Aplikácií s funkciou krokomera sú k dispozícii stovky, ale len Bitwalking vám za každých desaťtisíc krokov zaplatí 1 BW$ (Bitwalking dolár). Ide o špeciálnu digitálnu menu, ktorú je možné si buď nechať vymeniť za hotovosť, alebo ju použiť pri nákupoch, píše server BBC News.
Na to, aby aplikácia mala z čoho posielať peniaze, vývojári financie majú. Nissan Bahar a Franky Ibesi dostali na vývoj svojho projektu investíciu až 10 miliónov dolárov.
Keďže používatelia budú odmeňovaní digitálnou menou, nepremenia ju na reálnu hodnotu na každom rohu. Tvorcovia momentálne rokujú s predstaviteľmi obchodov a bánk a hľadajú, kde bude možné zárobok minúť. Najviac sa uvažuje o obchodoch s topánkami.
Pre Afriku
Bitwalking a jeho peniaze za chôdzu Zdroj: Web developera
Primárnym cieľom autorov nie je ľudstvu pomôcť schudnúť. Celý zmysel je charitatívny. Ako píše BBC, svojou aplikáciou chcú pomôcť hlavne ľuďom z rozvojových krajín, ktorí chodia takmer neustále. Vďaka tomu by pre nich mohol byť Bitwalking pekným zdrojom zárobku.
Ako príklad uvádzajú tvorcovia učiteľa z africkej krajiny Malawi. Denne prejde pešo až 10 kilometrov, za čo by si pripísal na konto 26 BW$. To je ekvivalent sumy, ktorú bežne zarobí za mesiac. Dostane vlastne dvojnásobný plat za niečo, čo by vykonával aj tak.
Práve Malawi a Keňa sú prvé krajiny, ktoré boli do projektu zapojené. Z rozvinutých krajín si ju môžu zatiaľ stiahnuť obyvatelia Japonska a Veľkej Británie.
Musia zabrániť podvodom
Aplikácia Bitwalking bude musieť hneď odzačiatku zabezpečiť, aby nedochádzalo k podvodom, keďže by za ne potom musela platiť. Ako pripomína BBC, už niekoľko aplikácií pred ňou sa pokúsilo vyvinúť algoritmus pre presné spočítanie krokov, ale nakoniec vždy zostalo len pri nápadoch. Pri mnohých aplikáciách totiž stačí v kresle hýbať telefónom hore-dole.
Bitwalking bude podľa slov vývojárov využívať pokročilé metódy merania pre výpočet prejdenej vzdialenosti s pomocou GPS a Wi-Fi pripojenia. Bude tiež stanovený limit pre prejdené kroky - 3 BW$ za deň, čo zodpovedá 30-tisíc krokom.
Úspech Bitwalkingu tiež závisí od toho, ako ho príjmu používatelia a kto sa nakoniec stane cieľovou skupinou. Budúcnosť by mohol mať v Japonsku, kde už napríklad bežne fungujú fitness odmenové programy pre zamestnancov, dodáva BBC. Bitwalking sa ale môže dostať aj medzi charitatívne organizácie či športovcov a odevné značky.
Okrem toho zatiaľ nie je jasné, aký kurz si nová virtuálna mena udrží. Tvorcovia avizovali, že online obchod, kde sa budú dať kúpiť odmeny za BW$, by ich mal predávať v kurze 1BW$ = 1USD. Hlavnou úlohou developerov bude v prvých mesiacoch udržať prívetivú ponuku tohto obchodu a čoskoro priniesť novú menu aj medzi etablovaných predajcov.
Obchod Bitwalkingu Zdroj: BBC.com
Zásada súkromia
Zdroj príjmov má pochádzať z veľkého množstva dát o používateľov. Vďaka špeciálnym algoritmom bude mať aplikácia takmer 24-hodinový prehľad o tom, kde sa nachádzajú. Pre mnohých investorov by mohol byť práve tento aspekt celkom zaujímavý.
Ako pripomína BBC, developeri už v úvode vyvracajú domnienku o tom, že by pre prežitie zásobovali informáciami o polohe tretie strany. „Môžeme uvažovať o tom, že by sme poskytli inzerentom možnosť zamerať sa na rôzne skupiny používateľov v závislosti od ich aktivity. Nikdy však nepristúpime k predaju súkromných dát o jednotlivcoch,“ tvrdia.
Kto sa nemôže dočkať, kedy si začne chodením zarábať, môže sa na tomto odkaze do zoznamu ľudí čakajúcich na pozvánku.