WoW zažiaril už na začiatku. Priniesol intuitívne ovládanie a jasnú prístupnosť. Iné MMO tituly boli komplikované, žiadali od hráča veľkú časovú investíciu. WoW mal síce v balení viac ako 200-stranový manuál, no do hry ste mohli skočiť okamžite.

Ovládanie pomocou šípok na klávesnici a myšou bolo výborné. Interface bol prehľadný: vrchná lišta obsahuje profil hráča, mapu a aktuálne ikony s efektmi či aktivovanými kúzlami. Na spodnej je kompletná ponuka skratiek: na vstup do inventára, na kúzla, na špeciálny útok.

Rozumný postup zvolil autor hry, štúdio Blizzard, aj v úvode. Je nezameniteľné hrať WoW prvý týždeň alebo mesiac, keď ešte svet iba objavujete. V prvých questoch sa naučíte herný systém: ako zobrať úlohu, ako ju splniť, ako zbierať predmety, zabíjať potvory, angažovať sa v skupine, zapísať sa do guildy.

Sociálny aspekt sa po rokoch výrazne zmenil. Prvý rok neexistovali databázy questov, na všetko boli hráči sami, ktorí sa združovali, spoločne riešili problémy. Súperili guildy, najímali si skúsených hráčov a v prvých rokoch bol WoW najmä pre skalných fanúšikov.

Moja postava a jej 1 600 hodín

Najväčším dôvodom a lákadlom pre opakované sa logovanie do hry je existujúca investícia. Zadajte si príkaz /played a hra vám ukáže koľko hráte: mne svieti takmer 1 600 hodín za osem rokov, toľko som investoval do trpaslíka-paladina.

Keď si pestujete postavu toľké roky, vždy si nájdete cestu späť. Má svoju špecializáciu (u mňa zber rastlín a alchýmiu), vyniká vo všeobecných rolách (kuchár, rybár, lekárnik) a vozí sa na luxusnom koňovi. Trpaslík Catch už precestoval šesť kontinentov, desiatky krajín, zavítal do mnohých jaskýň, zlikvidoval stovky bossov. Má solídnu výbavu, ale vždy existuje šanca získať lepšiu. 

Najviac hráčov sa k WoW vráti pri vydaní datadisku, ktorý prichádza každé dva roky. Prinesie nové krajiny, stovky questov, vyšší level. Keď hráč všetko absolvuje, týždne a mesiace sa vydáva do dungeonov a raidov (spoločných výjazdov) po stopách bossov, získať najlepšie predmety.

Po dosiahnutí top levelu sa venuje tzv. end-game obsahu: denné questy, lepšia reputácia, kvalitná výbava. Blizzard rozšíri obsah raz za niekoľko mesiacov vo veľkých aktualizáciách, aby držal hráčov v strehu a oni mohli hrať a platiť. 

8-10-12 miliónov hráčov

Blizzard kedysi tipoval WoW na milión hráčov – pri tom počte by sa mu oplatila investícia. Nástup bol rýchlejší a rozmach ešte širší, než očakával. V najlepších časoch (po vydaní Cataclysm) hralo WoW 12 miliónov hráčov. A aj pri oslavách prvej dekády ich bolo stále viac ako 10 miliónov.

Dopyt po hre existuje – starí hráči odišli, noví prichádzajú. Výnosy sú excelentné: pri 10 miliónoch hráčoch a priemernej platbe 6-7 dolárov stúpajú na 700-850 miliónov ročne. Roky sa spomína aj iný model hrania – zrušenie mesačných poplatkov a prechod na free-to-play, no prečo by to Blizzard robil?

Kým budú milióny hráčov ochotní platiť a raz za dva roky kupovať datadisk za 40 dolárov/eur, môže tento model fungovať aj ďalšiu dekádu. Blizzard už pomýšľal nad novým MMO titulom Titan, ale po rokoch vývoja ho zrušil, aby sa oveľa viac sústredil na WoW. Je to zatiaľ istejšia cesta...

World of Warcraft má desať rokov. Blizzardu vynáša stovky miliónov

World Of Warcraft Zdroj: Blizzard

Ako Blizzard obohacuje mechanizmus hrania

Aby sa hráči chceli vždy vrátiť, tvorcovia menia a rozširujú svet: pridávajú nové kontinenty, hrdinov, rasy či vedľajšie aktivity. Do hry pribudla možnosť chovania zvieratiek a vzájomných súbojov ako v Pokémonoch, kultivovanie farmy v Pandarii či najnovšie vlastná pevnosť, tzv. Garrison.

Výraznou zmenou bola aj kataklyzma v roku 2010, keď zaútočil drak Deathwing a starý Azeroth sa zrazu premenil na nový. Hráči museli zabudnúť na existujúce questy, levely zón a ich vzhľad, lebo ich Blizzard modifikoval vrátane hlavných miest.

Po rokoch sa však znáša na autorov kritika, že v snahe prilákať nových hráčov zjednodušujú model hrania. Na vyšší level stačí získať menej skúseností, nepriatelia už nie sú ťažkí ako kedysi a celkovo sa svetom prehnala aj inflácia v podobe vyššieho levelu hráčov.

Dungeony, ktoré nezvládla ani skupina piatich, sa zrazu dajú prejsť sólo. A na oplátku sa do hry dostávajú príležitostní či menej schopní hráči, ktorých veteráni nemusia vystáť – a hrozí, že odídu. Pre WoW to znamená jediné. Generačná výmena sa už začala, po vydaní posledného datadisku Warlords of Draenor viacerí recenzenti dali WoW zbohom. 

World of Warcraft má desať rokov. Blizzardu vynáša stovky miliónov

World Of Warcraft Zdroj: Blizzard

Pozri sa na YouTube

Zmenil sa aj systém hrania. To, čo bolo kedysi nedostižné a neriešiteľné bez skupiny priateľov alebo príslušníkov guildy, sa zrazu objavuje na obrazovke. Dnešná verzia WoW sama mapuje aktívne questy a dáva vám tipy, ktoré potvory obsahujú potrebné predmety – ak im svieti červený nápis nad hlavou. 

Hráči sa vzdialili od skupinového hrania a vďaka silnejšej postave idú viac sólo štýlom. Ak si nevedia poradiť, obrátia sa na veľké databázy alebo sledujú YouTube videá s presným riešením. Zdieľanie sa presunulo z hry na internet, takže sociálny aspekt sa sčasti vytráca.

Blizzard si to uvedomuje a ženie hráčov späť do pôvodného štýlu. Ak sú zbrklí pri objavovaní sveta, zakáže lietanie. Ak chcú najlepšie predmety, stále musia ísť do dungeonov či raidov a spolupracovať. Ak ich chcú čo najskôr, nemôžu čakať na náhodný výber, ale fungovať v guildách.

Zatiaľ tento kolos funguje ako máloktorá iná hra. Hoci sa na každý datadisk čaká ako na posledný či si všetci mysleli, že level 100 bude konečná, nie je tomu tak. Po desatich rokoch ho mnohí dosiahli, ale rovnako s napätím očakávajú, čo bude ďalej.