YouTube založili traja zamestnanci spoločnosti PayPal Chad Hurley (37), Steve Chen (36) a Jawed Karim (36). Prvé video, ktoré sa na serveri YouTube objavilo, bolo nahrané v apríli 2005 a zobrazovalo návštevu spoluzakladateľa Karima v zoologickej záhrade v San Diegu.

V súčasnosti je generálnou riaditeľkou YouTube Susan Wojcicki (46), ktorú v roku 2014 umiestnil magazín Forbes na 12. pozíciu v rebríčku najmocnejších žien na svete.

Podľa údajov, ktoré YouTube vo svojich štatistikách zverejnil, navštívi mesačne tieto stránky viac ako miliarda unikátnych používateľov. Každú minútu je na server nahraných viac ako sto hodín nových videí a viac ako tri štvrtiny tohto materiálu nepochádza z USA.

YouTube je v súčasnosti prevádzkovaný v 61 jazykoch po celom svete. Nechýba ani slovenčina.

Google a spory o autorské práva

Okrem čisto domácich videí sa začali na YouTube skoro objavovať aj zostrihy televíznych relácií, filmov či klipov, čo vyvolávalo spory o autorské práva.

Problémy sa vyhrotili koncom roka 2006, keď server kúpil internetový gigant Google (za 1,65 miliardy dolárov). V roku 2008 museli byť z YouTube stiahnuté tisíce videí pre spor s vydavateľstvom Warner Music a v roku 2009 bol v Británii a Nemecku dočasne zablokovaný prístup k hudobným klipom pre spor o výške platieb s ochrannými autorskými zväzmi.

Pre Google predstavuje YouTube ďalšiu cestu k predaju internetovej reklamy. Podľa údajov z portálu The Information predstavovali tržby YouTube z reklamy v roku 2013 3,5 miliardy dolárov, čo je menej ako sa pôvodne predpokladalo.

Okrem hudobných klipov a amatérskeho videa možno na YouTube od roku 2008 legálne sledovať aj staršie seriály a televízne relácie a od roku 2009 aj niektoré celovečerné filmy. Google totiž uzavrel zmluvy s niektorými filmovými a televíznymi spoločnosťami a delí sa s nimi o príjmy z reklamy.

YouTube nasadzuje novú silnú zbraň

V novembri 2014 predstavil YouTube platenú službu, ktorá používateľom umožňuje počúvať hudbu bez reklám a sťahovať ju na ďalšie použitie offline.

Novinka, s názvom Music Key, by mala konkurovať hudobným serverom ako Spotify, Beats a ďalším etablovaným hráčom na trhu. Služba bola najskôr ponúknutá vybraným „najväčším hudobným fanúšikom“, ktorí ju majú na šesť mesiacov zadarmo.

Pre širokú verejnosť by mala byť dostupná neskôr, a to za uvádzaciu cenu 7,99 dolára mesačne. Používatelia spolu s novou službou získajú i členstvo v hudobnej službe Googlu nazvanej Play Music s viac než 30 miliónmi piesní.

Továreň na hviezdy

Vďaka YouTube sa celosvetovo preslávil juhokórejský rapper PSY. Jeho videoklip Gangnam Style sa stal v roku 2012 najsledovanejším videom, ktoré nazbieralo viac ako jednu miliardu zhliadnutí a stalo sa tak najsledovanejším videom všetkých čias.

Hitom roka 2013 sa na YouTube stal Harlem Shake, teda krátky zbesilý tanec, pri ktorom sú všetci zúčastnení odetí do netradičných masiek a kostýmov.

Najsledovanejším videom minulého roka sa stal vtip poľského amatérskeho filmára Sylwestra Wardegyho. Psa navliekol do kostýmu obrieho pavúka a s kamerou sledoval vydesené reakcie ľudí, ktorí sa nechali podivným tvorom vystrašiť. Krátke video si používatelia internetu pustili už viac než 113 miliónov krát.

Kontroverzné reakcie vyvolal v septembri 2012 americký film Nevinnosť moslimov, znevažujúci moslimského proroka Mohameda. Ukážky z tohto filmu, zverejnené práve na YouTube, vyvolali krvavé protesty v moslimskom svete. V blízkovýchodných krajinách si protiamerické demonštrácie vyžiadali viac ako 30 mŕtvych. Americký súd vo februári 2014 nariadil, aby bola snímka z YouTube odstránená.

5 faktov, ktoré ste nevedeli o videách na internete

  • Až traja z desiatich dospelých ľudí (31 percet) zverejnili v roku 2013 video na internete. Od roku 2006 sa počet ľudí „zdieľajúcich“ svoje videá zdvojnásobil.
  • Zvieratá, predovšetkým mačky, bežní ľudia a udalosti - to sú najobľúbenejšie témy videí na internete. 45 percent ľudí, ktorí zverejnili videá v roku 2013, „zdieľalo“ svoje domáce zvieratá. 58 percent publikovalo video, ktoré zobrazuje ich priateľov a rodinu pri každodenných činnostiach, 56 percent ľudí prispelo videom samých seba, pri robení rôznych vtipných vecí, zatiaľ čo 54 percent zverejnilo video z akcie, na ktorej sa zúčastnili. Iba zopár užívateľov internetu v roku 2013 prispelo náučným videom (30 percent) alebo videom vytvoreným a upraveným za určitých konkrétnym zámerom (23 percent).
  • Ak YouTube zaradíme medzi sociálne siete, je druhá najväčšia po Facebooku. Podľa posledných výskumov 77 percent používateľov internetu používa Facebook a Youtube sleduje presne 63 percent. Za nimi zaostáva LinkedIn (25 percent), Google Plus (24 percent) and Twitter (21 percent).
  • YouTube je najpopulárnejší u mladých ľudí. Podľa štatistík z roku 2014 82 percent mladých ľudí, v rozmedzí od 18 do 29 rokov, si pustilo YouTube aspoň raz za rok. Na druhej strane Youtube využilo len 34 percent ľudí nad 65 rokov. U používateľov sú badateľné dokonca aj rasové či etnické rozdiely - server údajne používa 76 percent Afroameričanov, 74 percent hispáncov a 57 percent bielych ľudí.
  • YouTube a ďalšie sociálne siete sú čoraz viac využívané pre šírenie spravodajstva. Podľa prieskumu Pew Research z roku 2014, 12 percent používateľov sociálnych médií zaslalo svoje vlastné spravodajské video na sociálnu sieť. Od januára 2011 do marca 2012 Pew Research skúmal stovky najpopulárnejších spravodajských videí na YouTube, a zistil, že takmer 40 percent nebolo vyrobených novinármi. Mnoho z nich zaznamenalo prírodné katastrofy a politické nepokoje, napríklad japonské tsunami alebo protesty Arabskej jari.