Od januára 1968, keď stalinistu Antonína Novotného vystriedal v najdôležitejšej straníckej funkcii Alexander Dubček, silnelo v komunistickej strane, ktorá totalitne ovládala spoločnosť, presvedčenie, že ekonomické reformy a občianske i politické slobody sa môžu uplatniť aj v rámci socializmu.
Predstava, že je možné pokojnou a nenásilnou cestou dospieť k demokratickému socializmu, ktorý akceptuje nezávislé inštitúcie a bude rešpektovať individuálne práva a slobody, sa masovo rozšírila aj v spoločnosti. Heslo „socializmus s ľudskou tvárou“ nebolo iba rétorické cvičenie, ale predstavovalo nádej, ktorej veľká časť verejnosti úprimne uverila.
V komunistickej strane, ktorá sa po roku 1948 dopustila mnohých stalinistických zločinov, začali v tom čase udávať tón reformátori, ktorí boli presvedčení, že dokážu transformovať spoločnosť tak, že pri tom strana nepríde o moc. Preto v máji 1968 pripustili, aby de facto prestala fungovať cenzúra, a na začatku júna ju zrušili aj oficiálne. Vzápätí prišiel oznam, že z Československa, ktoré sa od roku 1960 označovalo za socialistickú republiku, bude federácia.
K týmto dvom predstavám sa pridala aj tretia. A. Dubček a ďalší reformátori sa domnievali, že ak česko-slovenská federácia zostane socialistická, ak zostane verným spojencom v rámci Varšavskej zmluvy, tak Moskva nebude mať dôvod, aby zasiahla vojensky, ako to urobila v roku 1956 v Maďarsku.
Udalosti z augusta 1968 i to, čo nasledovalo po ňom, ukázali, že všetky tri predstavy boli iba dobovými ilúziami.
Zdroj: Ján Lörincz / SITA
Obava o mocenský monopol
Najzávažnejšie dôsledky mala práve tretia iluzórna predstava. A. Dubček a jeho okolie sa naivne domnievali, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?