Apple stále verí v rozšírenú realitu

Okrem iných noviniek sa na konferencii hovorilo aj o ďalšom vývoji rozšírenej reality (AR). Pre vývojárov bol vydaný nástroj ARKit 2 pre tvorbu nových aplikácií pracujúcich s AR.

V spolupráci s Pixarom vytvoril Apple nový grafický formát nazvaný USDZ na jednoduchú správu 3D objektov. Tento formát bude podporovať aj Adobe Creative Cloud.

WWDC 2018: iPhone bude kontrolovať našu závislosť od smartfónov

Zdroj: Apple

USDZ sa bude dať použiť nie iba v aplikáciách, ale aj na webe. Napríklad na stránke predajcu sa po kliknutí na produkt zobrazí v životnej veľkosti na stole kupujúceho. Nový formát bude požívať aj LEGO pri prepojení fyzického a virtuálneho sveta ich stavebníc.

Na prezentácii tak cez displej tabletu mohol používateľ vedľa svojho LEGO domu vidieť aj ďalšie budovy z danej série stavebníc, pozrieť sa do interiéru alebo dokonca vytvoriť virtuálny požiar a poslať tam virtuálnych LEGO hasičov.

Apple tiež na pridáva vlastnú aplikáciu na základe tejto technológie. Volá sa Measure (merať) a formou rozšírenej reality meria rozmery objektov. Stačí na nich namieriť objektív fotoaparátu a postupovať podľa pokynov na displeji mobilu.

WWDC 2018: iPhone bude kontrolovať našu závislosť od smartfónov

Rozšírená realita na WWDC 2018 Zdroj: Apple

WWDC 2018: iPhone bude kontrolovať našu závislosť od smartfónov

Aplikácia Measure na iOS 12 Zdroj: Apple

Apple Watch ako vysielačka

Praktickejšie by mohli byť aj smart hodinky Apple Watch. Vďaka drobným vylepšeniam v novom watchOS 5. Pribudne v ňom aplikácia Walkie-Talkie. Cez Wi-Fi alebo mobilné pripojenie sa dá rozprávať s vybraným kontaktom na spôsob vysielačky. Stlačiť tlačidlo na displeji, povedať správu a pustiť. Druhá strana si ju vypočuje, stlačí tlačidlo a odpovie.

WWDC 2018: iPhone bude kontrolovať našu závislosť od smartfónov

Nová watchOS 5 funkcia Walkie-Talkie Zdroj: Apple

Apple pridáva pre vývojarov podporu zvuku na pozadí, čo môže znamenať, že by sme sa konečne mohli dočkať podpory aplikácií ako Spotify priamo na hodinkách. Oficiálne už budú podporovať počúvanie Apple Podcastov.

Apple Watch s watchOS 5 budú podporovať automatické rozoznávanie začiatku a konca aktivity. Pribudnú tiež aktivity ako joga a turistika.

Zaujímavým vylepšením sú výzvy pre priateľov. Počas siedmych dní si medzi sebou sledujete počet bodov nazbieraných formou rôznych aktivít. Pre súťaživé tipy to môže byť motivácia zabehnúť ešte o kilometer viac.

Nové Skratky pre Siri budú podporovať aj Apple Watch, takže spustenie smart osvetlenia na terase sa bude dať aj rozprávaním sa s hodinkami. A v neposlednom rade Apple hodinky už budú vedieť priamo na displeji otvoriť webovú stránku, na ktorú link dostanú napríklad v správe.

Samozrejme, bude to webová stránka v orezanej verzii. Ale na rýchle skontrolovanie otváracích hodín alebo denného menu to môže stačiť.

WWDC 2018: iPhone bude kontrolovať našu závislosť od smartfónov

Automatická detekcia aktivity na watchOS 5 Zdroj: Apple

A aby sme nezabudli, vylepšený bude aj Apple TV. Po vlaňajšom ohlásení podpory 4K HDR tak teraz tento mediálny prehrávač už bude poznať aj pokročilý zvuk. Konkrétne získa podporu Dolby Atmos. Podobne ako pri 4K, nakúpené filmy a seriály budú pre každého používateľa upgradované na Dolby Atmos zadarmo.

MacBooky prejdú na púšte

Po rokoch pomenovania macOS verzií podľa pohorí v Kalifornii sa marketingové oddelenie Applu rozhodlo pre zmenu. Najnovší operačný systém sa už volá podľa púšte. MacOS Mojave je hlavne o spríjemnení používania.

Konečne bude podporovať aj tmavý režim. Teda celé ovládacie prostredie, menu a aplikácie budú mať čierne, respektíve tmavo sivé pozadie. Ocenia to hlavne ľudia pracujúci po nociach. Dark Mode dokonca automaticky prepne aj štandardnú tapetu mohavskej púšte na verziu s nočnou oblohou.

WWDC 2018: iPhone bude kontrolovať našu závislosť od smartfónov

iMacOS tmavý režim Zdroj: Apple

Poriadok na pracovnej ploche má pomôcť robiť funkcia Stacks, ktorá všetko zorganizuje podľa typu alebo témy súborov na úhľadné kôpky na pravej strane. Potom sa dajú ľahko rozkliknúť a znova schovať. Všetky fotografie, prezentácie alebo dokumenty tak budú ľahšie prístupné.

V prehliadači súborov Finder pribudla možnosť podrobnejšieho náhľadu súborov. Pri fotografiách to napríklad budú kompletné exif dáta, bez otvárania špeciálnych aplikácií sa budú rovno v náhľade dať obrázky otáčať, editovať PDF súbory alebo jednoducho orezávať videá. Pribudla aj zlepšená funkcia tvorby, úpravy a zdieľania screenshotov.

WWDC 2018: iPhone bude kontrolovať našu závislosť od smartfónov

Vynovený Mac App Store Zdroj: Apple

Celkového faceliftu sa dočkal aj obchod App Store pre macOS. Omnoho viac priestoru dostali fotografie a videá o aplikáciách a jej hodnotenia používateľmi, zjednodušila sa aj navigácia v rôznych žánroch.

Beta verzia iOS 12 aj macOS Mojave je pre vývojárov už dostupná. Finálna verzia pre koncových používateľov by mala byť zverejnená niekedy po lete, kedy by sa malo konať aj predstavenie novej generácie iPhonov.