Koncom apríla tohto roka americká vláda pridala Huawei na čiernu listinu. Zoznam zahraničných (v tomto prípade čínskych) firiem, ktoré nebudú môcť predávať svoje produkty a služby amerických spoločnostiam. A zároveň od nich nebudú môcť nakupovať, čo pre Huawei bolo zásadné. Mobily v Spojených štátoch dovtedy aj tak nepredával, skôr telekomunikačné vybavenie. Aj na tvorbu 5G siete.

Ale bez čipov a iných komponentov od amerických firiem by bola ohrozená výroba jeho výrobkov, ktoré doteraz veľmi úspešne predával na ázijskom a európskom trhu. Tak dobre, že v globálnom predaji predbehli Apple a dostali sa na druhú priečku za Samsung. Ak by nedošlo k tomuto zákazu, mali našliapnuté sa už v tomto roku stať najväčším svetovým predajcom mobilov.

V máji ich ale americká vláda aj prezident Donald Trump označil za bezpečnostné riziko kvôli údajným väzbám na čínsku vládu a pridala Huawei na čiernu listinu. Aby sa hlavne americkí operátori stihli na túto zmenu lepšie pripraviť, zákaz bol predlžený na tri mesiace a končil 19. augusta.

Plán B

V priebehu tejto doby sa objavovali náznaky, že by sa zákaz mohol zmierniť alebo dokonca ukončiť. Huawei ročne nakupoval americké komponenty vo výške 11 miliárd dolárov, takže by mnohé firmy v USA prišli o veľkého zákazníka, ohrozené boli aj tisícky pracovných miest.

Zákaz Huaweiu sa posúva o 90 dní. Čo to znamená pre používateľov?

Richard Yu pri predstavení Mate X Zdroj: Marián Biel

Na druhej strane sa Huawei pripravoval na plán B.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa