Xbox One ako nástupca Xboxu 360 potvrdzuje ambiciózny cieľ Microsoftu, ktorý si razí už od roku 2001: stať sa dominantným dodávateľom multimédií do obývačky. Po prvom Xboxe s pútavými hrami na čele s Halo sa rýchlo dostal do HD éry s Xboxom 360, kde sa v polovici životného cyklu presmeroval na rodinné zameranie a prídavok Kinect.

Xbox One predstavuje vyvrcholenie čoraz jasnejšej stratégie. Ako napovedá jeho názov, Microsoft chce v obývačke iba jedno zariadenie - to svoje - a ponúknuť moderné ovládanie, sledovanie televízie, filmov, seriálov a ešte aj hry.

Silný hardvér, Kinect v balení

Hranatým dizajnom sa One vracia skôr k prvému Xboxu. Vo vnútri je, samozrejme, už o inom. Xbox One má osemjadrový procesor, osem gigabajtov RAM, 500-gigový pevný disk (údajne bez možnosti výmeny) a po prvý raz aj Blu-ray mechaniku. Hardvér je odlišný od X360, preto nebudú hry z minulého systému spätne kompatibilné. Prakticky tak začína generácia skutočne nanovo.

Xbox One preferuje viac multimédiá ako hry

Zdroj: SITA / AP / Microsoft

V základnom balení bude aj nový Kinect. Sleduje jemnejšie pohyby, má Full HD rozlíšenie a lepšie pracuje s väčšími (a snáď aj menšími) obývačkami. Autori hier síce nemusia do hier vkladať natívnu podporu nového Kinectu, ale Microsoft verí, že pri lepšom prepojení a vyššej kvalite kamery bude ponuka hier lepšia.

Gamepad zaznamenal mierne zmeny, ale v zásade ostáva rozloženie tlačidiel podobné ako na X360.

Tri operačné systémy, gestá v obývačke

Xbox One má tri operačné systémy: prvý pochádza z Xboxu, druhý má jadro z Windowsu 8 a tretí ich spája. Je to zaujímavá kombinácia, vďaka ktorej môže Microsoft lepšie využívať aj multitasking aplikácií ako hranie hier a sledovanie TV. Zrejme tu sa uplatní veľký výpočtový výkon a rozsiahla pamäť.

Ľudia z Microsoftu pri predstavovaní novej konzoly venovali veľký priestor inteligentnému ovládaniu a gestám Kinectu, sledovaniu TV cez hlasové povely, streamingu multimédií a iným neherným funkciám. Podporu opäť vyjadril aj Steven Spielberg, tentokrát sľubom, že Pre One vytvorí TV seriál na báze sveta Halo.

Všetky funkcie akcentujú fakt, že Xbox One nechce byť iba herná konzola. Predstavitelia Microsoftu v prvej polovici tlačovej konferencie vlastne  hry ani nespomenuli. Venovali sa multimediám. Ako fungujú v obývačke, ako sa ovládajú a ako sú automatické, keďže Kinect je už súčasťou ekosystému konzoly.

Pre americký trh to bude určite séria silných predajných argumentov, množstvo licencovaného TV obsahu či exkluzívne programy. Ako sa tieto výhody premietnu na iných trhoch, je otázne. Xbox bol vždy silno zameraný na Severnú Ameriku a Veľkú Britániu ako svoje najsilnejšie teritória. Teraz sa to ešte zvýraznilo.

Málo hier a neisté kontroly

V hernej časti tlačovej konferencii potvrdil Microsoft  nový diel pretekov Forza Motorsport 5. Vyzerá výborne a má priniesť pretekanie do miest. Nová značka Quantum Break zasa prepojí živú akciu ako seriál s hrou.

Novinky prezentoval aj Activision (nový diel Call of Duty: Ghosts, ktorý na Xboxe dostane časovo exkluzívny obsah), či Electronic Arts (pripravuje štyri športy – novú FIFA, Madden, NBA a UFC - ako aj, bojovú hru, ktorá bude prvou v sérii po získaní licencie). Ďalšie hry sľúbili po tlačovke aj UbiSoft či Square-Enix.

Xbox One preferuje viac multimédiá ako hry

Celkovo bola herná ponuka chudobnejšia, hoci Microsoft sľubuje, že pripravuje 15 nových hier a z nich osem nových značiek. Je pravdepodobné, že sa nimi pochváli na výstave E3 o tri týždne.

Hernú ponuku zatiaľ zatienili informácie o fungovaní hier. Diskusia o nutnosti byť on-line sa formuje zrejme do nutnosti pripojiť Xbox One na internet aspoň raz za 24 hodín. Možno iba na krátke overenie údajov konzoly, disku či konta na Xbox Live, ale bez internetu zrejme bude konzola fungovať ťažko.

