Máloktorá firma v uplynulých pár rokoch formovala trh spotrebnej elektroniky tak výrazne ako Apple. Jeho produktové inovácie treba hľadať aj za novou stratégiou Intelu. Neohrozený kráľ počítačových čipov sa musel prispôsobiť vzostupu tabletov (najmä applovských iPadov), v ktorých tikajú procesory konkurenčnej ARM. Inšpiráciu našiel, zhodou okolností, opäť v jablkovom portfóliu – v tenkom, no výkonnom MacBooku Air. A „vymyslel“ ultrabook.
Intel mal špecifickú „mobilnú“ stratégiu aj predtým – netbooky, no ukázalo sa, že tabletom konkurovať nemôžu. Ultrabooky sú prienikom vysokého výpočtového výkonu procesorov Intel Core (netbooky boli postavené na lowendovej platforme Atom), prenosnosti a zlepšeného energetického manažmentu, prinášajúceho dlhšiu výdrž batérie i okamžité prebudenie zo spánku.
Prvý MacBook Air prišiel na trh v roku 2008. Ponúkol plnohodnotný procesor a v prípade záujmu aj SSD disk v rekordne tenkom, 19-milimetrovom tele. Toto leto uviedol Apple už štvrtú generáciu tohto zariadenia. Samsung, Asus či Toshiba vtedy prišli so svojimi prvými ultrabookmi. Z veľkých značiek zatiaľ oficiálny ultrabook nemá iba Sony. Svetovú premiéru malo doteraz deväť ultrabookov, na slovenskom trhu sa z nich zatiaľ predáva len zopár.
Intel na podporu svojej novej ochrannej známky založil podporný fond nadopovaný tristo miliónmi dolárov. Ak sa chce laptop nazývať ultrabookom, musí spĺňať ním definované parametre (i keď nie vždy ich výrobcovia PC striktne dodržiavajú). Štandardne sa v ultrabookoch používajú procesory Intel Core i5 a i7. Zariadenie by malo byť tenšie ako dva centimetre a ľahšie ako 1,4 kilogramu. Bežný pevný disk (HDD) nahrádza flashový SSD disk bez pohyblivých častí, čo znižuje spotrebu, hmotnosť a zvyšuje výkon počítača. Displej má takmer vždy 13,3-palcovú uhlopriečku.
Nejde len o rozmery. Cieľovým trhovým segmentom ultrabookov je stredná vyššia trieda, takže cena by sa mala pohybovať okolo tisíc eur. Inak by sa za ultrabooky dali označiť aj niektoré biznisové notebooky. Napríklad júnový Sony Vaio Z. Predpoklady na zaradenie do tejto skupiny spĺňa: hrúbka 1,7 centimetra, Intel Core i7, SSD disk. Výrobca však nešetril: viac operačnej pamäte, externá grafická karta a šasi z uhlíkových vlákien zdvihla výslednú cenu na 2 500 eur.
Popis ultrabookov zľava doprava.
Acer Aspire S3
Taiwanská značka je typická tým, že pri svojich zariadeniach stavia na priaznivý pomer ceny a výkonu. Aj jej ultrabooky patria k najlacnejším na trhu. Ponúkajú hliníkové telo (s hrúbkou trinásť milimetrov a hmotnosťou 1,4 kilogramu), plnú paletu procesorov Intel Core (i3, i5 a i7) a štyri gigabajty operačnej pamäte. Menšou daňou za nižšiu cenu je použitie len 20-gigového flashového SSD disku pre rýchlu prácu systému – zvyšné dáta sa ukladajú na klasický 320 GB pevný disk. Ultrabook Aspire S3 podľa výrobcu disponuje veľmi dlhou výdržou batérie v pohotovostnom režime (50 dní).
