Sony Ericsson už od začiatku mieri so svojou skupinou modelov Xperia na náročnejších používateľov. Staré Xperie ešte s Windows Mobile a neskôr Androidom boli síce dizajnovo jedinečné, no to im k závratným predajným úspechom nestačilo. Najnovšia japonsko-švédska vlajková loď Xperia Arc znova patrí k najkrajším mobilom na trhu. Našťastie, negatívne vlastnosti sa na nej hľadajú oveľa ťažšie, než to bolo u jej predchodcov.

Ladné tvary

Telo Xperie Arc je na prvý pohľad ozaj pozoruhodné. Odlišuje sa od väčšiny smartfónov, ktoré sú len obyčajné čierne obdĺžniky. Všade vidieť mierne zahnuté hrany a celá zadná strana je oblá. Zboku tak môže s trochou predstavivosti pripomínať miniatúrny luk.

Arc je veľmi tenký a s hrúbkou 8,9 mm je po Samsungu Galaxy S II druhý najtenší predávaný smartfón na trhu. Na to, že ide o 4,2-palcový mobil, je aj jeho hmotnosť 117 gramov minimalistická.

Xperia Arc je mobilná kráska

Všetko so všetkým však súvisí. Ľahký je preto, lebo celé telo je z plastu. Nosí sa dobre a ani vo vrecku na košeli sme ho takmer necítili. Lenže konštrukcia celého zariadenia nepatrí k tým najpevnejším. Zahnutá zadná strana je tak trochu dvojsečná zbraň. V ruke sa pre svoje krivky drží Arc veľmi dobre, no vo vrecku obtiahnutejších nohavíc môže prekážať.

Daňou za jedinečné tvary je horšia ergonómia. Aspoň väčšie mužské ruky si nemusia s Arcom úplne rozumieť. Hardvérové tlačidlá pod displejom sú ešte ako-tak v poriadku, no sú dosť blízko k obrazovke a stalo sa nám, že pri stlačení hardvérového tlačidla sa spustilo softvérové tlačidlo, ktoré k nemu bolo najbližšie.

Ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu sú drobné a zapustené do tela telefónu hlbšie, než by nám bolo milé. Rovnako aj hlavný vypínač na hornej ľavej strane je miniatúrny a na zamykanie telefónu jeho stlačením si treba zvyknúť. Na odomykanie našťastie slúži aj stredné tlačidlo pod displejom. Celkovo však môžeme považovať konštrukciu za dobrú, no pred kúpou odporúčame vyskúšať si, ako padne do ruky.

Aj krásky vedia byť inteligentné

Možno by sa zdalo, že Arc je len imidžový telefón. Svojský štýl sa mu nedá uprieť, no z výkonnostnej stránky ponúka všetko, čo sa od prémiového mobilu očakáva. LCD displej má uhlopriečku 4,2 palca a rozlíšenie 854 x 480 bodov.

Aj keď nejde o Amoled, Xperia dostala od divízie televízorov svojho výrobcu vylepšený LCD displej Bravia. Je o niečo kontrastnejší a farebne sýtejší než klasické TFT LCD displeje iných smartfónov. Aj čitateľnosť na priamom slnku je lepšia. Trochu zamrzí, že telefón nevie automaticky nastavovať jeho jas.

Xperia Arc sa ešte nezapojila do dvojjadrovej mánie a je osadená procesorom Qualcomm s jedným jadrom taktovaným na 1 GHz. Výbavu dopĺňa grafický akcelerátor Adreno 205 a pol gigabajtu operačnej pamäte. Výkonu je teda dostatok na prehrávanie HD filmov, aj na hranie 3D hier.

Rovnako aj užívateľské prostredie je úplne plynulé aj pri spustení viacerých aplikácii v multitaskingu. Na ukladanie dát je priamo v mobile len 512 MB a v balení je ešte 8 GB pamäťová karta. Pri nových smartfónoch už považujeme 16 GB karty za úplné minimum.

Xperia Arc je mobilná kráska

Xperia Arc má plnú výbavu aj pokiaľ ide o konektivitu. HSPA ,WiFi, Bluetooth, USB aj HDMI sú samozrejmosťou. Potešil citlivý GPS modul, svoju polohu si našiel za pár sekúnd. Ako je o rade Xperia známe, dá sa naň spoľahnúť, ak sa k slovu dostane fotografovanie.

Arc má 8,1-megapixlový CMOS snímač Exmor R, ktorý si poradil v horších svetelných podmienkach lepšie ako konkurencie z rovnakej cenovej kategórie. Nechýba stabilizácia obrazu, detekcia úsmevu či geotaging.

Video nahráva v 720p, s jeho kvalitou a plynulosťou sme boli úplne spokojní, hoci Arc natívne nepodporuje DivX. Ale ľahko sa to dá riešiť aplikáciami tretích strán. Výdrž batérie je štandardná. Prvé dni sme mobil nabíjali každý večer. Neskôr, keď sme už neskúšali všetky jeho možnosti, nám stačilo pripojiť ho do siete každý druhý deň.

Stačil by aj holý Android

Sony Ericsson si trochu pošramotil meno pomalou aktualizáciu operačných systémov na svojich Xperiach. Pravdepodobne sa poučil a Xperia Arc sa dodáva s najnovšou verziou Android 2.3.

Aj tento model má grafickú nadstavbu užívateľského prostredia Timescape. Ide o akýsi klient pre sociálne siete a správy v 3D zobrazení. Karty statusov priateľov sú však slabo čitateľné a po kliknutí na jednu sa nespustí aplikácia, ale bežná webová stránka, napríklad facebook.com.

Timescape sme po pár dňoch vypli, od Touchwiz od Samsungu alebo Sense od HTC to má ďaleko. Inak ale upravené ikony a bežné menu sú subjektívne krajšie a praktickejšie navrhnuté ako v klasickom Androide.

Softvérové záležitosti ako prehrávač videa či hudby je zbytočné komentovať. Je to smartfón, takže na výber sú tucty aplikácií a každý používateľ si pár klikmi doinštaluje softvérovú klávesnicu alebo editor textu podľa vlastného vkusu. Potešila predinštalovaná plná verzia kvalitnej hry Let´s Golf.

Záverečné hodnotenie: Sony Ericson Xperia Arc má zaujímavé tvary, ktoré by mali osloviť aj vizuálne náročnejších používateľov, hlavne tých s nie príliš veľkými rukami. Dostatočný výkon si podáva ruku s dobrou optimalizáciu a na škodu je len niekoľko maličkostí, napríklad v podstate zbytočný Timescape. Arc patrí tiež k jedným z najlepších fotomobilov. Jeho cena, čo nie je v tejto výkonnostnej triede bežné, sa medzičasom dostala pod 500 €.

Zariadenie poskytol Sony Ericsson.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Foto na titulke a v článku – Sony Ericsson