Ešte väčší ohlas vyvolal plán Microsoftu pri práci s diskami u viacerých hráčov. Ak si hráč kúpi disk s hrou, doma ju môže hrať na jednom konzole a konte. Ak ju bude chcieť na tej istej konzole hrať niekto iný, zrejme to bude možné (hra si zapíše info na konzolu).

Ak chce niekto hrať z tohto disku na inej konzole, musí sa prihlásiť pod svojím kontom. Pretože na inej konzole pod iným kontom bude pýtať hra poplatok za hranie – asi v plnej cene hry.

S týmto mechanizmom bude súvisieť aj nutnosť plnej inštalácie hier z média na pevný disk. Vďaka nemu si môže disk požičať aj niekto iný, ale otázne je, čo s ním urobí. Microsoft sľubuje, že nechce zabrániť ani bazárovému predaju. Pri tomto systéme však zrejme uvedie ešte nejaký mechanizmus fungovania diskov.

Do konca roka za neznámu cenu

Xbox One má prísť na trh do konca roka, presný termín ešte nie je známy. Na uvedení nepadla zmienka ani p cene, no tú výrobca zriedka odhalí pri prvej príležitosti. Možno sa tak nestane ani na E3. Microsoft neskorším ohlásením konzoly možno čas stratil, ale rovnako ho mohol získať aj pre získanie výhodných dohôd.

Jedna vec je istá už dnes. Xbox One sa neprofiluje iba ako herná konzola. Je to multimediálny systém do obývačky, kde hry budú zohrávať určitú rolu, no asi menšiu ako pri prvom Xboxe či X360. Pokračuje v trende z posledných E3 konferencií, kde streaming TV či kooperácia s ESPN má rovnako veľký význam ako nové Halo či Gears of War.

Americké a britské domácnosti môžu tento prístup milovať (práve tie húfne kupovali Kinect), ale tradiční hráči budú potrebovať zrejme viac dôvodov pre kúpu. Microsoft včerajšou tlačovkou čosi stratil – pozornosť verných hráčov. Ale aj získal – sebavedomú pozíciu pre zariadenie v obývačke. Nasledujúce Vianoce ukážu, či prístup prinesie aj dostatočne vysoké predaje.

Xbox One verzus PS4

Letmé porovnanie nových konzol Xbox a PlayStation4 odhaľuje zaujímavé fakty. Hardvér je podobný: 8-jadrové procesory, 8 GB pamäte, Blu-ray mechaniky, veľké disky. Obavy o tom, že obe konzoly budú kvôli zhodnému hardvéru príbuzné a odlíši ich len pár exkluzívnych hier sa rozplynuli po tlačovke Microsoftu. Firmy pôjdu do novej generácie konzol s odlišnou stratégiou.

PlayStation si už snahu o multimediálne centrum obývačky vyskúšalo najmä pri PS3. A teraz sa jej vzdalo. Značka PlayStation má byť o hrách, väčšinu úvodnej tlačovky Sony venovala hardvéru, veľkým aj malým titulom. PS4 sa profiluje ako čistá herná mašina so sociálnymi funkciami. A hoci multimédiá jej nebudú cudzie, zatiaľ na ne nekladie taký dôraz. Je zrejmé, že bojuje o hráčov, ktorí zbehli napríklad na Xbox 360. Chce ich späť.

Microsoft postupuje opačne. S hrami pri Xboxe One počíta, ale nevystupujú v hlavnej roli. Tou je sledovanie TV, seriálov, streaming obsahu. Kde Xbox 360 končí vo svojom životnom cykle, tam Xbox One nastupuje a ponúka viac osvedčeného: nový Kinect, nové funkcie, Skype, multitasking.

Odvážne plány dobyť obývačku nie sú pri herných konzolách nové, ale teraz dostali silnejší dôraz. Je otázne, či aj úspešný záver. Nutnosť internetového pripojenia a obmedzeného používania diskov hier však kladné body nezíska.

Na otázku hier nedostali hráči jasné odpovede, takže teraz nás čaká 19 dní čakania na E3, kde sa ukáže, či Microsoft skutočne nakopol aj svoje herné štúdiá k tvorbe nových sérií. A ako Sony zareaguje na Xbox One, keď sa už konečne dozvedeli viac zo stratégie hlavného konkurenta.

Podčiarknuté a zrátané, situácia je opačná ako pri štarte PS3 a X360. Vtedy Sony šlo po obývačke, Microsoft po hráčoch. Teraz sa karta sa obrátila. Zároveň konkurentov čaká priamy boj, konzoly budú takmer stopercentne štartovať len pár týždňov po sebe.

Xbox One PS4
CPU 8-jadrový 8-jadrový
Pamäť 8 GB DDR3 8 GB GDDR5
HDD 500 GB TBD
Mechanika Blu-Ray Blu-Ray
Cloud podpora áno áno
Spätná kompatibilita hier nie nie
Povinná inštalácia hier áno TBD
Doplňujúce periférie Kinect (nový) PS Eye + Move
Rozširujúce technológie SmartGlass PS Vita

Foto v článku a na titulke - Microsoft