Legion je v poradí šiesty datadisk (rozšírenie) pre WoW. Vychádzajú prakticky každé dva roky, majú pre hráčov vždy niekoľko zhodných motivácií pre (opätovné) hranie a súčasne pár unikátnych.
Takže aj Legion ponúka možnosť zvýšiť úroveň postavy (tentokrát zo 100 na 110 – a to sme si mysleli, že na stovke všetci raz skončíme). Pribudol nový kontinent. Zmenilo sa správanie a možnosti povolaní. A pribudla kopa obsahu, ktorý sa hrá inak ako v minulosti.
Zamotaný a časovo preskákaný dej
Dobrou správou pre najvernejších fanúšikov je, že Blizzard výrazne pridal na rozprávaní deja. Má bombastické animácie a vyznačujú sa vysokým rozlíšením a filmovým strihom, aký sme v minulých rozšíreniach nevideli. Je to citeľná zmena, keď väčšinu deja nečítate v okienku, ale vidíte ho, počúvate a zapojíte všetky zmysly.
V deji vystupujú známe postavy, ktoré vám budú rezonovať aj z nedávneho filmu. Je tu zlovestný Gul’Dan, ktorý chce cez portál priniesť do Azerothu nepriateľov. Mág Khadgar snažiaci sa o záchranu a alarmovaniu ľudského kráľa v Stormwinde, že sa tu blíži bájne zlo v podobe Burning Legion.
Pretože Blizzard v prvých štyroch datadiskoch a základnej hre prakticky vyčerpal jadrovú zápletku, vrhá sa teraz do alternatívnych časových línií, ktoré mu umožňujú priniesť starých známych a zároveň ich varírovať do nových zápletiek. Je to trošku lacný prístup, ale zatiaľ funguje.
Ak ste dlhší čas nehrali, musíte si znova zvykať na svoju postavu. Má iné údery, odlišné talenty (treba si ich narolovať znova) a staré známe triky sú preč. Kto nehral vyše roka, prvý deň sa učí hrať takmer od začiatku. Kto mal kratšiu pauzu, bude prekvapený, kde sú minulé útoky na istotu či vybrané kúzla. Keď sa odrazíte od levelu 100, rýchlo zistíte, že vám už nepribúdajú talenty, ale nemusíte zúfať.
World of Warcraft: Legion Zdroj: Blizzard
Nová motivácia pre pestovanie postavy
Naopak, autori vám otvárajú nové možnosti zlepšovania postavy. Popri tradičnom zvyšovaní levelu zo 100 na 110 (zaberie pár desiatok hodín) sa môžete tešiť na tzv. Artefact zbrane a úrovne. Ich princíp je jednoduchý: každé povolanie či zameranie čaká mýtická zbraň, ktorú môžete vylepšovať.
Na to slúži ukazovateľ levelu žltej farby a signalizuje postup na vyššiu úroveň. Keď si kliknete na Artefact zbraň, zobrazí sa nový vývojový strom. Zbierate body i predmety, tie investujete na zlepšenie v diagrame zbrane. Že čo sa jej budete venovať viac ako 100 hodín?
Jedna z najväčších otázok MMORPG je, čo budú hráči robiť po získaní nového levelu. Čo ich bude v hre držať ďalej a ako sa im odmení? Artefact zbrane robia WoW po novom veľkú službu, ale stále sú tu aj klasické náplne. Veľa prinášajú profesie ako kováčstvo či krajčírstvo, môžete sa vrhnúť na novú sériu receptov a predmetov, investovať čas i energie – systém je robustný, často vás posiela do dungeonov a cítiť, že autori ho povyšujú nie na vedľajšiu, ale hlavnú náplň.
Dungeonov je desať, ich obtiažnosť varíruje od klasickej Normal až po novodobú Mythic+. Dizajn je zaujímavý, každý si nájde nového favorita a najmä odmeny. S raidami (veľkými nájazdami s desiatkami hráčov) je situácia náročnejšia, lebo do raidov sa nedá chodiť stále, predmety padajú pomaly a záujemcov je veľa. Level výzbroje bude rásť pomalšie ako v minulosti, no to je motivácia pre dlhodobé hranie.
World of Warcraft: Legion Zdroj: Blizzard
Veľa 110-károv sa zaoberá aj tzv. World questami. Otvárajú sa v jednotlivých krajinách, môžete plniť viaceré naraz a sledujete pri nich časový limit a formu odmien. Je to žrút času – v dobrom, lebo musíte si vybrať, ktoré questy vám dávajú väčší zmysel a ktoré si odložíte na neskôr.
Niektoré sa opakujú v istých intervaloch, iné sa objavujú akoby náhodne, ale minimálne má hráč dostatočnú voľnosť, aby si vybral čo a kedy chce hrať. Systém funguje, máte zrazu veľa motivácií hrať: ísť na level 110, zvýšiť Artefact level, plniť World Questy, dungeony, povolania alebo sa pustiť aj do PvP obsahu.
PvP (player vs. player), kde bojujú hráči navzájom má rovnako viaceré možnosti trávenia času (arény, bojiská), ale zatiaľ slabé resp. pomaly nabiehajúce odmeny. Otázne je, či Blizzard dokáže v ďalších aktualizáciách nájsť lepší balans, ale ak áno, bude to vítaná satisfakcia pre fanúšikov.
Potom ostáva otvorená iná téma – ako dlho dokážu autori živiť WoW do vydania ďalšieho datadisku. Minule si dali takmer celý rok pauzu a hre to neprospelo, teraz sú plány na ďalšie patche pomerne sľubné, už ich treba iba dodržať. Lebo keď sa jednej postave venujete takmer 2000 hodín, je od nej skutočne ťažké odísť...
World of Warcraft: Legion vyšiel 30. augusta 2016 na PC.
- Tip: Pozrite si aj naše ďalšie herné recenzie.