Európsky parlament v apríli 2014 rozhodol, že od 15. decembra 2015 si telekomunikační operátori nemôžu účtovať roamingové poplatky. Eurokomisárka Neelie Kroesová, ktorá pred eurovoľbami zodpovedala za oblasť digitálnej agendy, ohlásila koniec éry roamingových poplatkov.
Na prvý pohľad víťazstvo pre bežného spotrebiteľa a bežného dovolenkára a na druhej strane siahnutie na biznis neobľubeným telekomunikačným operátorom. V skutočnosti šlo skôr o predvolebný ťah a po takmer roku je realita o dosť iná. Roaming stále funguje a celá agenda sa zasekla na stole Rady Európskej únie. Dnes sú z nej len trosky s minimálnou šancou na presadenie v pôvodnom návrhu.
„21. januára sa komisár Günther Oettinger stretol s predstaviteľmi členských štátov, aby preskúmal mieru možného kompromisu. Ministri súhlasili, že je dôležité nájsť ohľadom legislatívneho balíka o jednotnom telekomunikačnom trhu politickú dohodu, ktorá povedie k Jednotnému digitálnemu trhu. O finálnom znení samotnej legislatívy prebiehajú technické rokovania a lotyšské predsedníctvo sa zaviazalo v tejto oblasti dosiahnúť pokrok,” reagovala pre TREND.sk hovorkyňa Európskej komisie Mina Andreeva.
Kompromis, aby sa roaming nezneužíval
V skutočnosti je návrh lotyšského predsedníctva slabý ako čaj a nevychádza z pôvodného návrhu, ktorý schválil vlani europarlament. Teda, že je nutné zrušiť roaming úplne (znížiť ceny roamingu na úroveň cien domácich služieb). V utorok 3. februára mal byť pracovnou skupinou v rade prejednaný nový návrh, s ktorým môže byť spokojný aj telekomunikačný sektor so silným lobingom.
S čím počíta najnovší návrh?
Návrh, ktorý stále nie je definitívny, počíta s tým, že roamingové poplatky budú naďalej fungovať, ale každý zákazník by mal dostať akýsi základný balík služieb, za ktorý by v roamingu platil rovnaké ceny ako doma:
- týkal by sa najmenej sedem dní v roku (nie je napísané, že musia byť po sebe)
- každý deň by používateľ mohol čerpať za rovnakú cenu ako doma najmenej päť minút odchádzajúcich hovorov (prichádzajúce sú zdarma), päť SMS správ a 5 MB mobilných dát
Základný balík nie je svojvoľne vymyslený, ale vychádza z analýzy, ktorú pred mesiacom vypracovalo Európske združenie regulátorov BEREC. Analýza zdokumentovala mesačnú spotrebu v jednotlivých štátoch a potom čas, ktorý ich obyvatelia trávia v zahraničí. Analytici údaje spriemerovali a návrh bol na svete.
Analýza spotrebného správania | Create infographics
Ide o kompromis, ktorý vylobovali operátori v reakcii na fakt, že roaming by sa spotrebiteľmi zneužíval. Kým dnes je určený skôr pre dovolenkárov alebo pre dočasné pracovné cesty, zrušením poplatkov by mohol byť spotrebiteľ prakticky nonstop v roamingu. Snahou bolo nájsť model, ktorý by roaming bez poplatkov „zastropoval“ a priznal operátorom objektívne náklady. Všetko nad limit by už spotrebiteľ platil s cenovou prirážkou.
Ako bude vyzerať spoplatnenie?
Na základe neformálneho rokovania Rady pred dvoma týždňami sa rozhodlo, že operátori by si mohli do nákladov započítať len toľko, koľko sami zaplatia svojim roamingovým partnerom. Ceny nad limit by tvorili regulované veľkoobchodné ceny roamingových služieb (v súčasnosti je to 0,05 eura za minútu alebo MB dát a 0,02 eura na SMS správy).
Čo sú veľkoobchodné ceny?
Inými slovami, že Orange, Telefónica alebo Telekom, ktorí roaming poskytujú, dostávajú účtovné dáta od zahraničných operátorov, obsahujúce všetky detaily o použitých službách a ocenené podľa jednotlivých veľkoobchodných roamingových cenníkov svojich partnerov. Tieto dáta sú podkladom pre veľkoobchodné odúčtovanie medzi operátormi a základom pre vystavenie faktúry pre spotrebiteľa. Viac k tejto téme sme sa venovali v tomto článku.
Ak navrhované riešenie prejde, malo by platiť od 30. júna budúceho roka a malo by platiť ďalšie dva roky. Pôjde o medziobdobie, ktoré bude potrebné, aby Brusel analyzoval dopady operátorov a navrhol zmeny.
