Xperia S je prvým smartfónom Sony po rozvode s Ericssonom v spoločnom mobilovom podniku. Je možné, že jej prijatie na trhu určí budúce šance strápenej značky na revival. Zatiaľ sa zdá, že je na dobrej ceste.

Závan dizajnovej inovácie

Dizajnéri Sony (Ericssonu) sa nikdy nebáli ísť vlastnou cestou. Aj najnovšia Xperia S mierne vybočuje z radu. Pri smartfónoch sa toho veľa vymyslieť nedá, stále to bude placka s takmer celou prednou stranou vyplnenou dotykovým displejom. No Sony pridala pár úprav, ktoré sa dajú subjektívne hodnotiť ako vydarené.

Xperia S je hranatá, po okrajoch jemne zaoblená. Nie je najtenšia, ale nosí a drží sa pohodlne – aj vďaka špeciálnemu nanopovlaku na zadnej strane, ktorý je príjemný na dotyk a jednoducho sa čistí.

Hlavným rozoznávacím dizajnovým prvkom je priehľadný pásik s ikonkami pod displejom. Svieti vtedy, keď aj displej a zároveň ukrýva anténu. Rozhodne originálny prvok.

Len škoda, že tvorcom mobilu napadlo integrované LED diódy použiť na upozorňovanie neprijatých správ či príchod pošty až v ďalších Xperiách. Signalizačná dióda je v eskovom modeli na hornom okraji a mení farbu podľa povahy avizovanej udalosti.

Xperia S je vydarený nový začiatok

Medzi pásikom a displejom sa nachádza trio dotykových tlačidiel. Nie úplne ideálne, lebo trafiť sa do nich chce menší tréning. Možno by stačilo na každom spraviť malý výstupok, ktorý by sa dal nahmatať. Druhým, a našťastie posledným, dizajnovým negatívom je hlavné tlačidlo, ktorým sa mobil prebúdza alebo vypína. Keďže je umiestnené na hornej strane a, čo je ešte horšie, vľavo, tak pri držaní mobilu v jednej ruke sa stláča veľmi nepohodlne.

Priamo na tele telefónu je microUSB a microHDMI konektor, navyše s vlastnými krytkami. A, čo sa vidí čoraz zriedkavejšie, Sony doň implementovala aj hardvérovú spúšť fotoaparátu. Na zadnej strane je objektív kamery, LED blesk a mriežka reproduktora.

Šachtu pre pamäťovú kartu však budete hľadať márne. A podobne je to s krytom batérie, ktorá sa nedá vymeniť, lebo je zabudovaná. Aj preto je konštrukcia Xperie S pevná, nevŕzga. Vari len pri silnejšom zatlačení na časť, ktorú od zvyšku telefónu oddeľuje priehľadný pásik. A napokon, Xperia S podporuje len microSIM karty.

Displej a znova displej

Dominantou Xperie S je displej. Má uhlopriečku 4,3 palca, čo je blízko ideálneho kompromisu medzi ergonómiou a príjemnou prácou s multimédiami. Pri rozlíšení 1 280 x 720 bodov, a teda hustote 342 pixlov na palec ide o najjemnejší displej na trhu. Na porovnanie, iPhone 4S má hustotu 326 bodov na palec a nový iPad 264 bodov.

Na druhej strane, Sony nepoužila Amoled displej, ale klasický LCD, doplnený o technológiu Bravia pre lepšie podanie farieb. Beztak má Xperia S jeden z najlepších displejov, aké sme kedy testovali. Farby sú živé, kontrast a jas vysoký, plynulosť bezchybná. Vďaka rozlíšeniu je takmer nemožné rozoznať samostatné pixle. Kvalitou mu môže konkurovať len Retina display iPhonu 4S alebo Super Amoled s HD rozlíšením na samsungovskom Galaxy Nexuse.

