V podstate ide o veľmi jednoduchú funkciu. Stačí ju v nastaveniach povoliť a potom sa dá cez internetový prehliadač stratený alebo ukradnutý telefón prezvoniť, zobraziť jeho poloha na mape, zamknúť obrazovku alebo ho úplne vymazať.

Kill switch prišiel s updatom operačného systému iOS 7 v septembri 2013. Po roku sa zástupca mesta San Francisco George Gascon pochválil s poklesom krádeží iPhonov o 40 percent. Jeho kolega Eric Shneiderman potvrdil pokles v New Yorku o štvrtinu. A starosta Londýna Boris Johnson dokonca hovorí o znížení počtu krádeží smartfónov o celú polovicu, píše Reuters.

Aj keď má na ulici ukradnutý iPhone stále vysokú cenu, zlodejom sa už neoplatí riskovať a skončiť so zariadením, ktoré je len kus kovu a plastu. Okradnutý majiteľ ho vie pár kliknutiami na počítači zablokovať a vymazať pamäť. Ešte pred 2 rokmi to bolo slušné živobytie a len v Spojených štátoch bolo odcudzených 1,6 milióna smartfónov. Minulé leto sa Google, Microsoft, Samsung a ďalší výrobcovia dohodli na zavedení tejto funkcionality pre všetky telefóny. V USA to ale musia odobriť ešte vlády konkrétnych štátov.

Nevýhodou je, že kill switch funguje len pri zapnutom mobile, ktorý musí byť navyše pripojený na internet. Uzamknúť ho alebo vymazať sa dá hocikedy, no tieto úkony urobí až po pripojení sa na internet.

Tento bezpečnostný prvok funguje na softvérovej báze. Výrobca mobilných čipov Qualcomm na to ale ide hardvérovo a do najnovších procesorov Snapdragon 810, ktoré postupne prichádzajú na trh, má kill switch implementovaný už od výroby. Nezáleží potom na akom operačnom systéme smartfón funguje. Funkcia SafeSwitch je lepšia v tom, že okrem vyhľadania telefónu, jeho zablokovania alebo vymazania na diaľku vie ochrániť aj firmvér a nepomôže ani výmena čipu.

Ako si aktivovať kill switch

iOS (7 a vyššie) – V nastaveniach mobilu/tabletu treba ísť do záložky iCloud. Tam na spodnej časti prejsť do Nájsť môj iPhone a následne aktivovať túto funkciu. Praktická môže byť aj funkcia zaslania polohy iPhonu tesne pred jeho vybitím, ktorá sa tam nachádza tiež. Potom na internetovom prehliadači stačí navštíviť stránku icloud.com/find prípadne použiť aplikáciu Find My iPhone z iného zariadenia. Po prihlásení sa dá stratený mobil prezvoniť, zobraziť poloha na mape alebo ho vymazať. Na obrazovke takto strateného iPhonu sa zobrazuje automaticky spáva o tom, že nálezca má kontaktovať určené telefónne číslo.

Zlodeji smartfónov zažívajú ťažké časy. Ako im spraviť škrt cez rozpočet?

Zdroj: Apple

Android (4.0 a vyššie) – V zozname aplikácií mobilu/tabletu treba ísť na Google nastavenia, vybrať záložku Bezpečnosť (prípadne Správca zariadenia) a následne zaškrtnúť voľbu Vzdialené uzamknutie a vymazanie. Nachádza sa tam aj povolenie funkcie vyhľadania mobilu na diaľku. Na internetovom prehliadači stačí vygoogliť Správca zariadenia Android (Android device manager) a prihlásiť sa rovnakým menom a heslom, s akým sa prihlasujete do strateného smartfónu. Zobrazí sa mapa s polohou telefónu (alebo poslednej zaznamenanej polohy) a možnosti zapnúť na ňom zvonenie, uzamknúť ho alebo kompletne vymazať.

Windows Phone – Aktivovať vzdialené zablokovanie alebo vymazanie sa robí v nastaveniach mobilu, v záložke Find my phone. Okrem toho sa tam dá nastaviť ukladanie pozície mobilu pred vybitím batérie. Pri strate alebo odcudzení stačí ísť na webovú stránku windowsphone.com a v pravom hornom rohu vybrať Find my Phone. Samozrejme, prihlásenie do konta Microsoft je povinné. Potom sa dá z počítača ukradnutá Lumia nájsť na mape, prezvoniť, uzamknúť alebo vymazať všetky dáta.

Šifrovať a mazať

Vymazanie dát na diaľku môže niekedy zachrániť kariéru alebo manželstvo. Ak ale máte na mobile ozaj citlivé dáta, určite je vhodné ich šifrovať.

A pri darovaní alebo predaji urobiť nie len klasické reset telefónu či vrátenie továrenských nastavení. Ale dáta ozaj vymazať. Informácie na pamäťovom médiu totiž stále ostávajú, hoci systém už nepozná cestu k nim. Už ale nie je problém zohnať si softvér na obnovu dát a vydolovať ich aj z resetovaného mobilu. Ako tomu predísť?

Prvým krokom je šifrovanie dát. Bez dešifrovacieho kľúča (PIN kódu) sú aj násilím získané dáta nepoužiteľné. iPhone od modelu 3GS šifruje dáta už od výroby. Na Androide je potrebné túto funkciu zapnúť. Cesta k šifrovaniu vedie cez nastavenia a záložku Bezpečnosť (Security), následne možnosť šifrovať dáta. V niektorých mobiloch je táto ponuka v inej záložke, napríklad HTC ju dáva do záložky správy pamäte. Šifrovanie môže trvať veľmi dlho, mobil preto musí byť zapojený v nabíjačke.

Ešte istejšou zárukou je dáta na telefóne pred darovaním alebo predajom prepísať. Napríklad nahraním dlhého videa, ktoré zaberie celú pamäť. Prípadne existujú aplikácie tretích strán, ktoré prepisujú celú pamäť ako Secure Deletion for Android alebo Secure Wipe a veľa ďalších. Pre tých s tými najcitlivejšími dátami je teda postup takýto: zašifrovanie, resetnutie, prepísanie dát a znova štandardné resetnutie.