MacBook Air 2011
V segmente štíhlych výkonných laptopov je etalónom, hoci medzi ultrabooky – aspoň v zmysle intelovskej stratégie – nepatrí. Najnovšia 13-palcová verzia má veľmi tenké celohliníkové telo s hrúbkou od troch do sedemnástich milimetrov a hmotnosť 1 340 gramov. Konfigurácia pozostáva z procesora Intel Core i7, štvorgigabajtovej operačnej pamäte a 256-gigového SSD disku. Od väčšiny konkurencie sa odlišuje zatiaľ najlepšie spracovaným skleneným touchpadom, nadštandardným rozlíšením displeja a rozhraním Thunderbolt. To je dvojnásobne rýchlejšie než USB 3.0 a popri externom disku sa cezeň dá pripojiť napríklad monitor.
Samsung Series 9
Ultrabook, ktorý ako prvý dorazil do reálneho predaja. Pravda, na „globálne trhy“, lebo na Slovensku štartoval len nedávno. Od konkurencie sa dá odlíšiť výraznejším zameraním na dizajn. Šasi je z lešteného čierneho duralu, ktorý je dvakrát pevnejší než hliník, a má oblejšie tvary s prierezom v tvare predĺženej slzy. S hrúbkou 17,5 milimetra a hmotnosťou 1 300 gramov sa drží štandardu. To isté platí aj o procesore (Intel Core i7) a pevnom disku (256 GB SSD). No oproti ostatným rivalom možno operačnú pamäť rozšíriť na osem gigabajtov. Aj preto sa Windows 7 štartuje len 17 sekúnd. Nevýhodou je pomerne vysoká cena.
Toshiba Portégé Z830
Zástupca segmentu ultratenkých notebookov japonskej značky má síce štandardnejšiu hrúbku 16 milimetrov, avšak rekordne nízku hmotnosť, len 1 100 gramov. Je teda ľahší než bežný netbook a pritom s mnohonásobne vyšším výkonom. V prípade toshibovského zariadenia sa oň stará Intel Core i7 a 256 GB disk SSD. Rovnako ako Samsung, aj Toshiba umožňuje pridať až osem gigabajtov operačnej pamäte RAM. Výrobca kládol dôraz na odolnosť, a tak Z830 má šasi z magnézia a vnútornú výplň v tvare hexagónov, kým podsvietená klávesnica bez ujmy zvládne poliatie tekutinou.
Asus UX31 Zenbook
V krížovom hodnotení dizajnu, rozmerov, výkonu a ceny ho možno považovať za lídra ultrabookov. Celokovové telo s kruhovou textúrou výbrusu má unikátne malú hrúbku, od troch do deviatich milimetrov. Ani hmotnosť 1,3 kilogramu nie je najhoršia. Pritom výrobca nemusel šetriť na výkone, ktorý je porovnateľný s ostatnými ultrabookmi. Nechýbajú konektory USB 3.0, miniVGA a microHDMI. Ďalším plusom sú reproduktory s technológiu Bang & Olufsen ICEpower. Väčšinu konkurencie predstihuje Zenbook aj vyšším rozlíšením displeja 1 600 x 900 bodov.
HP Folio 13
Oficiálne by sa Folio 13 možno nemal nazývať ultrabookom, no viacerými parametrami k nim patrí. Je osadený 13-palcovým displejom, procesormi Intel Core i3 alebo i5, štyrmi gigabajtmi operačnej pamäte aj 128-gigovým SSD diskom. Hliníkové telo však medzi konkurentmi trochu prečnieva: má hrúbku 18 milimetrov a váži jeden a pol kilogramu. No aspoň sa v ňom našlo miesto pre väčšiu batériu, ktorá na jedno nabitie vydrží až deväť a pol hodiny. Väčšie rozmery umožnili integrovať ethernetový konektor, ktorý ostatné ultrabooky riešia pomocou USB redukcie. Výhodou trochu tučnejšieho ultrabooku je aj nízka cena.
Čo môžete čakať od ultrabooku
(štandardné parametre zariadenia)
Pozn.: Údaje za rok 2012 sú odhad TRENDU
PRAMEŇ: informácie výrobcov techniky
Foto - HP, Asus, Apple, Acer, Samsung, Toshiba