M. Zuckerberg v liste svojej dcére, ktorý je ale obsahovo venovaný skôr širokej verejnosti, hovorí o jeho snahe zamerať sa na výskum v zdravotníctve či zlepšovaní dostupnosti vzdelávania. Okrem iného hovorí o tom, že dnešná spoločnosť míňa 50-násobne viac prostriedkov na starostlivosť o chorých než na výskum chorôb tak, aby chorí vôbec neboli.
Zakladateľ najväčšej sociálnej siete chce podporovať ľudský potenciál a šíriť myšlienku rovnocennosti medzi ľuďmi. Aj preto sa v utorok pridal do Prelomovej energetickej koalície spolu s Billom Gatesom, Jeffom Bezosom a ďalšími miliardármi. Až s dostupnou energiou je podľa nich možné pracovať na komunikácií, respektíve na prístupe k internetu.
M. Zuckerberg to považuje za základný kameň dostupnosti vzdelávania aj v oblastiach bez škôl. Dodáva, že internet potom nie je len nástroj komunikácie a zábavy, ale šanca na nový život.
Z prieskumov vyplýva, že z desiatich ľudí, ktorí dostanú prístup na internet, sa približne jeden dostane nad hladinu chudoby a jeden si nájde nové zamestnanie. Pre asi štyri miliardy ľudí bez internetu by takáto zmena mohla znamenať stovky miliónov lepších životov.
Zdroj: SITA
Na riešenie týchto problémov sa manželia Zuckerbergovci verejne zaviazali počas ich života venovať novovzniknutej neziskovej charitatívnej organizácii Chan Zuckerberg Initiative takmer všetky ich akcie spoločnosti Facebook v hodnote približne 45 miliárd dolárov. Presnejšie smerovanie financií majú zverejniť v najbližších mesiacoch.
Hovorca spoločnosti Facebook už ale stihol špecifikovať niektoré z prvých podmienok. M. Zuckerberg stále zostáva väčšinovým vlastníkom akcií jeho firmy a zároveň bude výkonným riaditeľom aj Chan Zuckerberg Iniciatívy. Tej venuje akcie v hodnote nie viac ako jedna miliarda dolárov ročne v priebehu najbližších troch rokov. Bude teda aj naďalej rozhodovať ako presne sa akcie predajú a získané finančné prostriedky využijú.