterajšej bilancie obetí recesie na zámorskom trhu práce na takmer 6,9 milióna stratených pracovných miest. Miera nezamestnanosti by sa tak mala vrátiť na úroveň 26-ročných rekordov (9,5 %).
(vv, bloomberg)