Ďalšie prehodnocovanie a zastavenie čerpania prostriedkov určených na informatizáciu by Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) neprežil. „Tento operačný program už všetky svoje rezervy vyčerpal,“ uviedol v utorok (25. októbra) na konferencii ITAPA splnomocnenec vlády pre informačnú spoločnosť Roland Sill. Reagoval tak na otázku o budúcnosti tohto operačného programu v spojitosti s predčasnými parlamentnými voľbami: „Obávam sa, že táto vládna kríza znamená pre OPIS veľké ohrozenie.“

Situácia je kritická aj podľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Juraja Sabaku, keďže pri nástupe novej vlády vždy trvalo minimálne desať mesiacov, kým začal OPIS reálne fungovať: „Keby som si toto mal premietnuť do budúcoročnej reality, tak budeme pokračovať v OPIS-e až 1. januára 2013.“ Podľa neho je takmer isté, že nejaké peniaze z tohto operačného programu bude musieť Slovensko do Bruselu vrátiť. Otázna je koľko.

Štátny tajomník ministerstva financií z čias vlády Roberta Fica, Peter Kažimír (Smer-SD) považuje za najdôležitejšie, aby sa budúci šéf rezortu financií nedal zlákať a nespravil z OPIS-u politickú korisť: „Prekliatím tohto programu je jeho politizácia a to, že sa stal korisťou politikov.“ OPIS podľa neho nemôže prešľapovať na mieste a nemôžu sa ani opakovať pohony na IT firmy, ako tomu bolo po nástupe tejto vlády.

Naopak, súčasný generálny riaditeľ sekcie informatizácie spoločnosti rezortu financií Miloš Molnár si myslí, že vzhľadom na nastavené procesy v operačnom programe by ani prípadné polročné zdržanie po predčasných voľbách nemalo byť problémom: „Mnoho projektov dobieha v roku 2012 až 2014 a veľa vecí stíhame implementovať až v roku 2015.“ Otázne však podľa neho je, či si Slovensko môže dovoliť pokračovať v informatizácii takýmto slimačím tempom.

Diskutujúci sa zhodli, že najdôležitejším krokom novej vlády bude zabezpečiť kontinuitu fungovania OPIS-u, ako aj zachovanie kompetencií, keďže ich prehodnotenie by predstavovalo príliš veľké zdržanie. Podľa P. Kažimíra by ani čas do volieb nemal byť hluchým obdobím a program by mal fungovať ďalej.

Vládny splnomocnenec R. Sill dodáva, že aktuálne nastavenie OPIS-u je prakticky jediné možné pre úspešné čerpanie prostriedkov: „Procesy sú nastavené tak, že sú prijateľné pre akúkoľvek vládu.“ OPIS si podľa jeho názoru nemôže dovoliť zmrazenie čerpania na osem mesiacov tak, ako tomu bolo po nástupe vládneho kabinetu Ivety Radičovej.

Eurokomisár Maroš Šefčovič upozornil, že Slovensko si nemôže dovoliť zdržanie, pretože v prípade, ak sa čerpanie nerozbehne, môže o prostriedky vyčlenené na informatizáciu prísť. Momentálne je čerpanie v tomto programe na úrovni ôsmich percent. Ak Európska komisia uvoľní platby, ktoré sú momentálne blokované, zvýši sa na 25 percent.

Podľa výkonného podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milana Mušku, však o peniaze kompletne prísť nemusíme, keďže stále pripadá do úvahy možnosť realokácie prostriedkov z OPIS-u na iné operačného programy, ktoré sú v čerpaní ďalej.

Foto na titulke - Flickr.com