Zaklínač 3: Úžasná púť Geralta končí

Prvý diel vyšiel ešte exkluzívne na PC na jeseň 2007. Úspešná RPG primäla stáť hráčov v radoch pred obchodmi (digitálna distribúcia už existovala, ale plné DVD si nezvládol stiahnuť každý) a obdivovať košaté dialógy, zaujímavé spracovanie, chytľavý súbojový systém. V našich končinách je Zaklínač navyše populárny aj vďaka profesionálnemu českému dabingu či možnosti hrať v polštine.

Dvojka dorazila na jar 2011 najprv na PC, no do roka vyšla Enhanced Edition, ktorá poctila aj X360. Séria po prvý raz okúsila konzolu, pričom aj starší hardvér od Microsoftu ju rozpohyboval výborne a úžasný príbeh či veľkolepý svet sa hráčom pozdával.

Tretí Zaklínač bol ohlásený už vo februári 2013 a dlho nebolo jasné, na aké systémy popri PC príde. Či majú ešte šancu staré konzoly... No s predstavením nových konzol prišlo potvrdenie, že Zaklínač 3 bude taký ambiciózny, že je potrebné jeho vydanie na PS4, Xbox One a PC. Po prvý raz sa dostáva na tri platformy, dokonca na ne vychádza naraz a debut zažije na PlayStation.

Prvotné ohlasy boli vynikajúce a hra získala kopu ocenení ešte pred vydaním – ako najočakávanejšia hra výstavy E3 excelovala dva roky po sebe (2013 a 2014). Lenže vydanie sa dvakrát posunulo: jeseň 2014 sa ukázala nereálna, február 2015 bol nádejný... až ho vymenili za 19. máj 2015.

Taký úžasný svet, že ho neobjavíte za 100 hodín

Keď strávite 10-15 hodín vo svete Zaklínača 3, zistíte nielen to, že je obrovský, ale najmä dostatočne hlboký. Literárnu predlohu cítiť, hoci ste Szapkowského nečítali. Autori, scenáristi a dizajnéri vložili množstvo odkazov, náznakov, kúsky histórie do jednotlivých lokalít a bodov príbehu. Je umenie tvoriť veľké RPG svety a inšpirovať hráčov, aby trávili desiatky hodín času nielen v deji, ale sami si hľadali aktivity, ktoré im vedia tvorcovia ponúknuť a zároveň by ich stále bavili.

Zaklínač 3: Úžasná púť Geralta končí

Niežeby nemal The Witcher 3 pútavú naráciu a skvelé postavy. Geralt je ostrieľaný veterán, ktorý hľadá svoju študentku prenasledovanú armádou Divoký hon. A krajinu kvária intrigy vo vysokých kruhoch, kriminalita zbojníkov, faloš špiónov, náboženstvá a nechýbajú smrtonosné beštie.

Na všetky elementy Geralt postupne narazí – hľadanie Ciri je postavené ako prenasledovanie, ale aj keď príde očakávaná voľnosť, hra si ponecháva filmové rozprávanie a vedľajšie úlohy majú dobrý kontext. Geralt je vykreslený výborne, ale množstvo ďalších postáv má výborný charakter a na pomery hier aj ženy zohrávajú vysoké roly a sú kvalitne prepracované.

Úlohy spadajú do žánru akčnej RPG, no majú rozličný nádych. Popri súbojoch sa nájdu aj hororové momenty a magické momenty sprostredkuje využívanie zaklínačských schopností. Vtedy Geralt vidí viac ako ostatní a herný interface zobrazí červenou farbou dôležité stopy a menej podstatné žltou. A niektoré zadania sú oddychové: keď sa hráte s deťmi na schovávačku alebo skúsite kartovú partičku.

Samotná krajina je obrovská a už len jej objavovanie pripomína jednu z hlavných úloh. Poklady alebo nečakané predmety čakajú v rozličných zákutiach, monštrá sú pekne rozložené a predstavujú výzvy až do záverečných titulkov. Pri pohybe padne vhod konská posila (môže klusať i cválať) a viete bojovať aj v sedle. Šikovne sú spracované aj skratky na mape a presúvať sa budete aj na lodi, vodnej plochy je vo svete dosť a plávanie sa po čase zunuje, nehovoriac o väčších vzdialenostiach.

Boj je spracovaný znamenite a budete si spočiatku zvykať, lebo hra má síce tutoriál, súčasne aj rýchly nábeh, kedy nie je veľmi milosrdná. Vstup do sveta je razantný, epický a monštrá útočia okamžite. Na nepriateľov sa tešte, sú tu mnohé druhy s odlišným bojovým štýlom a majú extravlastnosti. Niektorí vás otupia, iní vybuchnú pred smrťou (pekne podlé, ale účinné).

Kontrujete rýchlym či silným úderom, používate bloky či protiútoky a bojujete aj na koni. Milovníci projektilov dajú prednosť kuši rôznych levelov. Nechýbajú ani majestátne údery na konci súbojov (čo už pripomína ľahšiu fatalitu z Mortal Kombat) – veru, Zaklínač 3 nemá 18+ vekovú prístupnosť pre nič za nič. Zbrane a predmety však nevydržia večne, preto často putujete ku kováčom, ktorí dokážu zo surovín tvoriť aj novinky. V inventári však Geralt nosí aj ďalšie chuťovky ako elixíry na podporu vlastností či zvýšenie zdravia.

Zaklínač 3: Úžasná púť Geralta končí

Systém zlepšovania postavy a stúpania levelov funguje a každý level ponúkne bod na investíciu do jednej zo štyroch vlastností: šermu, alchýmie, znamení či všeobecných. Ony majú potom ďalšie vetvy, takže sa máte v čom hrabať a skúšať.

Ale najkrajšou devízou Zaklínača 3 (popri nádhernej grafike, malebnej hudbe i špičkovom dabingu) je samotný ekosystém a ako funguje u každého hráča inak. Niekto sa zdokonaľuje v boji a hluší veľké beštie, iný sa premáva po mape a chce vymáknuť každé tmavé miesto či neviditeľné zákutia. Ostatní sa môžu vrhnúť na košaté dialógy (a pripravte sa, že si vyberáte z viacerých odpovedí prakticky od prvej scény) alebo desiatky vedľajších questov.

Vraj je tretí Zaklínač zavŕšením trilógie Geralta a jeho púte naprieč fantastickým svetom. Neznamená to, že séria končí – a pri jej stúpajúcej popularite by to bola škoda. Ale nostalgicky cítite finiš jednej kapitoly a o to viac hodín ste ochotní stráviť v tomto majstrovskom kúsku.

The Witcher 3 vyšiel 19. mája 2015 na PS4, Xbox One a Windows PC.