Virtual Desktop (nie ten od Microsoftu) od vývojára Guya Godina je dostupný na stiahnutie od konca marca za 15 eur pre Oculus Rift aj HTC Vive. V prepracovanej a funkčnej podobne prenáša plochu monitora do virtuálnej reality. Môže to na prvý pohľad znieť ako banalita. V skutočnosti sú možnosti využitia obrovské.

Pri všetkých okuliaroch na virtuálnu realitu je to zatiaľ ohraničené. Majú vlastné grafické prostredie s výberom nainštalovaných aplikácií. Buď z vlastného obchodu ako Oculus Home alebo univerzálneho ako Steam Store. Obsahu zatiaľ veľa nie je. Ale stačí nainštalovať Virtual Desktop a zrazu sa všetko razantne mení.

S touto aplikáciou vidíte svoju pracovnú plochu visieť v priestore pred sebou. Široké nastavenia umožňujú mať túto plochu veľkú ako 60-palcovú obrazovku vzdialenú dva metre alebo ako obrovské plátno vo vlastnom kine s najlepším sedadlom v sále.

Okolie môže byť akékoľvek: od virtuálneho monitora na stole v barokovej knižnici, cez plochu vo vzduchu na vrchole pohoria Fidži až po prstence Saturnu. Pracovná plocha môže byť tiež priehľadná, čo najmä vo vesmírnych témach vyzerá úchvatne. Vidieť je len spodnú lištu a ikony na ploche, prípadne otvorené okná s internetovým prehliadačom alebo hoci textovým dokumentom.

Zabudnite na monitory a televízory. Nahradí ich Virtual Desktop

Zdroj: Guy Godin

Okrem veľkosti plochy sa dá nastaviť zakrivenie pracovnej plochy, podporované je aj 3D zobrazenie alebo multimonitorové riešenia. Dá sa takisto stanoviť poloha zobrazovanej plochy vzhľadom na horizont. Aby sa dala používať, aj keď ste rozvalení v kresle.

A ako na bežnom monitore, aj na tomto vo virtuálnej realite sa dajú písať texty, upravovať fotografie, písať statusy na sociálne siete, pozerať Neftlix alebo hrať hry. Nielen tie určené pre virtuálnu realitu. Ale aj Super Mario Bros.

Zabudnite na monitory a televízory. Nahradí ich Virtual Desktop

Zdroj: Guy Godin

Jediným obmedzením je o niečo nižšie rozlíšenie než pri profesionálnych monitoroch. Oculus Rift aj HTC Vive majú dvojicu OLED displejov, každý s rozlíšením 1 200 x 1 080 bodov. S obnovovacou frekvenciou 90 Hz plynulosť nie je problém.

Samozrejme, ovládanie ostáva tiež také isté ako pri bežnom monitore. S tým rozdielom, že s okuliarmi nie je myš a klávesnicu vidieť. Výhodu tak budú mať tí, ktorí ovládajú strojopis. Ale nie je vylúčené, že časom tvorca pridá aj virtuálnu klávesnicu. 

Zabudnite na monitory a televízory. Nahradí ich Virtual Desktop

Zdroj: Guy Godin