„Návrhy musia prejsť celým legislatívnym procesom, ktorý niekedy trvá aj dva roky. Rada to už rieši, potom to musí prejsť novým parlamentom. Keďže to je balík legislatív vyžaduje si to svoj čas,“ odpísala hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.
Či vôbec návrh prejde europarlamentom, je zatiaľ neisté. „Na spoločnom trhu majú platiť rovnaké pravidlá a roamingové poplatky tu nemajú žiadne miesto. Spoločný digitálny trh a odstraňovanie bariér medzi jednotlivými krajinami prispievajú k znižovaniu nákladov a zvyšovaniu zamestnanosti aj na Slovensku. Nemali by sme sa opäť vracať k bariéram, k odstráneniu ktorých už Európsky parlament prispel. Budem aj naďalej presadzovať úplné zrušenie roamingových poplatkov. V tomto zmysle som sa už obrátil s otázkou aj na Európsku komisiu,“ reagoval europoslanec Ivan Štefanec.
Návrh nemá šancu prejsť
Europarlamentu sa nebude návrh pozdávať z niekoľkých dôvodov: Politické „zadanie“, ktoré vyjadril hlasovaním europarlament je jasné - koniec roamingu. Návrh je chabým ústupkom.
„Návrh zjavne vychádza zo súčasného správania užívateľov za súčasných podmienok, ktoré sú v analýze BEREC. Ale treba povedať, že v prípade, že by sa zmenili podmienky, zmení sa aj správanie používateľov. Napríklad podľa prieskumov si veľká časť užívateľov vypína roamingové dáta, čo by asi odpadlo, ak by roaming úplne skončil. Navyše čísla sú priemerom zjavne všetkých zákazníkov, cestujúcich aj necestujúcich, čo je naozaj bizarné,“ vraví pre TREND.sk odborník na telekomunikácie, ktorý nechce byť menovaný.
Návrh podľa neho neprispieva k „odstraňovanie bariér“, aby bol trh jednotný. Je to v podstate kompletné rezignácia na rušenie hraníc vo vnútri Únie, dodal.
Čoho sa operátori obávajú
Telco sektor za zachovanie roamingu bojuje, pretože vie, čo ho čaká. Ešte v roku 2007 bola podpísaná špecifická dohoda Bruselu s operátormi. Obe strany sa dohodli na čiastočnom riešení, ktorým každý rok k júlu okresali výšku roamingových poplatkov. Začalo sa to volaniami a pokračovalo dátovým pripojením. Tak napríklad roamingová cena odchádzajúceho hovoru v rámci EÚ klesla vlani z 29 na 24 centov a už od začiatku júla minulého roka zlacnela na 19 centov, SMS klesli z ôsmich na šesť centov a megabajt dát zlacnel zo 45 na 20 centov.
Ak by sa roaming zrušil, hrozí takzvané arbitrážne obchodovanie, v ktorom Európania budú hľadať najvýhodnejšiu ponuku operátorov po celej EÚ. Hrozí, že budú tak v „permanentnom roamingu“ napríklad s fínskou kartou za 25 euro, kde je neobmedzené všetko (vrátane dát).
Ak by sa tento extrémny scenár splnil, prinieslo by to pomerne výrazné pohyby na trhu, došlo by k pohybom cien naprieč EÚ (konvergencia cien) a rovnako aj na veľkoobchodnom trhu. Nie je totiž jasné, ako by vyzerali veľkoobchodné ceny, čo je pre vyhodnotenie vplyvu prípadného zrušenia roamingu veľmi dôležité.
Ak si napríklad slovenský zákazník kúpi paušál od fínskeho operátora a používa ho na Slovensku, operátor dostane 25 eur, ale musí počítať s tým, že slovenský operátor mu fakturuje veľkoobchodne jeho prevádzku na Slovensku (čo môže byť viac ako 25 eur). Fínsky operátor v tom momente prerába. Ak by ale boli veľkoobchodné ceny regulačne nastavené extrémne nízko, môže naopak zarobiť, ale na druhej strane prerobí slovenský operátor, ktorý zo svojho permanentne roamujúceho „fínskeho“ zákazníka nepokryje náklady a neoplatí sa mu do siete investovať.
V podstate Rada hľadá kompromis, ktorý bude mať nasledujúce parametre:
- Po prechode hraníc nebude zákazník znášať náklady navyše (roam like at home)
- Zákazníci v tomto režime nebudú môcť masívne využívať cenové arbitráže a zmieria sa s tým, že Fín volá za desatinou ceny ako Grék.
- Nebude ale zakázané kupovať služby v iných štátoch EÚ, pretože by to bolo proti zmluve o založení EÚ.
Nájsť kompromis, aby bol spokojný zákazník aj telco sektor bude mimoriadne náročné a v konečnom dôsledku môže nakoniec naraziť na Európsky parlament.