Xperia S je vydarený nový začiatok

Pod kapotou nemá Xperia S to úplne najvýkonnejšie, čo sa dá v súčasnosti v mobiloch nájsť, no aj tak ide stále o vysoko high-endovú výbavu. Dvojjadrový procesor Snapdragon s taktom 1,5 GHz a jeden gigabajt operačnej pamäte zabezpečujú, aby bez problémov a plynule fungoval tak operačný systém, ako aj HD filmy či nové 3D hry.

Xperia S podporuje okrem GPS aj ruský systém Glonass, pozná n-kové WiFi a dáta mobilného internetu sťahuje do 14,4 megabitu za sekundu. Na ukladanie dát slúži len vnútorná pamäť, našťastie s celkom štedrou veľkosťou 25 GB.

Nechýba podpora NFC pre bezkontaktné platby. Sony túto technológiu využila pri SmartTagoch, štítkoch, pomocou ktorých možno rýchlo – priložením mobilu – zmeniť nastavenia, napríklad pre použitie v aute alebo na porade v kancelárii. Len škoda, že SmartTagy nie sú v štandardnom balení, štyri kusy stoja dvadsať eur.

Fotí dobre, hrá ticho

Druhým najväčším pozitívom je fotoaparát. Má dvanásťmegapixlový Exmor R snímač a celý rad funkcií: panoramatické a 3D fotografie, detekciu tváre, stabilizáciu obrazu či nahrávanie full HD videa. Pri dobrom svetle sú fotky vynikajúce, pri horších podmienkach pomôže manuálna zmena citlivosti ISO.

V spojení s hardvérovou spúšťou, rýchlym zaostrovaním, ešte rýchlejšou expozíciou a výborným displejom patrí Xperia S do prvej trojky fotomobilov. Alebo inak, Xperia S v pohode nahradí kompaktné fotoaparáty v cene okolo 150 eur.

Zvuk je na tom podobne. Okrem vysokej hlasitosti hovorov mobil prekvapil výkonným reproduktorom s celkom slušným prednesom, ktorému chýbali len nízke tóny. Horšie to je s reprodukciou cez slúchadlá. Kvalita je stále vysoká, no hlasitosť len priemerná. Hoci to postrehnú len používatelia zvyknutí počúvať hudbu až nezdravo nahlas.

Po softvérovej stránke je na tom Xperia S v rámci normy. Funguje ešte na staršej verzii Androidu (2.3), upgrade na štvorkový Ice Cream Sandwich má prísť v druhom štvrťroku. Systém je však plne funkčný a veľmi svižný. Sony aj teraz obliekla Android do vlastného grafického prostredia, pridala widgety a niekoľko aplikácií, napríklad TrackID pre rozoznávanie hudby z okolia alebo z rádia, ktoré Xperia S tiež obsahuje.

Pohľad na batériu neveští rekordnú výdrž. No nakoniec 1750-miliampérhodinová batéria nebola prepadák. Pri bežnej aktívnej práci na jedno nabitie vydržala štandardne celý deň. Navyše, batéria má novú technológiu pre rýchle nabíjanie. Výrobca tvrdí, že na 80 percent sa nabije už za pol hodiny (test ukázal skôr 90 minút).

Sony Xperia sa dá zohnať v cene od 460 eur, čo z nej robí smartfón s jedným z najlepších pomerov ceny a výkonu. Obdobne vybavená konkurencia sa pohybuje nad piatimi stovkami eur.

Záverečné hodnotenie: Sony Xperia S je milé prekvapenie. Vynikajúci displej, výborný fotoaparát a dostatočný výkon zabalený do zaujímavého dizajnu z nej robia adepta na mobil prvého štvrťroka.

Sony Xperia S v kocke

+

dizajn

+

displej

+

fotoaparát

konkurencia už prechádza na Android 4.0

bez podpory pamäťových kariet

umiestnenie hlavného tlačidla

Zariadenie zapožičala Sony.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Sony