Oči pri sledovaní Ligy majstrov neklamali: Sony už nepromuje primárne obývačkovú konzolu PlayStation3, ale herný handheld PlayStation Vita. Dôvod je jednoduchý. Po Japonsku prichádza nástupca PSP na európsky (aj slovenský) a severoamerický trh, kde sa začína predávať v stredu (22. februára).
PS Vita ako hardvér
Najprv pár základných informácií o novom handhelde a rozdieloch oproti konkurencii. Predovšetkým, tvar prístroja sa nezmenil: je to čierna elegantná placka so silným hardvérom. Oproti PSP sa čiastočne zmenili ovládacie prvky, keď popri pohybových a funkčných tlačidlách na prednej ploche pribudli hneď dve analógové páčky (podobne ako pri ovládači DualShock).
Aj displej sa zlepšil. Má päťpalcovú uhlopriečku (PSP malo 4,3 palca), je typu OLED, má rozlíšenie 960x544 a je multidotykový. Sony prešlo na dotykové ovládanie do takej miery, že popri displeji sa dotykom ovláda aj zadná plocha, čím možno ovládať naraz dotykom dve plochy približne na rovnakom mieste.
Výpočtovým jadrom PS Vita je štvorjadrový procesor, ktorému sekunduje 512 megabajtov operačnej pamäti a čip na ovládanie pohybom. Je to teda hardvérovo dobre vybavené zariadenie (akurát kamery majú iba VGA rozlíšenie). Nechýba Wi-Fi a vyššia verzia má aj 3G. Výrazná zmena je pri pamäťových kartách – Sony používa svoje proprietárne karty, ktoré nahradili predchádzajúce médiá pre hry (UMD disky).
Handheld od Sony nebol nikdy o kompromisoch. Aj prvé PSP sa na svoju dobu pýšilo silnou konfiguráciou. Dnešné prístroje síce starnú predsa len rýchlejšie, no výhodou PS Vita je nadčasová výbava, i keď ju kompenzuje cena (aby aspoň čiastočne pokryla výrobné náklady).
Zdroj: bloomberg
PS Vita a hry
Sony nikdy neštartuje handheld naprázdno. Nintendo 3DS tento fakt vlani trochu podcenilo a prvé predaje úplne nenaplnili očakávania. PSP prišlo s viac ako dvadsiatkou hier, PS Vita ponúkne zhruba dva tucty. Zastúpené sú silné západné značky (Uncharted: Golden Abyss, F1 2011, FIFA, ModNation Racers, Rayman: Origins, WipeOut 2048) či japonské tituly Ridge Racer, Everybody’s Golf, Shinobido 2, Ninja Gaiden Plus, Virtua Tennis 4. Po stránke žánrov veľmi solídna skladba – akčné hry, športy, preteky, behačky, bojové hry.
Základ je, že Sony má veľa hier a okrem existujúcich titulov sa nebojí priniesť nové zážitky. Okrem ďalšej časti Uncharted príde Escape Plan (čiernobiela puzzle hra o úteku postavičiek), Gravity Rush (akčná adventúra, kde hráč ovláda gravitáciu), Little Deviants (arkáda využívajúca oba dotykové prvky) či Reality Fighters (hra zameraná na augmented reality).
Sony bude hry distribuovať dvojako: v obchodoch, aj digitálne cez Sony Entertainment Network. Popri veľkých hrách budú takto distribuované aj menšie tituly ako MotorStorm RC, Hustle Kings, Top Darts a Super StarDust Delta za šesť alebo osem eur. To je prekvapivo pozitívna správa, lebo mnohí hráči sa obávali vysokých cien sťahovateľných titulov.
Okrem launchových titulov bude zaujímavé sledovať aj ďalšiu podporu. Sony a pár distribútorov si už do mája naplánovali prvú vlnu titulov, no a kľúčový bude predvianočný čas.
Cross Platform – krížové hranie
Zaujímavou novinkou má byť aj tzv. cross platform, krížové hranie medzi PS3 a PS Vita. Či už sa bude využívať pri súperení alebo kontinuite v hrách, dôležitá je odpoveď na otázku, aká bude cena za hru na PS3 a PS Vita pri dvojakých tituloch? Rovnaká, respektíve za druhú verziu netreba priplácať.
Pri kúpe MotorStorm RC, Top Darts či Hustle Kings na Vitu tak zákazník dostane aj PS3 verziu bez ďalších príplatkov. Rovnaký model sa bude týkať aj obsahu pre Wipeout 2048 a doplnkov pre Ultimate Marvel vs. Capcom 3.
Cross Platform je silná funkcia, ktorá prepája ekosystémy PlayStationu a skrýva veľa možností do budúcnosti. Minimálne sľubuje, že mnohé menšie hry z PS3 sa budú dať hrať aj na Vite.
Šance PS Vita na úspech
Bude PS Vita hneď taký hit ako PSP? Prvotné predaje staršieho handheldu boli priam raketové, Európa bola veľmi silným teritóriom. Ale doba sa zmenila, pretože PSP si mnohí záujemcovia kúpili kvôli celkovej multimediálnej výbave – na filmy, hudbu, či Wi-Fi. PS Vita pridáva kopu internetových funkcií či podporu sociálnych médií, no bude mať tvrdú konkurenciu.
Nielen Nintendo 3DS, ktoré po piatich mesiacoch muselo razantne zvýšiť cenu, ale rovno armádu smartfónov či tabletov, kde sa herný biznis začína čoraz silnejšie etablovať. Pri PS Vita a 3DS sa stále častejšie skloňuje otázka, či to budú posledné čisto herné prístroje...
Je to radikálna myšlienka. Sony sa bude maximálne snažiť zaujať a dokázať, že osvedčený herný model stále funguje. Núka silný hardvér, prepojenie s PS3 a kombináciu veľkých hier s menšími titulmi za pár eur.
V Japonsku má PS Vita za sebou solídny štart (325-tisíc kusov za prvé dva dni), v ďalších týždňoch sa predaje znížili a čakajú na prvé veľké hry. Ragnarok Odyssey, Tales of Innocence R či Gravity Daze sa síce predávajú dobre, ale na jasný megahit ešte PS Vita nedosiahla.
V tomto smere má západný štart výhodu, pretože väčšina silných značiek na týchto trhoch etablovaná už dávno je. Otázka znie: sú hráči pripravení do nich investovať znova, na silnej novinke za 249 eur?
Foto - Sony