Malý, automaticky lietajúci fotografický systém vyvíja technologická spoločnosť Internet of Things (IoT), ktorá plánuje uviesť toto zariadenie do predaja do tohtoročných Vianoc.
Podľa informácií spoločnosti sídliacej v Sydney dokáže selfie bezpilotný lietajúci fotoaparát sledovať človeka a zhotovovať mu fotografie napríklad počas surfovania, snowboardingu, lyžovania či jazdy na bicykli.
Výkonný šéf IoT Simon Kantor uviedol, že spoločnosť berie už existujúcu technológiu, doplní k nej potrebné funkcie a vylepšenia, a potom produkt uvedie na trh za cenu prijateľnú pre verejnosť. "Internet of Things vyvíja už vyvinuté technológie," dodal.
"Vezmeme nejakú inováciu, ktorá už existuje, rozvinieme ju, pohráme sa s ňou a navyše pridáme viac funkčnosti, aby bola ešte užitočnejšia pre bežného užívateľa," uviedol S. Kantor.
Tyčky na selfie sa v roku 2014 stali veľkým celosvetovým hitom. Aj vďaka ich popularite sa IoT rozhodla tieto tyčky vziať a prepojiť ich účel s bezpilotnom lietadlom. Tie sú ale zvyčajne príliš drahé a je zložité s nimi lietať.
"Vyvíjame cenovo dostupné selfie-bezpilotné lietadlo, ktoré bude stáť zhruba 150 až 190 austrálskych dolárov a bude schopné vás sledovať," dodal S. Kantor.
"Má v sebe veľa inteligentného softvéru a senzorov, ktoré sme boli schopní získať vo väčšom množstve za slušnú cenu, takže budeme schopní dodať produkt pre zákazníkov v dostupnej cenovej hladine," uviedol predstaviteľ firmy, ktorá už napríklad na trh uviedla chytré hodinky nazvanej Viper Phone Watch za 99 austrálskych dolárov.
V súčasnosti vyvíja aj bezpečnostné hodinky s GPS pre deti a pracuje na inteligentnom oblečení. Medzi ním nechýbajú napríklad inteligentné topánky vybavené drobnými senzory a ďalším zariadením, ktoré je schopné poskytnúť informácie o počte prejdených krokov a tiež o tom, či mal chodec pri chôdzi správny postoj a nerobil nejaké chyby.
Ďalším vyvíjaným kúskom je inteligentné tielko, ktoré dokáže merať krvný tlak, alebo zaznamenať, že jeho nositeľ prekonal srdcový infarkt. Podľa S. Kantora je spoločnosť Internet of Things schopná rozvinúť koncept a dostať produkt na trh všeobecne v priebehu troch až štyroch mesiacov.